Koruna kvůli nastupující dividendové sezóně mírně ztrácí
Podle informací od dealerů na trhu a zpráv informačních agentur se už na koruně začíná projevovat letošní dividendová sezóna , kdy jsou tuzemské zisky repatriovány k zahraničním vlastníkům. Nicméně se jak z veřejně známých informací o loňských výsledcích největších českých firem i z pohledu na vývoj daňových příjmů veřejných financí z korporátních daní zdá, že zisky k rozdělení budou meziročně nižší. Samozřejmě je též otázkou, jaký podíl ze zisků bude repatriován a jaký bude reinvestován. Pro nejbližší týdny se dá očekávat, že dividendová sezóna bude mít kurzotvorný dopad. V kombinaci s vyšším geopolitickým rizikem pak může tato konstelace vést k testování slabších korunových úrovní na devizovém trhu.
Lednová platební bilance potvrdila snižující se již tak nevýznamnou externí nerovnováhu země. Běžný účet platební bilance za první měsíc letošního roku vykázal vysoký přebytek téměř 26 mld. CZK a překonal tak očekávání všech tržních analytiků. Jedná se o druhý největší přebytek v historii této měsíční statistiky. Za aktivní bilancí stojí hlavně přebytek v obchodu se zbožím a službami, který vykázal aktivní saldo 27,2 mld. CZK. Bilance výnosů oproti prosinci snížila v lednu svůj schodek na 6,1 mld. CZK. Roli v nízkém deficitu sehrál fakt, že podle ČNB nebyly v prvním měsíci letošního roku vyplaceny žádné dividendy.
Klíčovou událostí příštího týdne je čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB k projednání měnové politiky. Zúčastnit by se mělo všech sedm členů včetně Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou. Ta dle veřejných vyjádření patřila spíše k odpůrcům intervence, naopak Jiří Rusnok by se měl na základě svých dosavadních mediálních vystoupení spíše připojit k táboru centrálních bankéřů, kteří využití intervence podporují. Od zasedání na počátku února jsme se dočkali mnohem lepších indikátorů z reálné ekonomiky, než centrální banka očekávala (povzbudivá data HDP za Q4 12, na která navázala první lednová a únorová čísla měsíčních statistik z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu). Na straně druhé se meziroční růst spotřebitelských cen v lednu a únoru stabilizoval na 0,2 % y/y, tedy o 20 bb níže ve srovnání s předpoklady ČNB. Celkově tedy neočekáváme, že by centrální banka na zasedání v příštím týdnu nastavení měnové politiky jakkoliv změnila.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 10.01.2025
Natural 95 35.88 Kč | Nafta 35.14 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky