Euro si nakonec oproti dolaru během minulého týdne příliš nepohoršilo
Evropská měna si během uplynulého týdne připisovala další ztráty, když až do čtvrtka oslabovala z úrovní okolo 1,3430 USD/EUR až na 1,3333. Nicméně v pátek své ztráty téměř vymazala. Euru nepomáhala špatná data z evropské ekonomiky, když zklamaly zejména německé tovární objednávky a průmysl za červen (objednávky propadly již druhý měsíc v řadě). Italská ekonomika se pak dostala opět do recese (dle údajů o HDP za Q2 14), ačkoliv oživení na konci minulého roku mělo doopravdy jepičí život. Mezi další faktory, které tlačily euro ke slabším úrovním, patří rozhodně nové sankce vůči Rusku (a odvetné ruské sankce), které se negativně projeví na slabém a křehkém oživení v eurozóně.
Nakonec zasedání ECB, které proběhlo ve čtvrtek, nic zásadního nepřineslo. U sledovaného tématu případného nákupu ABS šéf ECB M. Draghi zmínil, že přípravné práce pokračují a měly by vyústit v aktivaci tohoto programu, samozřejmě vše bude záviset na inflačním výhledu (SG očekává zahájení nákupů těchto aktiv na začátku příštího roku v rozsahu 300 mld. eur, později může v případě potřeby dojít k rozšíření o nákupy státních dluhopisů). Rozdílné směry v měnové politice USA a EMU (v EMU další uvolňování měnové politiky zatímco v USA naopak ukončování nákupů aktiv a příprava na zvyšování sazeb) dle jeho slov dávají fundamentální důvod k oslabování eura proti dolaru, s čímž lze určitě souhlasit.
Tento týden budou zveřejněny údaje o HDP v zemích EMU. Dle ekonomů SG by německá ekonomika měla ve druhém čtvrtletí poklesnout o 0,1 % mezikvartálně, francouzská mírně přidat 0,2 %, stejně tak i celá eurozóna. Do určité míry slabší výkon během druhého čtvrtletí jde na úkor kalendářních efektů, které negativně ovlivnily květen, a mírná zima, která podpořila první čtvrtletí (což se samozřejmě pozitivně projevilo ve stavebnictví). Bohužel příznivé vyhlídky nejsou ani pro třetí čtvrtletí, kdy by se měly negativně projevit současné sankce. Kromě údajů o HDP se dočkáme i inflačních čísel (ve středu finální údaje z Německa a první údaje z Francie a Španělska) a také průmyslové produkce v EMU za červen, která by si dle ekonomů SG měla polepšit o 0,8 % meziměsíčně (v květnu klesla o 1,1 %).
Relativně nabitý kalendář bude i na druhé straně Atlantiku. Nejdůležitější indikátory budou středeční maloobchodní tržby a páteční průmyslová produkce za červenec. Maloobchodníkům by se měly zvýšit tržby o 0,4 % meziměsíčně, stejný výsledek očekávají ekonomové SG i u prodejů bez aut. Průmyslová produkce by si pak měla polepšit o 0,5 % meziměsíčně, čímž by se využití kapacit mělo dostat na 79,5 % (v červnu 79,1%). Průměr od roku 2000 dosahuje 77,1 %, takže využití kapacit v průmyslu v USA se nachází na relativně vysoké úrovni (poslední lokální maximum těsně před začátek finanční krize dosáhlo 80,8 %).
Autor: Jiří Škop
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 20.01.2025
Natural 95 36.45 Kč | Nafta 35.84 Kč |
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Pavla Berdár, Delta Green
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku