"Zlaté" grafy, které byste měli vidět
Zlatým býkům tlučou srdce opět o něco rychleji a veseleji. Za poslední týden unce zlata zdražila o více než 50 USD a její cena vystoupala nad 200denní klouzavý průměr.
Ve volbách do Evropského parlamentu by mohly uspět euroskeptické strany a demokraté ve Spojených státech by mohli začít přicházet o pozice. To jsou dva příklady možných politických událostí, které mají potenciál výrazně zahýbat trhy v roce 2014, říká měnový stratég Saxo Bank John Hardy. Hlavním hráčem na scéně nicméně jsou a nadále budou centrální banky. Kvůli těm jsou nyní investoři podle Hardyho ve velice nepříjemné pozici.
Politika a politici v posledních letech opakovaně hýbali trhy. Bude to platit i příští rok, nebo s tím, jak se situace v mnoha zemích do jisté míry zlepšuje, převáží fundamenty?
Nejsem si jistý, do jaké míry politika jako taková hýbe trhy. Podle mě je nyní alfou a omegou monetární politika. V důsledku té se některé problémy, třeba nerovnost mezi lidmi, prohlubují. Kvůli kvantitativnímu uvolňování se v Americe propast mezi bohatými a zbytkem populace zvětšuje, mzdy jsou totiž v porovnání s HDP na rekordně nízkých úrovních a bohatí ve stejné době výrazně těží z dění na trzích. Možná politika začne hrát významnější roli než dosud, politici by se totiž mohli začít snažit podobné věci řešit.
V čem konkrétně tedy podle vás budou politici budou hrát v příštím roce roli a na co z toho by investoři měli být připraveni?
Jedním z příkladů mohou být volby do Evropského parlamentu. Řekněme, že k urnám dorazí jen velice málo lidí. Euroskeptici, tedy zastánci stran, které jsou proti Evropské unii, by mohli vycítit šanci a jít naopak hlasovat v hojném počtu. Co by se stalo? Představme si, že euroskeptické strany získají ve volbách silný mandát a na evropském kolbišti bude opět více slyšet jejich hlas. Stejně tak bude zajímavé sledovat Spojené státy, kde se podle mě blíží další výrazný střet. I tam se konají volby, Obama by tedy měl co nejrychleji v přesvědčivé podobě "zprovoznit" reformu zdravotnictví (Obamacare). Pokud se mu to nepodaří, může přijít zemětřesení.
Jinými slovy, demokraté by mohli v roce 2014 začít vyklízet pozice?
Ano, mohli bychom se ze situace, která nastala během a po takzvaném shutdownu, kdy vláda kvůli neschopnosti politiků fungovala v provizorním režimu, za což byli tvrdě kritizováni republikáni, rychle dostat k opačnému pólu. V době shutdownu republikáni kritizovali právě Obamacare. Tento program se stává pro prezidenta a jeho stranu noční můrou. Zatím nevíme, je jednoduché kritizovat, údajně v některých oblastech funguje, ale to nestačí. Navíc by mohl sehrát roli i zmíněný nárůst sociální nerovnosti.
Myslíte si, že i když ekonomika začíná sílit, jsou lidé nespokojení a budou volit změnu?
Kvůli rostoucí nerovnosti určitě narůstá napětí. Průměrnému člověku se rozhodně nevede lépe, ačkoli ekonomika roste. Nyní je v Americe největší rozdíl mezi bohatými a chudými od Velké deprese v první polovině 20. století. Jsou to samozřejmě dlouhodobé trendy, podle mě si ale právě tento v roce 2014 vyslouží trochu více pozornosti, což do jisté míry ovlivní i politiku.
V Evropě i Americe tedy může na politické scéně dojít k menšímu zemětřesení. Významnou roli nadále hraje monetární politika. Jak s tím vším spojená rizika minimalizovat?
To je velice důležitá otázka. Podle mě v krátkodobém horizontu, pokud se investor obává, že jsou trhy příliš vysoko, může vsadit na hotovost a na něco, co lze nazvat pevnými nebo hmatatelnými aktivy. Může prostě sedět a čekat, až se bouře přežene. Hledat bezpečný přístav v době, kdy je všude cítit snahu o znehodnocení měny a naakumulovaných dluhů, může být frustrující. Na krátkou dobu je tedy možné zaparkovat majetek v hotovosti nebo nástrojích jí podobných. Zároveň je ale potřeba nespouštět oči z centrálních bank, které se snaží její hodnotu snížit.
A jakou strategii zvolit ve střednědobém a delším horizontu?
To je těžké. Člověk chce investovat do něčeho, co vynáší. Když si vzpomenu na Výmarskou republiku, tak tehdy se dařilo těm, kteří vložili peníze do pevných aktiv, která ustála ztrátu hodnoty peněz. Příkladem mohou být zlato nebo firmy, které kolaps systému přežijí. I když možná v některých případech dojde k propadu cen, člověk stále vlastní něco hmatatelného. Z toho se možná mohou investoři poučit.
Čtěte také:
Zlatým býkům tlučou srdce opět o něco rychleji a veseleji. Za poslední týden unce zlata zdražila o více než 50 USD a její cena vystoupala nad 200denní klouzavý průměr.
Při investování se zpravidla nevyplácí rozhodovat se na základě toho, co právě dělá trh. Zkušenosti velkých investorů i řada akademických studií nám káží, že se nemáme pokoušet trh časovat, protože to není v lidských silách, a že nejlépe uděláme, když nakoupíme a budeme držet. Několik výjimek ale potvrzuje pravidlo.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla