Pět daňových výhod příspěvků zaměstnavatele na "životko" a "penzijko"
Firemní benefit formou příspěvků zaměstnavatele zaměstnanci na jeho životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo penzijní pojištění, je velmi oblíbený. Proč? Nulové zdanění do limitu, pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Státem je příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na jeho životní pojištění, penzijní připojištění doplňkové penzijní spoření nebo penzijní pojištění podporován formou nulového zdanění do limitu. Podívejme se na pět "daňových" výhod příspěvku zaměstnavatele zaměstnanci na výše uvedené finanční produkty.
1) Zaměstnanec neplatí daň z příjmu fyzických osob
Do ročního limitu pro souhrnný příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo penzijní pojištění ve výši 30 000 Kč neplatí zaměstnanec z daného příspěvku zaměstnavatele daň z příjmu fyzických osob.
Praktický příklad
Zaměstnanec pan Černý obdrží od svého zaměstnavatele za celý rok 2013 na životní pojištění 15 000 Kč a na doplňkové penzijní spoření dalších 15 000 Kč. Z celkové částky 30 000 Kč nezaplatí pan Černý nic na dani z příjmu fyzických osob. Naproti tomu zaměstnanec pan Zelený nechtěl, aby mu zaměstnavatel přispíval na uvedené produkty, ale chtěl zvýšit hrubou mzdu. Za celý rok obdržel zaměstnanec pan Zelený od zaměstnavatele 30 000 Kč navíc. Protože však již při výpočtu čisté mzdy uplatnil zaměstnanec pan Zelený všechny daňové slevy a nezdanitelné položky, tak odvede z částky 30 000 Kč, o kterou má vyšší hrubou mzdu než pan Černý na dani z příjmu fyzických osob 6 030 Kč, neboť daň z příjmu se platí ze "superhrubé mzdy" (30 000 Kč x 1,34 x 15 %).
2) Z příspěvku zaměstnavatele neplatí zaměstnanec zdravotní pojištění
Zaměstnanci odvádí na zdravotním pojištění 4,5 % ze své hrubé mzdy. Z příspěvku zaměstnavatele na výše uvedené finanční produkty se však zdravotní pojištění neplatí.
Praktický příklad
Zatímco zaměstnanec pan Černý tedy z příspěvku zaměstnavatele nebude platit žádné zdravotní pojištění, tak zaměstnanec pan Zelený, který si během celého roku nechal zvýšit hrubou mzdu o 30 000 Kč, zaplatí na zdravotním pojištění 1 350 Kč (4,5 % z 30 000 Kč).
3) Z příspěvku zaměstnavatele neplatí zaměstnanec sociální pojištění
Na sociálním pojištění odvádí zaměstnanci 6,5 % ze své hrubé mzdy. Z příspěvku zaměstnavatele na výše uvedené produkty, neodvádí zaměstnavatel sociální pojištění.
Praktický příklad
Pan Černý tedy z příspěvku zaměstnavatele nezaplatí sociální pojištění, zaměstnanec Zelený však zaplatí na sociálním pojištění 1 950 Kč (6,5 % z 30 000 Kč).
4) Zaměstnavatel z příspěvku neplatí zdravotní pojištění
Na zdravotním pojištění odvádí zaměstnavatelé 9 % z hrubé mzdy zaměstnavatele. Z příspěvku zaměstnanci na životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a penzijní pojištění zaměstnavatelé zdravotní pojištění neplatí.
Praktický příklad
Panu Černému přispívá zaměstnavatel 30 000 Kč za rok, což jsou veškeré náklady související s tímto příspěvkem. Zaměstnanci Zelenému zvýšil zaměstnavatel hrubou mzdu o 30 000 Kč, dále však musí zaplatit 2 700 Kč (9 % z 30 000 Kč) na zdravotním pojištění.
5) Zaměstnavatel z příspěvku neplatí sociální pojištění
Povinné odvody placené zaměstnavatelem za zaměstnance jsou v Česku jedny z nejvyšších z členských zemí EU. Na sociálním pojištění odvádí zaměstnavatel 25 % z hrubé mzdy zaměstnance. Z příspěvku na výše uvedené finanční produkty však zaměstnavatel sociální pojištění neplatí.
Praktický příklad
Z příspěvku zaměstnanci Černému v souhrnné výši 30 000 Kč za rok neplatí zaměstnavatel sociální pojištění. Ze zvýšení hrubé mzdy o 30 000 Kč panu Zelenému se zvýší náklady zaměstnavateli i o 7 500 Kč (25 % z 30 000 Kč) na sociálním pojištění.
Shrnutí příkladu z pohledu zaměstnance
Pan Černý obdržel od svého zaměstnavatele 15 000 Kč na životní pojištění a 15 000 Kč na doplňkové penzijní spoření. Ze souhrnné částky 30 000 Kč nezaplatí žádnou daň. Efektivní příjem pana Černého od zaměstnavatele je tedy 30 000 Kč. Naproti tomu zaměstnanec Zelený si nechal zvýšit hrubou mzdu o 2 500 Kč měsíčně (30 000 Kč za rok 2013). Na daňových odvodech zaplatí 9 330 Kč (6 030 Kč + 1 350 Kč + 1 950 Kč).
- Efektivní příjem pana Zeleného 20 670 Kč je tedy o 31 % nižší než pana Černého.
Shrnutí příkladu z pohledu zaměstnavatele
Pro zaměstnavatele je výhodnější maximalizovat zaměstnanci nejdříve příspěvek na životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo penzijní pojištění v souhrnné výši 30 000 Kč, než zvýšit zaměstnanci o 2 500 Kč hrubou mzdu.
- Při ročním příspěvku zaměstnavatele zaměstnanci ve výši 30 000 Kč jsou celkové náklady shodné. Při zvýšení hrubé mzdy o 2 500 Kč měsíčně (o 30 000 Kč za rok), jsou celkové náklady zaměstnavatele 40 200 Kč (30 000 Kč + 2 700 Kč + 7 800 Kč). Náklady zaměstnavatele stouply o 34 %.
Čtěte další články ze sekce pojištění na http://www.penizenavic.cz/pojisteni/clanky
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) fyzické osoby
- Ověření daňového identifikační čísla (DIČ)
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Kalkulačka rodičovského příspěvku
- Příspěvky a dávky
- Příspěvek na bydlení
- Kalkulačka příspěvku na péči o osobu blízkou
- Příspěvek na péči posuzované úkony
- Příspěvek na auto
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select