Řecko MMF nesplatí červnovou splátku, podnikatelská důvěra na Novém Zélandu dramaticky klesla; analýza USD/JPY, GBP/CAD, AUD/NZD
I dnes zůstává Řecko hlavním tématem finančních trhů, kvůli nesplacení červnové půjčky ve výši 1,6 mld. eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Ratingová agentura S&P 500 snížila hodnocení země na CCC – a Grexit (Řecko opustí eurozónu) očekává s 50 procentní pravděpodobností. Investoři budou nyní primárně sledovat průzkumy veřejného míněný v plánovaném víkendovém referendu. Vládnoucí strana Syriza aktivně ovlivňuje veřejnost prosazováním odmítavého postoje vůči věřitelům a přijetí dalších reformních opatření. Premiér Alexis Tsipras dnes uvedl, že když se občané v neděli vysloví PRO euro a reformy, odstoupí. Akciový trh je i dnes kvůli nejisté situaci na jihu Evropy pod prodejním tlakem. Výnosy španělských, italských, portugalských vládních dluhopisů mírně posilují. Na výnosech momentálně nejvíce přidávají řecké státní dluhopisy. Výnos 10letého dluhopisu stoupl o 400 bodů (4 procenta). Stále však nedosahuje (15,13 procenta) ani na polovinu svých hodnot ze začátku roku 2012 (40 procent).
Susumu Takahashi, člen výboru pro Ekonomiku a Fiskální politiku, uvedl, že větší monetární stimuly vedoucí k dalšímu oslabování jenu by mohly přinést Japonsku více negativních než pozitivních účinků. Ačkoliv slabý jen podporuje export, je negativní pro import, a to zejména energie, na nichž je Japonsko po odstavení jaderní elektrárny Fukušima závislé. Aktuálně proto hraje zemi do karet nízká cena ropa. Avšak v případě, že cena ropy bude opět růst, začne země vycházejícího slunce pociťovat velmi negativní účinky slabého jenu.
Euro se po prvotním šoku z neúspěšných víkendových jednání mezi Řeckem a věřiteli, která zvýšila možnost bankrotu země, rychle vzpamatovalo a ještě včera smazalo všechny svoje předchozí ztráty. Mnozí investoři by totiž již raději viděli eurozónu bez Řecka. Navíc technicky se potvrdila hodnota 1,10 jako velmi silná podpora. Důvodem posílení eura byla podle všeho i včerejší akce švýcarské centrální banky (SNB), která intervenovala proti silnému franku.
Švýcarská centrální banka (SNB) intervenovala na devizovém trhu ve snaze oslabit příliš silný frank poté, co Řecko uzavřelo své banky a uvalilo kontroly na pohyb kapitálu. Bankrot Řecka by pravděpodobně vyvolal masivní příliv kapitálu do relativního bezpečí švýcarské měny a přiměl tamní centrální banku k další akci. SNB tento měsíc potvrdila politiku záporných úrokových sazeb a poplatků za držení švýcarského franku v hotovosti a uvedla, že zůstane aktivní na devizových trzích, aby držela frank nízko.
Inflace v eurozóně v červnu podle očekávání nepatrně zpomalila kvůli nižším cenám energií a mírnějšímu růstu cen potravin. Evropský statistický úřad ve svém předběžném odhadu oznámil, že spotřebitelské ceny v 19 zemích platících eurem v červnu meziročně stouply o 0,2 procenta po květnovém růstu o 0,3 procenta. Výsledek naplnil odhady analytiků oslovených Reuters. Po pondělních údajích o překvapivě nízké inflaci Německa se přitom trh připravoval na případně ještě slabší číslo. Po vyloučení volatilních cen energií, které v červnu meziročně propadly o 5,1 procenta, spotřebitelské ceny stouply o 0,9 procenta. Jádrová inflace, v červnu zpomalila růst na 0,8 procenta z květnových 0,9 procenta.
Novozélandský dolar v noci oslabil poté, co data podnikatelské důvěry zklamala. Podnikatelská nálada v červnu klesla z květnových hodnot 15,7 bodu na minus 2,3 bodu. Na Novém Zélandu se objevil pesimismus mezi podnikateli prvně od března 2011. Tyto výsledky zvyšují šance, že tamní centrální banka přistoupí na svém zasedání 23. července k dalšímu snížení základní úrokové sazby. NZD čeká zítra další test v podobě aukce mléka.
Připomínáme, že dnes je konec měsíce, kvartálu i pololetí, což může způsobit nečekanou aktivitu na trhu.
Měnový pár USD/JPY testuje klíčovou zónu podpory na úrovni 122.05 – 121.85. Proražení této úrovně bude indikovat vytvoření formace dvojitého vrcholu s cílem 120,60. Dále pak následuje podpora ze strany rostoucí (růžové) trendové linie na úrovni 120,06. Poslední podporou v pořadí je zóna 118.50-118.30.
GBP/CAD testuje maxima na úrovni 1,9500, která se mu v letošním únoru nepodařila překonat.
Ačkoliv AUD/NZD na poprvé nepřekonal hodnotu rezistence na úrovni 1,1300, dnes ji silně proráží. Je potřeba si počkat na uzavření denní svíčky. Uzavře-li AUD/NZD takovouto silní býčí svíčkou (viz graf), bude to signálem k dalšímu růstu. Potvrzení růstového pohybu by mohlo za několik dní přijít i ze strany klouzavých průměrů, kde se 100vkový chystá protnout 200vkový denní průměr.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory