SAFINA byla ve 4. čtvrtletí úspěšná v prodejích platiny a palladia
15. ledna – Společnost SAFINA, a.s., přední evropský zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů, prodala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 téměř 200 kg investičního zlata, více než 30 kg investiční platiny a 10 kg palladia. V prosinci byl zaznamenán zvýšený zájem o zlaté uzanční slitky s nižší gramáží, které byly, jako každý rok, zajímavým vánočním dárkem.
Geografické bouře
Celé čtvrté čtvrtletí loňského roku bylo poznamenáno zvýšenou volatilitou všech drahých kovů. Na konci října došlo k prohlášení centrální banky Japonska, v němž bylo oznámeno zvýšení nákupu aktiv na 80 bilionu jenů ročně. Toto opatření šlo ruku v ruce s vyjádřením Fedu ohledně podpory růstu hodnoty dolaru, jenž skutečně následně trvale posiloval. Oba tyto kroky výrazně ovlivnily cenu zlata na světových trzích – cena začala prudce klesat, u zlata se dostala až na čtyřleté minimum. Těchto nízkých cen využily kromě jednotlivých investorů také centrální banky Ruska a Číny a nakoupily do svých rezerv další tuny zlata. Rusko má tak podle posledních dostupných zdrojů ve svém držení více než 1 150 tun zlata. V případě Číny lze o objemu zlata pouze spekulovat, neboť tento stát svoje nákupy nezveřejňuje.
V listopadu se oči světového trhu se zlatem upíraly na Švýcarsko, kde bylo vyhlášeno referendum, zda má švýcarská národní banka navýšit zlaté rezervy až na 20 % z celkových rezerv za podmínky, že nebude zlato dále prodávat. Nakonec vyhráli odpůrci tohoto opatření; Švýcaři ho odmítli 78% většinou. Hlavní obava panovala z toho, aby Švýcarsko nemuselo „uměle“ dokupovat zlato, jen aby stále drželo udaný poměr. Navíc by to také znamenalo jeho výraznou kumulaci, protože by poté nemohlo dojít k jeho prodeji.
Světové trhy byly výrazně ovlivněny rovněž obchodováním v Asii, kde poměrně často, obzvláště v porovnání s předchozími měsíci, docházelo k denním minimům na zlatě. Nízké ceny byly taktéž způsobeny problémy těžařů drahých kovů. Společnosti musely omezit náklady na těžbu i na průzkum nových ložisek. Padající cena dohnala některé z těžařů k prohlášením o ukončení činnosti v případě dalších propadů cen. Nejvyšší těžební náklady deklarují producenti v Jihoafrické republice. Naopak nejlevněji těží v Kanadě a Rusku.
„Kromě výrazného výkyvu dne 9. prosince si americký dolar stále držel svůj trend posilování vůči ostatním měnám i v posledním měsíci loňského roku,“ říká Libor Křapka, manažer investičních drahých kovů, SAFINA, „někteří investoři proto využili onoho okamžiku a reagovali přesunem prostředků do zlata.“ Podle analýzy Hard Asset Investor bylo zlato v roce 2014 označeno jako druhá nejlepší „měna“ hned po americkém dolaru. Meziročně ztratilo k dolaru jen 1,5 %, u eura je to například 12 %, nejhůře si pro porovnání vedl rubl – ztratil 40 %, argentinské peso bylo druhé nejhorší 25% ztrátou. „To potvrzuje, že zlato je opravdu vhodným investičním nástrojem, který si trvale drží svoji hodnotu,“ dodává Libor Křapka.
SAFINA prodala v posledních třech měsících minulého roku téměř 200 kg investičního zlata, což je srovnatelné s předchozím čtvrtletím. „Lidé sice stále více nakupují jako vánoční dárky investiční slitky, ale většinou ve velmi nízké gramáži, takže se to do celkových objemů příliš nepromítá,“ vysvětluje Viktor Fiala, generální ředitel, SAFINA, „pravidelný investor se většinou zajímá o slitky až od 250 g. Prodej těchto slitků je stále ve zhruba stejné výši.“
Společnosti SAFINA se podařilo využít komplexnosti služeb. Investorům, kteří mají své podnikatelské aktivity svázané např. s platinou, nabídla nákup tohoto kovu i ve formě investičního slitku. „Daří se nám také zvyšovat prodej palladia, a to i přesto, že není osvobozeno od DPH jako zlato,“ dodává Viktor Fiala.
Co přinese nový rok?
Nadále bude důležitým hráčem silný americký dolar, svůj vliv bude mít i oslabující euro, které čeká na vývoj politické situace v Řecku, kde dojde 25. ledna k předčasným parlamentním volbám. Tamější parlament se napotřetí neshodl na jménu nového prezidenta, a musí být proto rozpuštěn. Situace nahrává levicové opozici, jež kritizuje tvrdá úsporná opatření, což může vyústit až odchodem Řecka z eurozóny. Očekává se rovněž zahájení kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. „V prvním čtvrtletí 2015 očekáváme vzhledem k těmto nejistotám na trhu mírně zvýšené prodeje oproti konci roku 2014,“ odhaduje Libor Křapka.
SAFINA, a.s. je společností s uceleným výrobním programem v oblasti zpracování a výroby produktů z drahých a neželezných kovů, včetně jejich recyklace. Hlavní průmyslová zaměření společnosti jsou výroba a recyklace pro elektrotechnický, automobilový, chemický a sklářský průmysl. Klíčovou činností společnosti je také výroba a prodej investičních drahokovových destiček a slitků, které se vyrábí především z kovů jako je zlato, stříbro a platina. Výroba SAFINY je založena na environmentálním managementu a nejnovějších inovacích v oboru. SAFINA, a.s. je součástí přední mezinárodní skupiny Renova Group s globální působností, která vlastní a spravuje aktiva v oblasti metalurgie, těžebního, chemického, stavebního, dopravního, energetického a telekomunikačního průmyslu, high-tech inženýrství, veřejných služeb a finančnictví.
www.safina.cz
Pro více informací kontaktujte prosím:
Tereza Procházková, tereza.prochazkova@bestcg.com, 602 250 487
Barbora Dlabáčková, barbora.dlabackova@bestcg.com, 602 161 138
Safina, a.s. - přední zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů ve střední a východní Evropě.
Více informací na: www.safina.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz