Yellen (Fed) slibuje, že sazby půjdou postupně nahoru
V minulých dnech Fed přišel s tím, že další zvýšení sazeb bude na stole v červnu. Trh sice zvýšil pravděpodobnost, že Fed dodá zvýšení sazeb, ale stále dával větší šanci tomu, že centrální banka zase vycouvá (obrázek končí minulým pátkem). To není dobrá vizitka pro Fed.
A do toho měla Janet Yellen v pátek řeč v Harvardu. Bez skrupulí řekla, že zvýšení sazeb bude vhodné v příštích měsících, pokud ekonomika bude pokračovat v růstu a trh práce se bude zlepšovat. Takže ve finále neřekla nic nového. Komentátoři se tak alespoň zoufale snažili vyčíst cosi z výrazů její tváře a vystupování. To hodnotí odborníci jako jistější, než v minulých letech, z čehož usuzují, že to myslí více vážně a je více pravděpodobné zvýšení sazeb.
My očekáváme jedno až dvojí zvýšení sazeb v letošním roce díky vývoji ekonomiky.
Co může zvyšování sazeb zpomalit? Paradoxně vyšší kredibilita Fedu. Od konce dubna totiž dolar posílil o více než 3,5%. A silnější dolar sám o sobě utahuje měnové podmínky. Takže by Fed nakonec nemusel tolik spěchat se zvyšováním sazeb.
Připomínám, že podle odhadů Fedu posílení dolaru o deset procent sníží růst ekonomiky v následujících třech letech o 1,5 procentního bodu a jádrovou PCE inflaci o půl procentního bodu v horizontu dvou kvartálů.
Vzhledem k posílení efektivního kurzu dolaru (vůči koši měn) o 18 procent od poloviny roku 2014 je logické, že zvýšení sazeb bylo vytlačováno posílením dolaru. Ke kterému dochází paradoxně i proto, že trh očekává zvyšování sazeb. Zapeklité!
Každopádně očekáváme, že Fed skutečně v létě zvýší sazby. Už jen pro nápravu pošramocené kredibility. A do té doby bude trh bedlivě sledovat makro data.
Tak například v pátek byl revidován růst ekonomiky za první čtvrtletí. Původní odhad růstu o 0,5% byl zvýšen na 0,8%. Jde o zlepšení obrázku, ale stále si myslíme, že jde o podhodnocení díky zbytkové sezónnosti. Každopádně GDPnow ukazuje, že ve druhém probíhajícím kvartále, by měla ekonomika růst o velmi slušných cca 2,9%.
Zároveň byla zveřejněna čtvrtletní PCE inflace (Fedem preferovaný inflační ukazatel). Jádrová rostla o 2,1% (anaulizované mezičtvrtletní tempo růstu).
Tento pátek nás čekají data za trh práce. Připomínám, že míra nezaměstnanosti nemusí nutně klesat, aby trh produkoval nová pracovní místa. V posledních měsících vidíme růst míry participace. To znamená, že lidé mají tendenci se vracet na trh práce a aktivně hledat zaměstnání. A aktivní hledání zaměstnání je z pohledu statistika opět zařadí mezi nezaměstnané. Takže důležitějším ukazatelem je míra zaměstnanosti. Ve středu a pátek pak budeme sledovat i data nákupních manažerů: ISM průmyslový a ve službách.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna