Šatník Olga Medlíková (Šatník Olga Medlíková)
Práce  |  22.09.2014 09:33:48

Můžeme mít velmi dobře fungující skupinu nebo tým, který se nepovedl

Zdali si pokládáte otázky týkající se vašeho pracovního kolektivu, zjistíte, že může mít rysy skupiny i týmu zároveň. Znamená to, že kolektiv žije a vyvíjí se.

V prvé řadě si vyjmenujme několik bodů, které v ideální podobě charakterizují skupinu a tým, abychom to lépe pochopili. Skupina má sdělený cíl, je spíše řízená, má náhodný výběr členů, minimální nebo žádnou zpětnou vazbu, kdežto tým se vyznačuje přijatým cílem, je spíše vedený, výběr členů je cílený a zpětná vazba je vyžadovaná. 


Jak se stát týmem

Pokud byste rádi, aby váš kolektiv byl skutečně tým, je potřeba vykazovat několik charakteristik. Zejména by počet členů měl být menší a měli by mít rovnoprávné postavení. Dále by v kolektivu měly být jasně definované odpovědnosti a role. Cíl by měl být zároveň uvědomovaný a přijatý, resp. všichni členové by se měli snažit ho společně dosáhnout. Komunikace mezi členy by měla být na vysoké úrovni, a pokud dojde ke sporům, členové najdou konstruktivní řešení. Všichni by měli mít schopnost reflexe a hodnocení procesů ve skupině, panovat by měla důvěra a dobré vztahy. Máte to?

Tým se může po krůčcích vyvinout ze skupiny spolupracujících lidí nebo ho můžete cíleně sestavit pomocí kvalitního personálního výběru. Pomoci k tomu mohou různé diagnostiky a typologie. Tak dosáhnete výběru kvalitních lidí a rovněž jejich správného zařazení v organizaci. V dnešní době se převážně používá např. Belbinova typologie týmových rolí, vzniklá na základě výzkumu autora na Administrative Staff College v Henley. 

Meredith Belbin určil osm rolí potřebných pro život týmu:

  1. “shánil”(RI-resourse investator): oblíbený, družný, uvolněný, nadšený, ale rychle ztrácí zájem. Snadno navazuje kontakty. Je obchodník, diplomat, styčný důstojník. 
  2. “rejža”(SH-shaper): dává týmovému dění řád, snaží se z nápadů vytvořit konkrétní program. Není tolerantní. Žádá přesnost, ukázněnost, systém.
  3. “rejpal”(ME-monitor-evaluator): není příliš tvořivý, je především kritikem, ale objektivním. Je poctivý a spolehlivý. Je schopen strávit, analyzovat a interpretovat spoustu myšlenek. 
  4. “chrlič”(PL-plant): je zdrojem originálních a často radikálních myšlenek. Jeho základní charakteristikou je tvořivost. 
  5. “předseda”(CH-chairman): koordinuje snažení týmu za účelem dosažení vnějších cílů. Objektivní, cílevědomý. Nebývá příliš tvořivý, je však inteligentní. Mívá přirozenou autoritu. 
  6. “tahoun”(CW-company worker): stabilní, ukázněný. Praktik a organizátor. Plány převádí do uskutečnitelné podoby. Je spolehlivý, upřímný, pozorný. 
  7. hasič“(TW-team worker): kontaktní, pohodový, hlavní přínos v oblasti vztahů v týmu. Navozuje pohodu, dobrou náladu, tlumí střety.
  8. “dotahovač”(F-finisher): věci chce osobně prověřit, má obavy o vše, co se může zhatit. Šíří v týmu pocit povinnosti. Potřebuje řád, úzkostlivě dodržuje harmonogram a termíny. 


Olga Medlíková
Nutno říct, že i sebelepší typologie nestačí. Člověka je třeba vidět z mnoha stran a hlavně v akci, kde se projeví nejvíce. Proto jsou např. pro personální výběr vhodných kandidátů do týmu hodně doporučovaná tzv. assessment centra, kde lidé procházejí více koly různých pohovorů, diagnostik, plnění případových studií, týmových aktivit atd. a je zde daleko větší možnost vysledovat jejich zaměření, komunikaci, projevy atd.

Potřebujeme vůbec tým?

Není to tak jednoznačné. Lidé, kteří pracují v dobrém týmu, spolu vycházejí, mají mezi sebou jasno, dokážou se podpořit i vynadat si bez narušení dlouhodobých vztahů. Tohle všechno ale nepřichází hned. Kvalitní tým potřebuje ke svému zrání čas. 

Slovníček použitých pojmů:

ASSESSMENT CENTRUM (AC) = z personalistiky, speciální diagnostická metoda, která se používá pro výběr zaměstnanců z většího počtu uchazečů. 
TÝMOVÉ ROLE = role, které v týmu může člověk zastávat. Jeden člověk může být nositelem několika rolí. Role nemusí odpovídat funkčnímu zařazení daného pracovníka. 

PaedDr. Olga Medlíková

 PaedDr. Olga Medlíková pracuje jako samostatná lektorka pro byznys, neziskové organizace a státní správu od roku 1996. Zaměřuje se na vzdělávání dospělých v oblastech: prezentační dovednosti, sociální dovednosti (komunikaci, řešení konfliktů, vyjednávání), manažerské dovednosti, společenský a protokolární kontakt. Specializuje se na trénink mluvčích, argumentaci, rétoriku a lektorské dovednosti. Olga spolupracuje s organizací Neziskovky.cz, o.p.s., kde je členkou správní rady, členkou Aliance lektorů a konzultantů ICN a mentorkou organizace Business and Professional Women. Píše populárně naučné knihy o tématech, které učí (prezentace, řešení konfliktů, založení a provoz neziskových organizací, lobbing, lektorské dovednosti). V roce 2012 získala cenu Osobnost roku v oblasti praktické aplikace vzdělávání dospělých a andragogiky. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem a mnoho kurzů a stáží v Čechách i v Německu. 

Více informací naleznete na:
http://satnik.net/

 









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688