3 býčí grafy: Cesta k 2 500 bodům je u S&P 500 otevřená
Harmon upozorňuje na to, jak pevně se index S&P 500 drží nad 200denním klouzavým průměrem. "200denní průměr je základním indikátorem pro technickou analýzu. Když je cena nad ním, je to veskrze býčí znamení, pod ním - samozřejmě v závislosti na trendu - je graf většinou nastaven pesimisticky. Za poslední 4 měsíce se index ocitl pod zmíněnou hladinou pouze na den, ale hned se vrátil nad ni. To je dobré znamení," napsal trader s 30 lety zkušeností.
Indikátory momenta jsou podle něj aktuálně také nakloněny dalšímu růstu cen akcií. Vnímá tak jak RSI, tak MACD. "Bollingerovo pásmo se s růstem ceny také otevírá vyšším hodnotám. Vlastně tedy nevidím technickou překážku pro další růst indexu S&P 500," potvrzuje Harmon býčí výhled pro americké akcie. "Nad historickým maximem není prakticky žádná významná rezistence. Dlouhodobá projekce na základě takzvaných Elliottových vln vychází na 2 500 bodů i více. Jistě to nebude přímka vzhůru, ale technicky růstu nic nebrání."
Dodejme, že fundamenty nepůsobí jako tak nakloněné akciím. Vedle trvající "ziskové recese" jsou v ekonomice patrná mnohá (geo)politická rizika. Pouhá "solidní" výkonnost a odolnost americké ekonomiky k dalšímu růstu cen akcií o řádově desítky procent stačit nebudou. Nebo by neměly. Ale v posledních dnech si opět často připomínáme, nakolik "centrálně-bankovní" dobu žijeme. A proto se nakonec i ty nejoptimističtější technické výhledy mohou naplnit.
Politika centrálních bank ale může za jednu důležitou věc. Výnosy dluhopisů vyspělých zemí jsou na minimech, mnohdy i v záporu. K tomu, aby investoři místo bondů zařadili raději do portfolia akcie, je tedy nyní může pohnout i daleko nižší očekávaný výnos z držení akcií, než jaký by je přesvědčil v minulosti. Podle Deutsche Bank je to v posledních letech zásadní faktor pro zhodnocení akcií, které tak pokračuje navzdory poklesu ziskovosti a nárůstu valuací.
A nakonec jedna býčí historická perlička, kterou připomněl ještě před pondělním rekordem indexu S&P 500 Tom Leveroni z Nautilus Research. Nové alespoň 2leté maximum indexu je podle něj býčím signálem nad všechny ostatní (a ponechme stranou, proč zvolil právě 2 roky jako hranici).
"Jediný více býčí signál než roční maximum je 2leté a dlouhodobější maximum. V 16 ze 17 případů od roku 1928 po jeho dosažení index S&P 500 během tří měsíců posílil (v průměru o 4,44 %), ve všech 17 případech pak byl výše rok po zmíněném překonání maxima," napsal Levroni klientům. Jakkoli historie není předobrazem budoucnosti, 17 ze 17 je celkem slušný argument pro spekulaci na růst.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?