Česká koruna si na začátku týdne připisovala zisky
Na domácí půdě jsme se dočkali několika zajímavých údajů. Spotřebitelské inflace v říjnu dle očekávání stagnovala na úrovni 0,7 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %. Důvodem ovšem byla pouze sezónnost u jádrové inflace. Pohonné hmoty totiž v říjnu poklesly o 0,5 % m/m, regulované ceny stagnovaly a potraviny marginálně vzrostly o 0,1 % ( 0,1 % SA). Jádrové ceny se zvýšily o 0,26 %, po sezónním očištění nicméně byly nižší o 0,07 %. V dalších měsících lze očekávat pokles cen pohonných hmot díky propadu cen ropy na světových trzích (cena ropy Brent se v současnosti obchoduje na 82,5 USD/brl, což je o 28,2 % méně ve srovnání s 23. červnem). Klesat by ovšem měly i ceny potravin díky nadprůměrné úrodě a dovozním sankcím ze strany Ruska. Doposud bránila jejich poklesu slabší koruna, v dalších měsících by tomu však již být nemělo. Ke konci roku by meziroční inflace měla mírně decelerovat k 0,3 %, opětovnou akceleraci očekáváme až v druhé polovině příštího roku. Na konci příštího roku by tak ceny měly být meziročně vyšší o 1,3 %.
Zlepšení na trhu práce bylo v říjnu ve srovnání s očekáváním výraznější. Podíl nezaměstnaných se v říjnu snížil na 7,1 % ze zářijových 7,3 %. Výsledek tak překonal naše i tržní očekávání ve výši 7,2 %. Během října se počet uchazečů o zaměstnání snížil o téměř 9 500 a dostal se tak pod 520 tisíc; oproti říjnu loňského roku je nezaměstnaných o více než 37 tisíc méně. Na trhu práce by se mělo během nadcházejících měsíců střetnout několik protichůdných tendencí. Pomáhat ve zvyšování zaměstnanosti by měl plán vlády na růst veřejných investic (i když hlavní fiskální impuls by měl přijít až v příštím roce). Na druhou stranu zhoršení ekonomické výkonnosti v eurozóně během třetího čtvrtletí povede k větší opatrnosti na straně zaměstnavatelů zejména v průmyslu. Kromě toho budou na růst nezaměstnanosti do konce roku tlačit negativní sezónní faktory. Na sezónně očištěné bázi by míra nezaměstnanosti měla do konce roku ještě mírně klesat (trh práce následuje vývoj HDP s určitým zpožděním), bez sezónního očištění by měla naopak vzrůst na 7,7 %, což je o 0,5 pb níže ve srovnání s prosincem 2013.
Zítra se v regionu dočkáme pouze maďarských spotřebitelských cen za říjen, které by měly meziročně poklesnout o 0,3 % po -0,5 % v září. Maďarsko se nachází v deflaci či na její hraně od dubna letošního roku. Vzhledem k tomu, že ve světě žádná důležitá data zveřejněna nebudou, lze i na regionálních měnách očekávat spíše klidnější obchodování.
Česká swapová výnosová křivka se na svém delším konci v pondělí posunula níže o 2 bb.
Autor: Jiří Škop
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?