(Kurzy.cz)
Komentáře k inflaci - dolů výrazněji, než se čekalo, ale opakovat by se to nemělo
Inflace v dubnu zamířila dolů: výrazněji, než co čekaly trhy i ČNB. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace nejnižší od loňského prosince a nachází se tak přesně na úrovni inflačního cíle ČNB. Tahounem zpomalení meziročního růstu cenové hladiny byly ceny pohonných hmot a potravin.
Jádrová inflace zřejmě naopak dále vzrostla z březnové úrovně 2,2 %.
Struktura inflace, tedy náznaky zrychlení růstu cen jádrových položek, zřejmě povede k tomu, že ČNB nebude vnímat pokles celkové inflace jako nějaký nepříznivý signál, co se inflačních tlaků týče. Možnost zvýšení úroků ve druhé polovině letošního roku tak zůstane pro bankovní radu ČNB relevantním tématem, zejména pokud koruna neposílí ze stávajících úrovní. Dubnová inflace ale zároveň podporuje náš názor, že celková inflace v české ekonomice již letos dosáhla svého vrcholu na březnové úrovni 2,6 %.
V dalších měsících celková inflace sice asi opět vzroste mírně nad 2 %, v závěru letošního roku bych ji ale očekával mírně pod úrovní dvouprocentního cíle centrální banky.
Celková inflace v dubnu klesla z 2,6 na 2,0 %. ČNB očekávala zpomalení meziročního růstu cenové hladiny na 2,2 %. Uvedený pokles inflace byl tažen zpomalením růstu cen potravin a pohonných hmot, zatímco jádrová inflace zřejmě mírně vzrostla z březnové úrovně 2,2 %. Právě vzhledem ke struktuře cenového vývoje asi ČNB nebude přisuzovat dubnovému poklesu celkové inflace až tak zásadní váhu. Vývoj je nicméně v souladu s mým názorem, že celková meziroční inflace má v případě české ekonomiky již letos vrchol za sebou: ten byl dosažen v březnu na úrovni 2,6 %. Ve zbytku druhého čtvrtletí inflace zřejmě opět vroste nad 2 %, letošní rok by ale mohla ukončit pod touto úrovní i díky vlivu cen potravin a oslabování statistického dopadu první vlny EET do meziročního růstu cen ve veřejném stravování a ubytování. Celoroční průměrnou inflaci bych letos očekával zhruba na úrovni 2,1 či 2,2 % poté, co v roce 2016 činila průměrná inflace 0,7 %.
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE
Navzdory dubnovému zpomalení spotřebitelských cen se však nejeví příliš pravděpodobně, že by inflace v nadcházejících měsících dále zpomalovala. Domácí poptávka zůstává silná, což včera potvrdil růst maloobchodní tržeb a dnes zveřejněný pokles nezaměstnanosti. Silná domácí poptávka je ostatně vidět i na cenách služeb, které v dubnu meziročně vzrostly o 2,8 % a které nepodléhají tak silné mezinárodní konkurenci jako zboží.
Růst spotřebitelských cen v dubnu znatelně zpomalil. Oproti březnu se ceny nezměnily a stagnovaly, zatímco v meziročním srovnání došlo ke zpomalení na 2,0 % oproti 2,6 % v březnu. Důvody je nutné hledat primárně u alkoholu, jehož cena v meziročním srovnání v dubnu lehce poklesla, zatímco v předchozích měsících byl alkohol stabilním přispívatelem do růstu inflace.Hovořit o dubnové stagnaci cen však není zcela přesné, protože v rámci spotřebitelského koše se ceny jednotlivých položek samozřejmě měnily. Rostly například ceny oděvů či obuvi a to o 3,4 %, respektive o 6,7 %. Růst cen některých statků byl však kompenzován například poklesem právě alkoholu či ovoce a zeleniny.
Navzdory dubnovému zpomalení spotřebitelských cen se však nejeví příliš pravděpodobně, že by inflace v nadcházejících měsících dále zpomalovala. Domácí poptávka zůstává silná, což včera potvrdil růst maloobchodní tržeb a dnes zveřejněný pokles nezaměstnanosti. Silná domácí poptávka je ostatně vidět i na cenách služeb, které v dubnu meziročně vzrostly o 2,8 % a které nepodléhají tak silné mezinárodní konkurenci jako zboží.
Miroslav Novák
Analytik
AKCENTA a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Základní potraviny - Cena chleba, másla, mléka, brambor
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?