Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Podnikání  |  05.09.2016 10:53:10REKLAMA

Klíčový faktor úspěchu firmy – profesní vzdělávání

Jak vypadá ideální pracoviště současného století? Je to místo, kde panuje povzbudivá a motivující atmosféra, zaměstnanci mají odpovídající vzdělaní, touží se dále zdokonalovat a prahnou po větší zodpovědnosti za své výkony. Nadřízení je v jejich snažení samozřejmě podporují, vytváří jim prostor pro kreativitu i nápady a ustupují od direktivního řízení. Sami manažeři si kontinuálně zvyšují kvalifikaci v různých oborech a sledují novinky na trhu. Vědí totiž, že jen tak uspějí v dnešním globalizovaném světě a budou o krok napřed před svou konkurencí.

Vše výše popsané se při správném odhodlání a nasazení může stát pro jakoukoli firmu realitou. Musí se však spojit hned několik faktorů jak na straně vedení, tak na straně zaměstnanců, jejichž společným jmenovatelem je vzdělání a osobní rozvoj.

Dnešní manažeři se stávají kouči

„Správní manažeři myslí v prvé řadě na svůj rozvoj, který se následně promítne do celkového úspěchu firmy. Dnešní doba plná změn, silné konkurence a rychlého rozvoje technologií nutí manažery jednat mnohem efektivněji, osvojovat si nové přístupy a metody řízení a zastávat při své funkci větší množství rolí. Musí jednak zvládat běžné provozní činnosti, mít skvělý time management, tak zároveň disponovat dobrými komunikačními a psychologickými dovednostmi,“ uvádí ředitel institutu CEMI Mgr. Štěpán Mika.

Na významu a oblibě dnes proto nabývá koučink neboli způsob vedení lidí, který staví na důvěře, respektu, sebeuvědomování a odpovědnosti za svá rozhodnutí. Koučovaní pracovníci se připravují na převzetí náročnějších úkolů, jsou v práci flexibilnější, lépe reagují na změny prostředí a díky větší zodpovědnosti jsou také daleko motivovanější. Výhoda pro manažery pak tkví v tom, že na své podřízené mohou postupně delegovat část svých kompetencí a uvolnit si tak ruce pro strategické plánování a rozvoj společnosti. Díky koučinku se obecně vytváří přirozené prostředí pro zlepšování vztahů v celém podniku.

Dnešní manažeři se stávají kouči

Pracovníkům chybí odborná kvalifikace

Druhou klíčovou oblastí je vzdělávání zaměstnanců, které je bohužel z pohledu zaměstnavatelů často nedostatečné. Hlavním problémem je, že profily uchazečů neodpovídají aktuálnímu trhu a tedy potřebám jednotlivých firem. Na rostoucí globalizaci musí reagovat nejen manažeři a jejich společnosti, ale rovněž potenciální zaměstnanci.

„Na trhu je málo odborníků s potřebnou kvalifikací. I přestože máme v současnosti v České republice zhruba 400 000 nezaměstnaných, firmy nenalézají vhodné kandidáty. Postrádají u nich dobrou jazykovou vybavenost, zahraniční zkušenosti, praxi a celkově komplexnější pohled na danou oblast. Klasické vysokoškolské vzdělání jim tyto požadavky v plné míře neposkytuje a pak tedy záleží na přístupu jednotlivého studenta, zda se rozhodne pro další  profesní vzdělávání a prohloubení svých odborných znalostí,“ objasňuje Mgr. Štěpán Mika, ředitel institutu CEMI.

S rostoucí globalizací a konkurencí na trhu se potřeba dodatečného profesního vzdělávání dostává i do oborů, kde to před několika lety nebylo zvykem. Institut CEMI proto nabízí MBA programy i pro oblasti jako zdravotnictví, bezpečnost či veřejná správa, ve kterých dnes potřebují kvalifikované pracovníky a manažery, kteří se budou orientovat v řadě disciplín, budou mít přehled o nových trendech a kromě odborných kompetencí budou formovat i svou osobnost, chování a sociální vlastnosti.

CEMI (Central European Management Institute)

Institut CEMI byl založen v roce 2011 s cílem poskytovat kvalitní MBA a LLM vzdělání na evropské úrovni. Studium trvá 1 rok a je dostupné především studentům z České a Slovenské republiky. Všechny česky vyučované MBA a LLM obory na CEMI jsou navrženy a přizpůsobeny potřebám českých a slovenských studentů a také místnímu trhu práce. MBA programy v angličtině jsou celosvětově využitelné a jsou vyučovány mezinárodním týmem lektorů. S více než 900 úspěšnými absolventy a 400 současnými studenty patří mezi nejvýznamnější a největší poskytovatele MBA a LLM studia ve střední Evropě. Institut CEMI je držitelem certifikátu partnerství projektu Tango, jenž podporuje zdravotně znevýhodněné manažery. Již čtvrtým rokem také spolupracuje s projektem Ocenění českých podnikatelek, který koresponduje s posláním institutu poskytovat vzdělání, které vás podpoří v profesním i osobním růstu. Více informací naleznete na  www.cemi.cz.?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688