Obamova ropná daň jen zdraží benzín a naftu
Obamova 10dolarová daň na každý barel ropy zdraží pohonné hmoty. Pocítí ji tedy hlavně řidiči.
Šéf Bílého domu chce navrhnout americkému Kongresu zavedení daně z ropy. Z každého barelu by tak ropné společnosti měly odvádět do federálního rozpočtu 10 dolarů. Implementace daně se má rozložit do pěti následujících let. Myra Saefongová pro portál Marketwatch.com vypočítává, jak se zdanění ropy projeví na koncové ceně pohonných hmot v USA.
Není žádným překvapením, že daň nejvíce pocítí řidiči u benzínových pump a nikoli samotné těžařské společnosti. „Pokud by navržená daň skutečně prošla ve výši 10 dolarů za barel ropy, pak by se galon benzínu zdražil o 20 až 25 centů,“ odhaduje Patrick DeHaan, analytik ropného trhu portálu GasBuddy.com. „Podle mého názoru je to něco, co ropné společnosti nebudou chtít nést,“ dodal.
Podle DeHaana se jakékoli zdanění ropy přesune téměř zcela na spotřebitele. „Téměř jakékoli zvýšení daní na fosilní paliva, ať už na úrovni státu nebo federální, se velmi pravděpodobně vždy celé dříve nebo později přenese na koncové zákazníky,“ říká DeHaan. Zároveň upozorňuje, že nevzroste jen cena pohonných h mot, ale také leteckého benzínu, topných olejů a dalších.
Návrh ropné daně přichází v době, kdy trh s ropou zažívá nejhorší časy v poslední dekádě. Zejména ty společnosti, které těží ropu v hůře dostupných podmořských ložiscích, již provádějí mohutné desinvestice a ruší desetitisíce pracovních míst po celém světě. Zdanění ropy v USA tak jejich pozici ještě zhorší.
„Pro odvětví, jehož hrubé zisky klesly o 60 %, je zavedení takové daně zcela nesmyslné. Ubere to dalších 10 % ze zisků,“ říká Charles Perry, šéf poradenské firmy v oblasti energetiky Perry Management. „Zcela logicky to může vést k masivnímu uzavírání dalších vrtů a vyvolat vlnu bankrotů,“ dodává.
Obama chce téměř 13 miliard dolarů na čistou dopravu
Proč tedy Barack Obama na ropné dani tak trvá? „Jednou se ohlédneme a řekneme si, že to byla chytrá investice. Teď, když jsou ceny ropy dole, je k tomuto kroku ten správný čas,“ je přesvědčen Obama.
Americký prezident chce zdvojnásobit objem investic do výzkumu čisté energie na 12,8 miliardy dolarů do roku 2021, uvádí agentura Bloomberg. Vyplývá to prý z dohody, které bylo dosaženo na klimatickém summitu. Obamova administrativa nyní hledá 7,7 miliardy dolarů na financování výzkumu v této oblasti na rok 2017. Rozpočet na výzkum a vývoj čisté energie by se měl každoročně zvyšovat o 15 %, až bude za pět let dosaženo cílové úrovně.
Republikánští lídři v Kongresu se však již dali slyšet, že Obamův plán na zdanění ropy nepodpoří. Konečný návrh rozpočtu bude americkou vládou představen 9. února. Rozpočet prý bude mít rysy, odpovídající snižování emisí skleníkových plynů. Již dnes jej kritizují zákonodárci, zvolení za státy, bohaté na uhlí a ropu.
Fond na výzkum čisté energie by měl být až z 80 % přidělen do gesce ministerstva energetiky. Prostředky by měly být použity také na vývoj čistých dopravních prostředků, skladování energie a výzkum jaderných reaktorů. Zbývajících 20 % pak půjde na financování projektů NASA a ministerstvu zemědělství.
-usi-
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory