Víkendář - Castro je po smrti!
Když před několika dny zemřel ve věku devadesáti let Fidel Castro, moje první reakce byla jednoznačná: Konečně! Na své dětství prožité na Kubě pod jeho vládou mám hodně zlých vzpomínek. Vždy mě proto bolí, když někteří lidé pějí na jeho režim chválu. Bolí mě i to, když lidé jako papež František hovoří o tom, že „smrt revolucionářského vůdce Fidela Castra je smutnou zprávou“.
Moje rodina vlastnila před revolucí malou textilní továrnu. Když se Castro dostal k moci, vláda ji rychle zkonfiskovala. Rád bych nyní napsal několik osobních vzpomínek na to, jaký byl skutečný život v revoluční utopii z pohledu někoho, komu tehdy bylo něco málo přes deset let.
Jedna z mých tet byla silně věřící a já jsem s ní jednou šel do kostela. Bylo to někdy v roce 1961 či 1962. Zatímco v kostele probíhala mše, venku se rychle vytvořil dav složený z protikatolicky naladěných revolucionářů. Když jsme vyšli z kostela, zuřivý dav nám nadával a lidé na nás plivali.
V té době probíhaly všechny platby v hotovosti, platební karty neexistovaly. Castro rychle našel způsob, jak lidem zkonfiskovat „nadměrnou“ hotovost. Provedl měnovou reformu a během jednoho dne vyměnil jedny peníze za jiné. Všichni museli odevzdat staré bankovky a mince a vyzvednout si nové. Z celé kubánské populace se kvůli tomu stali během jednoho dne žebráci.
Vybavuje se mi, že jedna z mých tet si před revolucí vzala za manžela námořního důstojníka. Chodil k nám vždy v uniformě, na které visela řada medailí. Byl zatčen ihned po revoluci a moje teta vyprávěla o tom, že když ho byla několik dní po zatčení navštívit, seděl tam proti ní muž, který zestárnul o desítky let. Popraven byl krátce nato.
Když byla zkonfiskována naše továrna, bylo pro mé prarodiče těžké si najít práci, protože měli „kapitalistickou minulost“. Přežili jen díky prodeji nábytku a šperků a pak naštěstí dorazila jejich výjezdní víza. Když odjížděli, ukázala jim tajná policie seznam všeho nábytku a všech šperků, které prodali. Řekli jim, že to nebylo jejich vlastnictví, ale že vše patřilo státu. Vzpomněl jsem si na to, když prezident Obama pronesl svůj známý projev s poznámkou „vy jste to nevytvořili“.
Podobných vzpomínek mám hodně a vím, že jiní lidé mají ještě mnohem horší. Měli bychom zajistit, aby nezmizely, protože komunismus je zlo a Castro byl poslem pekla. Většina lidí, které znám, se mě ptala na Obamovu politiku otevřenosti vůči Kubě. Popravdě řečeno nevím, protože existují pádné argumenty pro větší otevřenost i proti ní. Například to, zda poskytovat ekonomickou podporu komunistickému režimu je dobrý nápad. Na druhou stranu je pravda, že už celá řada kubánských generací hodně trpěla. Důvěru v Obamu jsem ale ztratil, když jsem viděl, jak se srdečně zdraví s Chávezem. Podle mého mínění bylo správnou reakcí na Castrovu smrt to, co na Tweetu napsal Trump: Castro je po smrti!
Autorem je George J. Borjas, profesor ekonomie na Harvard Kennedy School.
Zdroj: LaborEcon
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři