Kurzy měn: Euru se včera proti americkému dolaru dařilo, a to především během amerického obchodování.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 12.4.2002    Kurz USD/EUR
   
- Euru se včera proti americkému dolaru dařilo, a to především během amerického obchodování. V průběhu evropského obchodování se euro dokonce pohybovalo v mírně oslabujícím trendu. Zatímco ranní kotace se ještě blížily hladině 0,8810, krátce po poledni již byla testována hladina 0,8790. Na přelomu evropského a amerického obchodování však začalo euro poměrně výrazně posilovat. Impulsem byly horší makroekonomická data ze Spojených států. Následná realizace stop-lossů vedla k akceleraci trendu a posílení eura na týdenní maximum ve výši 0,8846. Po mírné korekci v závěrečných hodinách obchodování skončilo včera euro na 0,8823.
- Nepříznivé překvapení z amerického trhu práce přichystalo zveřejnění pravidelných týdenních Jobless Claims. Ty totiž dosáhly 438 tisíc. Výsledky z minulého týdne byly revidovány z 460 tisíc na 493 tisíc. Čtyřtýdenní průměr se vyšplhal z 424 tisíc na 433,756 tisíc, což je nejvíce od prvního prosincového týdne loňského roku. Výrazný vzestup zaznamenaly březnové importní ceny, a to o 1,1% ve srovnání s únorovými 0,1%. Za růstem stál především výrazný růst dovozních cen ropy (+15,7%).
- Dnešek bude mnohem bohatší na zveřejňovaná makroekonomická data. Z Evropy budou zajímavé německé maloobchodní tržby za únor a francouzský únorový průmysl a březnový CPI. Velmi důležitá data přijdou z USA. Kromě březnových PPOI to budou především maloobchodní tržby (též za březen) a důležitý sentiment indikátor University of Michigan, již za duben. I nadále však bude nutné sledovat ropný trh a konflikt na Blízkém východě. Po včerejším výrazném posílení eura dnes nelze vyloučit korekci.
   
- Vliv středeční intervence se z korunového trhu vytratil jako pára nad hrncem. Česká měna se včera poprvé ve své historii dostala krátce pod úroveň 30,00, když byl uskutečněn obchod za 29,985. Ráno však naše měna otevírala ještě na 30,26. Koruně i včera pomohla opět makroekonomická data, která podpořila současný optimistický sentiment na trhu.
- Český statistický úřad ráno oznámil, že česká průmyslová výroba zaznamenala v únoru růst o 5,8%, což bylo výrazně nad tržními očekáváními. Kromě textilního a kožedělného průmyslu zaznamenala všechna sledovaná odvětví růst. Český průmysl se tak vyrovnal s nižší zahraniční poptávkou, zatím nebyl zaznamenán negativní vliv silné koruny. Na to si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Meziroční nominální zhodnocení koruny o 16% považujeme za přestřelení, které se do české ekonomiky se zpožděním několika měsíců promítne.
- Kurz koruny se v reakci na průmyslová data posunul z otevíracích 30,26 až k 32,60 a po celý zbytek dopoledne se již držel bez trendu těsně nad 30,10. Odpoledne však byla odstartována druhá posilující vlna, ve které se koruna krátce dostala pod úroveň 30,00. K této druhé posilující vlně koruně pomohla včerejší nečinnost ČNB na trhu. I když se včera ČNB sešla na pravidelném zasedání, žádné měnové rozhodnutí podle zveřejněných informací přijato nebylo. Závěrečný kurz včerejšího dne na trhu činil 30,08.
- Hladinu 30,00 se sice včera výrazněji prolomit nepodařilo, nicméně je pouze otázkou času, kdy se tak stane. Současný tržní sentiment je totiž nastaven pouze jedním směrem - směrem na posilování koruny. Pouze díky posledním dvou intervencím ČNB ještě začíná kurz koruny proti euru trojkou. Protože však zatím makroekonomická data silnou korunou dotčena nejsou, vytváří koruně podporu. Zmírnění meziročního zhodnocujícího se trendu koruny lze očekávat až tehdy, až se mikroekonomické problémy některých našich vývozců v důsledku silné koruny promítnou i do horšího makroekonomického rámce.
- Dnes ráno oznámil ČSÚ březnové ceny průmyslových výrobců. I když skončila v souladu s naším předpokladem lépe, než kolik v průměru očekával trh, reakce na data byla minimální. Koruně se již před tím podařilo prolomit hladinu 30,00 a posílit až k 29,895. Následně se koruna stabilizovala mezi 29,90 a 30,00. Pravděpodobnost zásahu ČNB je dnes velká.
   
- Ještě úspěšnější den ve srovnání s eurem zažila včera česká koruna na trhu s americkým dolarem, když si polepšila o cca 50 haléřů. Ráno totiž zahajovala těsně pod úrovní 34,50, v odpoledních hodinách se již kurz dostal pod hladinu 34,00 až k 33,96. Koruna se dostala pod úroveň 34,00 poprvé od října 1999. Česká měna neprofitovala jenom z příznivých makroekonomických dat a vývoje na trhu a eurem, významnou pomoc ji poskytlo i včerejší, zejména odpolední, posilování eura proti americkému dolaru. Dolar potopila horší data z amerického trhu práce a obavy z negativního vlivu vysokých cen ropy na americkou ekonomiku.
- Nepředpokládáme, že by koruna reagovala na ranní data březnových cen českých průmyslových výrobců, i když skončila pod tržním očekáváním. Neznamená to však, že bychom neměli sledovat, co se děje na trhu eura proti dolaru. Nezbytné bude především monitorovat aktivity centrální banky na trhu. Vliv si zachová i zahraničí a tedy euro proti dolaru, a to především díky velkému množství zveřejňovaných makroekonomických ukazatelů. Z Evropy budou zajímavé německé maloobchodní tržby za únor a francouzský únorový průmysl a březnový CPI. Velmi důležitá data přijdou z USA. Kromě březnových PPI to budou především maloobchodní tržby (též za březen) a důležitý sentiment indikátor University of Michigan, již za duben.
   
- Jen zahájil své čtvrteční obchodování na úrovni 130,63. Po zahájení obchodování začal jen oslabovat. Po zahájení evropského obchodování tak po zbytek dne osciloval okolo hladiny 131,50. Své obchodování jen zakončil na úrovni 131,47.
- Včera jen oslaboval. Japonská měna oslabovala po prohlášení jednoho z představitelů ministerstva financí. Ředitel mezinárodních operací Zembei Mizoguchi řekl, že pro posilování měny žádné fundamenty nehovoří. Komentář tak navazuje na předchozí prohlášení ministra financí. Masajuro Shiokawa řekl, že by jen neměl posílit pod hladinu 130,00.
- Dnes ráno se situace opakovala. Jen po dalších komentářích vládních představitelů o nepřiměřené síle měny oslabil k hladině 132,00. Vláda se snaží zvýšit profit exportérů. Dnes ráno byl zveřejněn i poslední vývoj počtu bankrotů. Ty se v březnu opět meziročně zvýšily, tempo růstu ale výrazně zpomalilo na 2,2%. Číslo je pozitivní, nicméně se jedná o volatilní ukazatel.
   
- Ve čtvrtek libra proti dolaru mírně posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4356. V dopoledních hodinách zaznamenala libra nepatrné oslabení na hladinu 1,4340. Odpoledne ale naopak výrazněji posílila. Dostala se totiž až k hladině 1,4400. V závěru dne pak své posílení mírně korigovala. Své obchodování libra zakončila na úrovni 1,4377.
- Libra včera sledovala trh euro-dolar. Proti dolaru posílila, proti euru naopak oslabila. Oslabení dolaru způsobily zveřejňovaná data. Jobbless Claims byly revidovány směrem nahoru a růst importních cen významně předčil původní očekávání trhu (1,1% versus 0,1%).
- K vývoji britské ekonomiky se včera vyjádřil guvernér Bank of England. Sir Edward George řekl, že vidí pozitivně další vývoj světové ekonomiky, která zažívá nyní oživení svého růstu. Dále řekl, že nastavení britských úrokových sazeb by mohlo doznat změn, a to v případě, že nezpomalí růst spotřebitelské poptávky. Úrokové sazby by tak mohly být zvýšeny. Trh zatím očekává, že by k utažení monetární politiky mohlo dojít v období květen-červen.
   
- Zlotý ve čtvrtek proti dolaru mírně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0855. Po zahájení obchodování nejdříve zlotý mírně oslabil k hladině 4,0900. Později ale postupně posiloval. Odpoledne se tak již pohyboval u hladiny 4,0700. Své obchodování zlotý zakončil na úrovni 4,0730.
- Včerejší obchodování bylo opět ovlivněno spíše zahraničními událostmi. Dolar totiž proti euru oslaboval. Na domácí scéně se vyjádřil ministr financí a centrální banka. Marek Belka řekl, že by zlotý mohl oslabit na úroveň 4,25-30 v příštích měsících a mohl by tak podpořit polské exporty. Dále oznámil, že v návrhu rozpočtu na rok 2003 se počítá s růstem HDP o 3,1% y/y. Z centrální banky včera zazněl komentář ke zlotému. Jeden z jejích představitelů řekl, že ani snížení úrokových sazeb nemusí vést k oslabení měny. Dnes bude zveřejněn vývoj měnové zásoby M2 a M3. V pondělí to ale budou klíčová data o inflaci.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
Benzín a nafta 15.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.46 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna