Je tady září, období největších akciových propadů
Poslední dva týdny nám připomněly, že se blíží historicky nejhorší měsíc v roce, co se týče výkonnosti amerických akcií. Prakticky všechny trhy zažily pěkný výplach, zaznamenaly nejvýraznější denní propady za několik let a investoři začali spekulovat o začátku medvědího trhu. Z hlediska historických měsíčních výkonností jsou ale podobné události naprosto běžné.
Mnohé naznačuje, že je sezóna velkých propadů již v plném proudu. A pokud si někdo myslí, že poslední týden byl, pokud jde o poklesy, jen krátká epizoda, je na omylu. Bude to horší. Stejně jako ekonomika, i akciové trhy podléhají sezónnosti. Vznikají na nich silné trendy, a to ne náhodně. To nejhorší letos investory ještě čeká.
Září je historicky nejhorším měsícem roku, pokud jde o výkonnost amerických akcií. Nejlepší výnosy mohou investoři naopak očekávat v červenci, prosinci, dubnu a lednu, nejhůře dopadnou právě v září, květnu a únoru.
Důvod, proč investoři v září prodělávají, je prostý - daně. Manažeři fondů se totiž snaží zbavit všech prodělávajících titulů ve svých portfoliích, aby tyto ztráty odepsali a vykompenzovali tím daně, které platí ze zisků. Faktem však je, že i když je nejhorším měsícem roku září, výprodeje začínají běžně již v polovině srpna a na dně se trhy ocitnou někdy v polovině října.
A to je řeč o průměru. V letech, kdy trhy zaznamenávají velké korekce a propady (a zatím to vypadá, že letošek bude takovým rokem), jsou rozdíly ve výkonnostech výrazně větší. Právě období od poloviny srpna do poloviny října mají tendenci být nejextrémnější.
Klasickým příkladem je rok 1987. Trhy dosáhly vrcholu 25. srpna, do 8. září zaznamenaly menší korekci, pak se do 2. října odrazily ode dna, aby do 20. října ztratily v průběhu tří týdnů 34 %. Tyto pohyby mohou být bleskové. V roce 1987 trhy ztratily za jeden týden 31 % a jen černé pondělí 19. října znamenalo propad o 20 %. Celkově tehdy Dow ztratil 41 %. Je ale pravda, že rok 1987 je dosud v historii kategorií sám pro sebe.
Čím větší bublina, tím hlubší propady
Z tabulky je patrné, kdy v průběhu ztrátových let došlo k největším propadům. Výraznější propady byly vidět právě v období mezi červencem a říjnem. Někdy se propady protáhly až do závěru roku, například v letech 1929 a 1930. Stále ale platí, že čím je bublina větší, tím je delší období propadů.
Letos to vypadá podobně. Trhy zaznamenaly vrchol 20. května, následoval zaoblený vrchol, podobně jako tomu bylo v roce 2008, než se situace začala výrazně zhoršovat. Zatím to celkem sedí. Jediným důvodem, proč se současná bublina nafoukla a stále nesplaskla, jsou levné peníze. Matka příroda, zdá se, má zajímavý smysl pro humor.
Riziko finanční krize je větší, než jsme si připouštěli
Riziko finanční krize je podstatně vyšší, než se původně očekávalo. Vyplývá to z nového výzkumu, který zohledňuje více úrovní provázanosti ve finančním systému.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?