Co znamená čínská akciová horská dráha (i) pro vaše peníze?
Většina vyspělého ekonomického světa sledovala v posledních měsících Řecko, a tak si problémů v Číně začala opět všímat až v době, kdy tamní akciový trh doslova v řádu dnů ztrácel desítky procent. Problémy druhé největší ekonomiky světa přitom svým globálním významem odpovídají velikosti čínského hospodářství. Je říše středu důvodem pro obavy o budoucnost globálních investic?
1. Co si vzít z propadu cen čínských akcií?
Zchlazení je ideální slovo, jímž by šlo popsat kolaps cen čínských akcií po předchozím raketovém růstu z 2 100 na 5 400 bodů během necelého roku. Takový vývoj za sebou nechal nepochybně spoustu zklamaných a chudších drobných investorů, podle expertů je ale návrat na nižší hodnoty sice pro řadu "sázkařů" bolestivý, nicméně celkově ozdravný. I přes extrémní propady je index o více než polovinu silnější než před rokem.
2. Důvod extrémních pohybů kurzů
Velký díl viny nese čínská vláda, která se snaží motivovat občany k obchodování na burze. S jejich investicemi chtěla oživit ekonomiku. Aktuálně se to ale obrátilo proti ní - investoři se v panice svých pozic zbavovali a důvěr v trh byla otřesena.
3. Je ohrožena světová ekonomika?
Burzovní turbulence zůstaly do velké míry omezeny na čínské trhy, na amerických nebo evropských burzách se projevily jen v horším sentimentu během některých obchodních seancí. Zatím. Nějaké následky ale čínské propady samozřejmě mají - evropské i americké podniky ztrácejí peníze, které do nich investovali právě investoři z Evropy a USA. Jde třeba o automobilky, pro které je Čína jedním z hlavních trhů.
4. Čeho se mají obávat Německo nebo Česko?
Kdo v posledním půlroce investoval do čínských akcií, velice pravděpodobně prohrál. V Česku nebo Německu se to ale týká jen výjimek mezi investory. Pocítit to ale mohou exportéři, protože zpomalující Čína a tamní spotřebitelé chudší o ztráty z akciového trhu znamenají zpomalování poptávky po zahraničním zboží.
5. Na co si dávat pozor?
Kdo přemýšlí o investování do akcií, měl by nyní na ty čínské rovnou zapomenout. Mohou být méně rizikové až tehdy, když se podaří čínské ekonomice buď opět zrychlit růst, nebo (a to spíše) až se hospodářství dostatečně přeorientuje na domácí spotřebitele, tedy až do větší míry proběhne současná strukturální změna v ekonomice. Do té doby jsou a budou rizikové (obzvlášť v době posilování amerického dolaru) také investice do emerging markets obecně.
Panika na trhu: Smart money opět vítězí, snad zrovna teď neprodávají i vám
Americké akcie: Na tento graf se raději nedívejte Americký korporátní svět má problém - zisky amerických firem začínají stagnovat. Jaký prostor k růstu ...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?