Roboti si na nic nestěžují a nemusíte jim platit důchod
Technologická revoluce nám přinesla vyhledávání na Googlu, přátele z Facebooku, aplikace na iPhonu, zprávy z Twitteru a nákupy všeho možného na Amazonu. Co ale nepřinesla, jsou pracovní místa. Společnosti Alphabet a Facebook měly na konci minulého roku celkem 74 505 zaměstnanců, což je přibližně o třetinu méně než Microsoft, i když jejich celková hodnota na trhu je asi dvojnásobná. Instagram měl v době, kdy jej koupil Facebook za 1 miliardu dolarů, asi 13 zaměstnanců.
Nejnovější technologické společnosti potřebují poměrně málo zaměstnanců a celková zaměstnanost ve společnostech zaměřených na počítače a elektroniku po růstu dosaženém v devadesátých letech následně klesla o více než 40 %. Jde o vývoj velmi vzdálený tomu, co očekávali podnikatelé, politici a ekonomové. Nesoulad mezi jejich sliby a realitou je pak mimo jiné zdrojem velké nespokojenosti v americké společnosti, která vede k růstu popularity politiků, jako je Donald Trump a Bernie Sanders. Erik Brynjolfsson z MIT k tomu říká, že „lidé už nevnímají stejný pokrok jako jejich rodiče a prarodiče a kvůli tomu roste jejich frustrace. Tato frustrace se pak přelévá do oblasti politiky.“
Dobrým příkladem je v této souvislosti společnost Micron Technology. Založili ji farmáři z Idaho a několik podnikatelů včetně miliardáře J.R. Simplota. Počet zaměstnanců společnosti vzrostl mezi roky 1994 a 2000 čtyřnásobně a dosáhl 18 800. Dnes se Micron používá jako případová studie technologické společnosti, která exportuje pracovní místa do zahraničí. Na konci roku 2013 měla v USA už jen 11 300 zaměstnanců, v roce 2000 to bylo 14 000 zaměstnanců. Mimo USA ale vytvořila 19 600 pracovních míst, a to zejména v Číně a jiných asijských zemích.
Ekonomové v souvislosti se současným vývojem v technologickém sektoru poukazují na to, že z technologického pokroku těží zejména omezená skupina lidí, kteří mají ty správné dovednosti a také štěstí. Obecně však platí, že pět největších technologických firem (Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook a Oracle) má sice celkovou hodnotu 1,8 bilionu dolarů, což je asi o 80 % více než hodnota pěti největších technologických společností v roce 2000. Ovšem tito giganti nyní zaměstnávají o 22 % méně lidí, než zaměstnávaly společnosti Cisco Systems Inc., Intel, IBM, Oracle a Microsoft v roce 2000.
V následujících desetiletích je pravděpodobné, že roboti nahradí řadu rutinních pracovních činností. Po dlouhou dobu se zdálo, že vůči tomuto trendu jsou imunní vzdělanější lidé, ale David Deming z Harvardu tvrdí opak. Podle jeho názoru se bude týkat třeba i programátorů či technicky vzdělaných lidí. McKinsey & Co. odhaduje, že automatizace nakonec převezme ekonomickou aktivitu v celkové hodnotě 2 bilionů dolarů. Důkazem může být společnost Knightscope, která vyrábí robotické hlídače. Ti jsou už dnes používáni pro noční směny v supermarketech či firemních komplexech. Klienti platí 7 dolarů za jednu hodinu práce robota a podle zakladatele Knightscope Stacyho Stephense oceňují, že „roboti si na nic nestěžují a nemusíte jim platit důchod“.
Autory jsou Jon Hilsenrath a Bob Davis.
Zdroj: WSJ
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla