M. Mobius: Pohled za politickou scénu v Thajsku
Historie Thajska je lemována obdobími politické nestability, které byly důvody znepokojení mezi investory. V několika minulých měsících nálada investorů opět kopírovala politickou nejistotu, o níž jsme se mohli dočíst v médiích. Násilné demonstrace příznivců tradičního uspořádání s elitou sídlící v Bangkoku zvýšily obavy o stabilitu populistické vlády premiéra Yinglucka Shinawatry. Navzdory těmto nepokojům, my jsme důvěru v Thajsko neztratili a věříme, že se její ekonomika opět odrazí k růstovému trendu. Vždyť Thajsko si již pro svoji schopnost čelit podobným situacím zasloužilo přezdívku „teflonové Thajsko“.
Nemůžu s určitostí říct, jak bude současná situace vyřešena, věřím však, že nějaké změny jsou nezbytné a že na fundament orientovaný vývoj ekonomiky by měl i nadále pokračovat v růstovém trendu. Bez ohledu na makroekonomické či politické klima, coby investoři s přístupem bottom-up pokračujeme ve vyhledávání zajímavých investičních příležitostí na úrovni jednotlivých společností.
Bude vláda Thajska svržena?
V uplynulých měsících se protestanti pokusili svrhnout thajskou vládu, což spustilo pokles kurzu thajského bathu a zdejšího finančního trhu, který v roce 2013 vykázal zápornou výkonnost a v únoru byl již blízko nulovému meziročnímu zhodnocení. Když jsme já a můj tým v prosinci navštívili Bangkok, byli jsme překvapeni, v jak malé míře byly nepokoji poškozeny obchody v nákupních čtvrtích. Také hlavní turistické oblasti zůstaly z velké části nedotčeny. Naše návštěva Thajska se odehrála krátce před tím, než král Bkumibol Adulyvadej oslavil své 86. narozeniny. Je tedy možné, že protesty byly utlumeny v respektu ke králi, který se v Thajsku těší velké oblibě. Dnes však opět existují obavy, že pokračující politické demonstrace mohou negativně ovlivnit obchod, výrobu, infrastrukturní projekty a také turismus, který se na celkové ekonomice Thajska podílí 9 %. Už jsme zaslechli neoficiální zprávy, které hovořili o tom, že někteří turisté už ruší své zájezdy.
Pokud bychom měli budoucí vývoj odhadovat na základě zkušeností z minulosti, mohl by mít dopad nedávných nepokojů na turismus krátkého trvání. Když byl Thaksin Shinawatra, bratr premiéra Shinawatry, v roce 2006 svržen v rámci vojenského převratu, mělo to na turismus pouze omezený vliv. V roce 2013 již Thajsko přivítalo rekordní množství návštěvníků, kdy se Bangkok stal dle indexu Global Destination Cities společnosti Mastercard nejnavštěvovanějším městem vůbec, to když sem v roce 2013 zavítalo téměř 16 milionů zahraničních turistů. Samozřejmě, pokud bude v Thajsku docházet k velkému množství nepokojů, není pochyb o tom, že to bude mít na turismus v tomto roce negativní dopad. Nicméně, zkušenosti Thajska z uplynulých deseti let naznačují, že i tentokrát nakonec zvítězí racionální uvažování, nepokoje skončí a vše se vrátí do zaběhnutých kolejí.
Naštěstí, volby z počátku února, které se uskutečnily za silného nesouhlasu Lidového demokratického reformního výboru (který vedl většinu protivládních protestů), nevyústily ve větší násilí. I když, v některých oblastech došlo k přerušení volebního procesu a může tak trvat několik měsíců, než budou volby moci být považovány za ukončené a budou tak obsazena všechna křesla v parlamentu. Na druhou stranu, protesty bohužel pokračovaly až do poloviny února, kdy se jich ve velkém zúčastnili i pěstitelé rýže, kteří vládě vyčítají její neschopnost vyplácet dotace na cenu rýže, jednoho z programů premiéra Shinawatry, který může destabilizovat rozpočet země.
Důvody k optimismu
Situace v Thajsku je pro investory testem nervů, podle nás je zde však také několik protichůdných faktorů, které mluví ve prospěch dlouhodobých investic v této zemi. Politická nestabilita byla v Thajsku zakořeněná po mnoho let, ale ani to však nezabránilo záviděníhodnému tempu ekonomického růstu. Mezi lety 2000 a 2012 rostlo HDP Thajska v průměru o 4,2 % ročně, HDP per capita pak zažívalo růst 3,3 % ročně. Toto období přitom zahrnuje ničivé tsunami z roku 2004 a povodně v roce 2011.
Pokračování rychlého ekonomického růstu by v budoucnosti mohlo pomoci také outsourcování práce japonských firem, zejména těch z automobilového průmyslu. Jak se japonskému premiérovi Abemu daří oživit ekonomický růst jeho země, mohl by být postupně rovněž nastolen pořádek v Thajsku.
I navzdory ekonomickému růstu v Thajsku přetrvávají velké rozdíly v příjmech mezi Bangkokem a zbytkem země. Nedávná opatření vlády usilovala o zvýšení příjmy a zrychlení rozvoje severní části země. Věříme, že by tento proces mohl být vítaným doplňkem růstu spotřebitelské poptávky a diverzifikace na export založených odvětví.
Země jihovýchodní Asie všeobecně zažily výrazný vzestup kupní síly střední třídy. Sousedé Thajska: Kambodža, Laos, Vietnam a Myanmar, si začaly ve velkém osvojovat na trh založenou ekonomickou politiku a nyní vyhlíží vstříc dalšímu ekonomickému růstu. Tento vývoj by mohl Thajsku pomoci s překonáním několika překážek ekonomického růstu, zejména nedostatku pracovní síly a přírodních zdrojů. Navíc, Thajsko se rovněž inspirovalo čínskými investicemi do regionálních železnic. V listopadu 2013 již senát Thajska schválil půjčku ve výši 69,5 milionů USD na dobu sedmi let, kdy by prostředky z tohoto úvěru měly jít právě na investice do železnic, jejichž výsledkem by, mimo jiné, měla být vysokorychlostní železnice spojující Bangkok s Laosem, průmyslovou zónou na východě země, Malajsií a městem Cahng Mai na severu země. Modernizací by pak měl rovněž projít i systém dopravy přímo v Bangkoku.
Tyto investice by rovněž mohly poskytnout podporu ambicióznímu, zatím však nerealizovanému, plánu rozvoje hlavní průmyslové zóny a obchodního terminálu umístěného v přístavu Davei v jižným Myanmaru. Jakmile bude mít Thajsko spojení s tímto přístavem, mohlo by nabízet atraktivní alternativu cesty pro mezinárodní dopravu, která je nyní nucena využívat vytíženou úžinu Malacca. Financování těchto plánů je však prozatím nejisté, i když jej podporují vláda i opozice.
Nemůžeme vyloučit pravděpodobnost toho, že současná situace v Thajsku je „jiná“ a že současná nestabilní politika nevyústí v ekonomický pokles. Nicméně, podle našeho názoru by měla pozitiva i tentokrát zvítězit nad krátkodobými turbulencemi. Věříme, že lidé i ekonomika Thajska znovu zvítězí nad politickým hašteřením.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved.
Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/02/21/looking-beyond-politics-in-thailand/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory