Daniel Kozel (Komerční banka)
Makroekonomika  |  13.02.2002 10:02:03

Lednový růst PPI nejnižší od ledna 1990

Komentář
Investiční bankovnictví KB
      ČSÚ dnes oznámil, že ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,2% (po prosincovém snížení o –0,3%) a meziročně tak vzrostly o 0,6% (v prosinci stouply o 0,8%).

       Podle průzkumu agentury Reuters trh očekával v průměru meziměsíční růst cen průmyslových výrobců o 0,4%, meziročně trh předvídal zvýšení o 0,8%. My jsme očekávali meziměsíční růst PPI o 0,2%, meziročně o 0,6%.

      

       V naprostém souladu s naším očekáváním byl meziměsíční růst cen českých průmyslových výrobců méně dynamičtější, než kolik v průměru očekával trh. Letošní lednový přírůstek byl nejnižší od ledna roku 1990. Protože byl tedy příznivější i než v loňském roce, došlo k dalšímu poklesu meziroční hodnoty z prosincových 0,8% na lednových 0,6%. To je nejméně od července 1999.

       Vývoj českých cen průmyslových výrobců zcela zapadá do jejich vývoje v nejvýznamnějších světových regionech. Nejenom Evropa, ale i Spojené státy jsou ve vleku stejného trendu – poklesu cen průmyslových výrobců. Na tom se významným způsobem podílí celosvětové zpomalování dynamiky ekonomické výkonnosti. Nižší poptávka a velká konkurence tlačí na nižší ceny. Prostor pro jejich snížení významným způsobem určuje pokles cen ropy, ropných produktů a významných surovin na světových trzích.

       Výsledek mohl být ještě příznivější, pokud by nedošlo ke zvýšení regulovaných cen elektřiny, tepelné energie a pitné vody. Ceny energií se totiž zvýšily o 3,2%. Ceny v celém zpracovatelském průmyslu se snížily o –0,2%, a to zejména díky nižším cenám produktů rafinérského zpracování ropy o –2,1%, dále v důsledku snížení cen v chemickém a farmaceutickém průmyslu o –1,5% (nižší ceny základních chemikálií) a ve výrobě kovů a kovodělných výrobků o –0,6%. V dobývání nerostných surovin činil cenový index díky nižším cenám uhlí 98,5.

       Ceny zemědělských výrobců se v lednu snížily o –0,7%, když levnější bylo především ovoce, drůbež, vejce a prasata. Naopak růst zaznamenaly ceny zeleniny, brambor, mléka a jatečního skotu. Meziroční růst cen zemědělských výrobců zpomalil z prosincových 1,8% na lednových 1,5%. Příznivý vývoj zemědělských cen opravňuje k optimismu ohledně budoucího vývoje cen potravin a následně celého indexu spotřebitelských cen. Problém však představuje vzhledem k jejich váze ve spotřebitelském koši zvýšení cen brambor.

       Stavebnictví: Ceny stavebních prací vzrostly o 0,4%, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 0,7% (zvýšily se hlavně ceny cementu, vápna, sádry a výrobků z betonu). Meziročně se ceny ve stavebnictví zvýšily o 3,2%, zatímco ceny vstupů pouze o 1,3%.

       Služby: Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se celkově snížily o -0,2% v důsledku poklesu cen za ostatní podnikatelské služby o -0,9% (díky tradičnímu snížení cen za reklamy v TV a rozhlase na počátku roku). Naopak se zvýšily ceny vnitrostátní nákladní dopravy o 2,6% (růst cen železniční a silniční dopravy) a v peněžnictví o 1,0% (zvýšení sazeb za účetní položku i cen leasingu). Meziročně se ceny ve službách zvýšily o 1,3%.

      

       Měnová politika: Dnešní čísla potvrzují, že inflace v současné době problém nepředstavuje. Nijak se však nemění náš názor, že cyklus snižování úrokových sazeb byl posledním zasedáním ČNB k měnové politice koncem ledna ukončen. Neinflační tlaky ze sektoru průmyslových výrobců jsou již součástí aktuální inflační prognózy ČNB.

       Proti snížení sazeb hovoří i naše prognózy o únorovém zvýšení meziročního CPI. Spekulace na pokles úrokových sazeb ale se mohou objevit ve druhém čtvrtletí v souvislosti s očekávaným poklesem meziroční inflace pod cílový koridor ČNB v polovině roku. Vzhledem k tomu, že ve druhé polovině roku by inflace měla opět stoupat, prostor pro pokles sazeb již nevidíme. I když tedy nelze vyloučit spekulace na ještě jedno snížení sazeb o 25bp v průběhu první poloviny roku, domníváme se, že sazby již sníženy nebudou. Naopak prvním pohybem v REPO sazbě ČNB bude jejich zvýšení, a to ke konci roku 2002.

      

       Výhled: V letošním roce očekáváme, že se ceny průmyslových výrobců budou postupně ale pouze mírně zvyšovat v souladu s tím, jak se začne oživovat celá světová ekonomika. Vyšší světová poptávka v kombinaci s nižšími těžebními kvótami povede k růstu cen ropy a jejích produktů. Pro letošní rok očekáváme růst PPI v průměru o 1,8%, ke konci roku pak předpokládáme 2,5%.

      

      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Po 15:20  Inflation in the euro area (Philip R. Lane) ECB (ecb.europa.eu)
Po 10:20  Nezaměstnanost v Polsku klesla (27.5.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Po 10:16  Čína - zisky v průmyslu za 4M rostly o 4,3% r/r Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Přečtěte si také:

21.01.2019Rozbřesk: Čína roste nejpomaleji od roku 1990 Patria (Patria Finance)
21.01.2019Ranní glosa: Čína roste nejpomaleji od roku 1990 ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
12.12.2014Francie - jádrová inflace v záporu, poprvé od roku 1990 Research (Česká spořitelna)Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688