Slovinsko by mělo privatizovat a provést penzijní reformu
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělní zprávě slovinské vládě doporučila, aby zajistila dlouhodobou finanční stabilitu pokračujícími privatizacemi a reformou penzijního systému.
Dále pak organizace doporučila růst počtu pracovních míst a s tím související růst ekonomiky navyšováním výdajů na aktivní politiku zaměstnanosti. Doporučení směřuje i na posilování bankovní a podnikatelské sféry.
„Slovinsko by mělo pokračovat v privatizaci státem vlastněných podniků a zbavit se většinového podílu v subjektech působících na konkurenčním trhu.“ V zprávě se dále píše: „Země by měla zvýšit minimální uzákoněnou hranici odchodu do důchodu s tím, že vezme v úvahu současnou průměrnou délkou života.“
Penzijní reformu provedla slovinská vláda v roce 2013, tedy v roce, kdy na poslední chvíli odmítla zahraniční finanční výpomoc pro tamější banky. Reforma mimo jiné uzákonila postupné navyšování hranice odchodu do důchodu na 65 let.
Podle OECD je ale potřeba zavést nová opatření z důvodu rychlého stárnutí populace a s tím související nadměrné zatěžování státního rozpočtu. V současnosti je hranice odchodu do důchodu stanovena na 59 let.
Organizace varovala i před křehkostí současného ekonomického růstu. „Firemní investice jsou stále na nízké úrovni z důvodu snižování zadluženosti těchto společností a s omezenou důvěrou bank půjčovat takto zadluženým subjektům.“
V již zmíněném roce 2013 musela slovinská vláda napumpovat do povětšinou státem vlastněných bank více jak 3 miliardy Eur, aby zabránila jejich bankrotu, do kterého banky hnaly špatné úvěry. Podle slovinské centrální banky tyto úvěry v současnosti představují necelých 12% ze všech bankovních úvěrů.
V roce 2014 se slovinská ekonomika dostala z dvouleté recese a zaznamenala růst ve výši 2,6%. V tomto roce vláda očekává růst kolem 2,4% tažený především zvyšujícím se exportem.
OECD doporučuje slovinské vládě posílit roli státní společnosti DUTB, která převzala velkou část špatných úvěrů slovinských bank a začít s privatizací státem vlastněných bank. U největší banky - Nova Ljubljanska Banka, by si vláda měla ponechat 25% podíl a tedy možnost se vyjádřit v klíčových obchodních rozhodnutích.
V minulých dekádách nebylo Slovinsko ochotné privatizovat velké podniky a banky. Vláda nadále kontroluje kolem 50% ekonomiky. V roce 2013 i přesto došlo k vytipování 15 firem vhodných pro prodej a z nich se 4 podařily prodat. V následujících týdnech lze očekávat prodej druhé největší slovinské banky - Nova KBM.
Další články a zajímavosti naleznete na STOX.CZ | Podpora pro online obchodování
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna