To jsem z toho Yellen aneb Taylor se podivuje nad aplikací Taylorova pravidla
Šéfka Fedu v poslední době kam přijde, tam říká, že to s tím zvyšováním sazeb může být úplně jinak. Neustále opakuje, že první zvýšení sazeb bude záviset na datech. Mluvila o tzv. Taylorově pravidle, které aproximuje rozhodování Fedu tím, že porovnává, jak daleko je Fed od svého inflačního cíle, jak daleko je nezaměstnanost od rovnovážné (inflací neakcelerující) úrovně a odhaduje, jaká je rovnovážná reálná sazba.
A Yellenová uvedla, že toto pravidlo nyní ukazuje, že by sazby měly být „well above zero“ nad nulou (=2,5% nyní a 4% ve 2017 podle aktuální prognózy), protože toto pravidlo přepokládá, že nezaměstnanost je už blízko své rovnovážné úrovni. Nicméně ona sama vidí tuto rovnovážnou úroveň výrazně níže, a proto „její vlastní Taylorovo pravidlo“ ukazuje, že nulové sazby jsou nyní tou správnou úrovní.
Taylor (ten, co toto pravidlo vymyslel) se už nechal slyšet, že pozvedává obočí a nezdá se mu, že by se něco změnilo na rovnovážné sazbě, kterou přece odhadl na dvou procentech. A že nikde neviděl, že by to mělo být jinak.
Ale ono došlo ke zpomalení růstu ekonomiky. A známý „růstový“ ekonom Robert Gordon ukazuje, že toto zpomalení není přechodné, ale dlouhodobé. A stojí za ním několik faktorů: demografie, tempo inovací zpomaluje, snížení kvality vzdělání, růst nerovnosti v rozdělení příjmů. Dostává se tak k odhadu, že potenciální růst HDP na obyvatele zpomalil ze dvou procent (průměr růst mezi roky 1890-2007) na cca 1%. A to je navíc průměrný růst. Díky rostoucí nerovnosti 99% obyvatel zažije průměrný růst kolem půl procenta.
Takže nižší rovnovážná sazba má své zdůvodnění. Navíc Yellen je známá svou orientací na pracovní trh. A ačkoliv ta nejvíce sledovaná míra nezaměstnanosti na 5,5% vypadá skvěle, tak toto číslo neříká vše. Takzvaná U6, tedy míra nezaměstnanosti, která je širší a bere v úvahu i lidi bez práce, kteří vzdali hledání práce a lidi, kteří jsou nedobrovolně zaměstnaní na částečný úvazek, tak ta nadále přesahuje deset procent.
Dnes vyjdou čísla za trh práce: nově vytvořená místa a míra nezaměstnanosti. ADP zveřejněná tento týden tlumí optimismus (proto i dolar mírně korigoval k 1,09)
Suma sumárum, můj názor je, že rovnovážná nominální sazba (= reálná sazba plus inflační cíl), ke které bude Fed konvergovat, není 4% procenta, ale něco mezi dvěma a třemi procenty. Navíc rychlost konvergence bude pomalejší, protože Fed klade větší důraz na trh práce.
David Navrátil
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?