BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  14.08.2014 11:27:14

Euro data HDP nezlomily, libra testuje poslední supporty, JPY diverguje s americkými dluhopisy; analýza USD/JPY, GBP/USD, EUR/USD

Libra se včera propadla na 4měsíční minima vůči americkému dolaru (GBP/USD = 1,6680) poté, co datatrhu práce odhalila pomalý růst mezd, který nedovoluje britské centrální bance (BoE) přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Banka totiž potřebuje mít jistotu, že domácnosti budou schopny splácet dražší hypotéky po zvýšení úrokových sazeb. Šéf banky, Mark Carney, tuto logiku včera rovněž potvrdil ve svém projevu, když uvedl, že růst mezd bude klíčem k načasování zvýšení základní úrokové sazby. Libra tak oslabila již přes 3 procenta od svých červencových maxim (1,7192).

Měnový pár GBP/USD včera prolomil 200denní průměr a kulaté číslo 1,6700. Nyní testuje předchozí minima z konce května na úrovni 1,6690. Trhy momentálně pečlivě sledují reakci libry na poslední hodnotu podpory 1,6655, jejíž prolomení a uzavřením pod ní na denním grafu by libře otevíralo prostor až k 1,6550. Pro odvrácení výprodeje a stabilizace libry by bylo zapotřebí dostát se nad hodnoty 1,6760.
 



Japonský jen
v noci oslabil vůči americkému dolaru o 0,2 procenta poté, co obavy z geopolitického napětí postupně mírně opadly. Nicméně u tohoto měnového páru je stále vidět neobvyklá divergence s vývojem výnosů 10letých amerických státních dluhopisů. Výnosy se nacházejí pod úrovní 2,5 procenta. Jen oslabily i slabší jádrové objednávky strojů, které v období duben – červen propadly nejvýrazněji od finanční krize, a to o 10,4 procenta, přičemž v dalších třech měsících se očekává jenom slabý nárůstData tak potvrzují slabou důvěru firemekonomický růst země.

Graf: srovnání vývoje USD/JPY (červeně) a výnosůamerických státních 10letých dluhopisů (zeleně). Tyto instrumenty se zvyknou vyvíjet stejným směrem, nyní je toto pravidlo porušeno.
 

Zdroj: Reuters

Včera odpoledne USA zveřejnily maloobchodní prodeje za červenec. Ty meziměsíčně stagnovaly, přičemž se očekávalo posílení o 0,2 procenta. Rovněž jádrové maloobchodní prodeje očištěny o prodeje aut v červenci meziměsíčně posílily jenom o 0,1 procenta. Trh čekal až 0,4 procentní růst stejně jako v červnu. Maloobchodní prodeje jsou sledovaným ukazatelem, protože domácí spotřeba tvoří až 60 procent HDP USA. Po těchto datech USD oslabil vůči všem měnám, díky čemu se např. měnový pár AUD/USD dostal na chvíli až na 0,93. Rovněž EUR/USD překonal hodnotu 1,34.

Maloobchodní prodeje v noci zveřejnil i Nový Zéland. Ty v druhém čtvrtletí posílily mezikvartálně o 1,2 procenta, čímž o 0,2 procenta překonaly očekávání a až o 0,4 procenta čísla z prvního čtvrtletí. NZD díky těmto datům v noci mírně posílil.

Ráno byla zveřejněna data HDP z dvou největších ekonomik eurozóny Německa a Francie. Ačkoliv oba dva státy dosáhly nižších než očekávaných výsledků, euru to nohy nepodkopnulo. To se pevně drží nad předchozími minimy 1,333, pod něž nechce spadnout.

Německo ve druhém čtvrtletí mezikvartálně oslabilo o 0,2 procenta. Trh počítal jenom s propadem o 0,1 procenta a německá Bundesbanka se stagnací. Důvodem horších čísel byl hlavně slabší export a propad investic. Dokud se situace na východě Ukrajiny nestabilizuje a zahraniční obchod již nebudou sužovat restrikce, tak šance na lepší výkony největší ekonomiky eurozóny jsou velmi nízké. Výnosyněmeckých 10letých státních dluhopisů po zveřejnění čísel propadly pod 1 procento, tedy na historická minima.

Ekonomika Francie ve druhém čtvrtletí stagnovala. Tamní vláda již oznámila, že letos opět nesplní závazek maximální výše schodku státního rozpočtu a také snížila výhled ekonomického růstu pro letošní rok z 1 na 0,5 procenta. Špatná čísla má i třetí nevětší ekonomika společné měnové unie Itálie, která v druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 procenta, čímž se dostala do 3. recese od roku 2008.HDP Řecka ve druhém čtvrtletí oslabilo o 0,2 procenta, což je zatím nejnižší propad od roku 2008. Šance, že země letos dosáhne pozitivního růstu tak stále zůstávají na živu. Řím a Paříž podle všeho budou tlačit na EU, aby podpořila trh práce a ekonomický růst místo preferování snižování dluhu, což se nebude líbit Německu. Šéf Bundesbanky Weidmann ve středu uvedl, že měnová politika eurozóny by neměla cílit na oslabení eura a jednotlivé členské státy by měly samy udělat individuální kroky směrem k ekonomickému růstu. Podle průzkumu agentury Reuters šance, že ECB letos přistoupí ke QE dosahují 15 procent, v časovém horizontu příštího roku sázky na tento krok stoupají až k 33 procentům.

Měnový pár EUR/USD vytvořil na denním grafu už 4 delší knoty (ala kladivová formace). Pod minimy na úrovni 1,3330 nedokázal uzavřít ani po špatných výsledcích indikátoru ZEW ani po zklamání HDPNěmecka, což potvrzuje, že euru se níže nechce a může přijít korekce.


Makrokalendář pro dnešní odpoledne:







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688