BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  24.07.2014 10:57:14

Kiwi propadá, banka signalizuje přibrzdění růstu úrokových sazeb, PMI z Číny pomohl AUD, Francie = černý Petr eurozóny, denní přehled událostí

Novozélandský dolar (NZD) v noci oslabil vůči USD na 6týdenní minima po zasedání tamní centrální banky (RBNZ). Ta sice podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 3,50 procenta, nicméně naznačila, že po čtyřech takovýchto krocích v řadě, chce dát ekonomice čas na zpracování těchto změn a nechat ji odpočinout. Banka zamýšlí pečlivě sledovat výsledky jedno procentního zvýšení úrokových sazeb, k nimž letos přistoupila. NZD tak nereagoval na samotný krok banky, tedy zvýšení úrokových sazeb, ale na její slova plánovaného vyčkávání a nečinnosti v nejbližších měsících. Guvernér Wheeler uvedl, že na letošní zvýšení úrokových sazeb z 2,50 na 3,50 procenta již reaguje inflace nižšími hodnotami a klesají ceny komodit. Rovněž dodal, že aktuální hodnota NZD je neopodstatněná a neudržitelná, čímž slovně intervenoval vůči měně. Vzhledem k tomu, že RBNZ na potenciální intervence upozorňovala i v květnu, lze brát tato jeho slova vážně. Tržní konsenzus nyní počítá s nejbližším zvýšením sazeb v prosinci, a to o 25 bazických bodů. V průběhu 12 měsíců pak s navýšením sazeb o 31 bazických bodů, přičemž ještě před včerejším zasedáním banky byla očekávání ve výši 68 bodů. Jde tak o výraznou změnu v očekáváních, která by se mohla i po více než 1,3 procentním oslabení měny nadále projevovat v revaluacích měny.

Index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby v Číně, který sestavuje společnost HSBC dosáhnul v červenci 18měsíčních maxim na úrovni 52 bodů, což je výborný výsledek, díky němuž AUD posílil na 3týdenní maxima vůči USD. Index tak překonal červnová čísla (50,7 bodu) i očekávaní na úrovni 51 bodů. Ukazatel dosáhnul 2. měsíc v řadě hodnoty nad 50 bodů, která odděluje kontrakci od recese.  Jde o pozitivní zprávu hlavně vzhledem k tomu, že prvních 5 měsíců letošního roku se ukazatel PMI držel pod hodnotou 50, což signalizovalo kontrakci ve výrobním sektoru.

Společnost Markit dnes zveřejňuje indexy nákupních manažerů i pro ekonomiky společné měnové unie. Souhrnný index pro Francii dosáhl 49,4 bodu, což je 3měsíční maximum, nicméně pro druhou největší ekonomiku eurozóny tato čísla signalizují kontrakci i pro třetí kvartál letošního roku. Sektor služeb by si měl vést lépe než výroba. Index pro toto odvětví dosáhl 50,4 bodu, což je výrazné polepšení ve srovnání s předchozím měsícem, kdy byl na úrovni 48,2 bodu. Nicméně výroba zůstává pod úrovní 50 bodů na 47,6 bodech, což je dokonce níže než v červnu (48,2 bodu). Naopak pozitivně překvapilo Německo. Vyhlídky největší ekonomiky eurozóny se zlepšily jak v sektoru výroby, tak i služeb. Index PMI ze sektoru výroby dosáhnul v červenci 52,9 bodu, čímž překonal očekávání a červnové hodnoty. Podobně dobře si vedly i služby, kde index posílil až na 56,6 bodu a překonal tak téměř o 2 body očekáváni i čísla předchozího měsíce a dokonce dosáhnul na 37měsíční maxima. Celkový index PMI Německa dosáhnul v červenci 55,9 bodu, což jsou 3měsíční maxima. Souhrnný index eurozóny posílil v červenci na 3měsíční maxima (54 bodů), čímž o 1,2 bodu překonal výsledky předchozího měsíce. I tady si lépe vedly služby (54,4 bodu – 38měsíční maxima) než výroba (51,9 bodu).

Přetrvávající nepokoje v pásmu Gazy a na Ukrajině nezabránily včera amerických akciovým indexům v dalších ziscích. Index S&P 500 uzavřel na nových historických maximech (1 987,01 bodu), čímž se opět přiblížil k magické úrovni 2 000 bodů. Dow Jones mírně oslabil, a to o 0,16 procenta. Naopak technologický Nasdaq získal 0,4 procenta (4 473,7 bodu). Americké akciové trhy čerpají sílu hlavně z aktuálně probíhající výsledkové sezóny. Těší je vyšší prodeje a příjmy společností, které by mohly podpořit jejich ziskovost. Ta byla dosud založena hlavně na snižování výdajů. Pozitivní nálada se již nepřenesla do Asie, kde japonský index Nikkei uzavřel ve ztrátě 0,29 procenta. V červených číslech ráno otevřela i Evropa, kde německý DAX i po slušných datech PMI ztrácí 0,4 procenta.

Makrokalendář pro dnešní odpoledne:

14:30 USA – počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15:45 USA - PMI výroba (Markit)

16:00 USAprodeje nových domů









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688