Dopady konce kvantitativního uvolňování v jasných grafech
V posledních týdnech prosakují na veřejnost zprávy z americké centrální banky, že stále více členů FOMC podporuje brzké zahájení redukce odkupu dluhopisů. Názory se velice rozcházejí v tom, zda mají tyto zprávy reálný základ. Není se čemu divit, vývoj na kapitálových trzích se v posledním půlroce stal absolutně závislým na měnové politice této nejmocnější světové finanční instituce.
Nejvíce se objevují obavy, že snížení objemu odkupovaných dluhopisů bude v USA znamenat růst výnosů dlouhodobých dluhopisů. Já si to nemyslím, dosavadní vývoj za poslední půlrok ukazoval u amerických státních dluhopisů spíše opak. Vidím jako pravděpodobnější, že by omezení přílivu peněz na kapitálové trhy znamenalo redukci vysoce spekulativních a rizikových obchodů, což si většina nejmocnějších bank nepřeje, protože právě tento současný stav jim umožňuje vydělávat ohromné peníze na obchodech s akciemi. Paradoxně by tak redukce kvantitativního uvolňování mohla vyústit ve vyšší ceny "bezpečných aktiv", jako jsou jsou právě státní dluhopisy nebo zlato.
V prvním grafu jsou nahoře zachyceny operace Fedu spočívající v odkupu nebo půjčování amerických dluhopisů investičním bankám, čímž se zvyšuje likvidita trhů. Peníze ale nekončí v ekonomice, jak by si možná Fed přál, ale rovnou v akciích, což je vidět na vývoji akciového indexu S&P 500. Od počátku roku 2013 podporoval Fed trh injekcemi 85 miliard USD měsíčně. Minulý týden Fed poprvé trochu polevil – a hned se to projevilo silnějšími poklesy indexu S&P 500.
Injekce likvidity z Fedu způsobují růst cen akcií, tedy pravděpodobně i odklon od "bezpečných" amerických státních dluhopisů. To ostatně potvrzuje i další graf. Z něj vyplývá téměř zrcadlový vývoj ceny amerických dluhopisů a německého akciového indexu DAX. DAX se vyvíjí stejným směrem, jakým jdou výnosy z dluhopisů. Je tedy patrné, že zahájení masivní odkupové kampaně Fedu nejenže nesnížilo výnosy, potažmo úrokové sazby v USA, ale naopak je zvýšilo, protože investoři přestali mít zájem o dluhopisy a začali intenzivně nakupovat akcie. A to nejen americké, ale i ty v jiných, rizikovějších částech světa. DAX jsem jako příklad vybral proto, že je u něj tato závislost poklesu cen amerických dluhopisů a růstu cen akcií velice vysoká.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Dopady konce kvantitativního uvolňování v jasných grafech
- Zlato doplatilo na konec kvantitativního uvolňování. Ropa před korekcí?
- Jaroslav Brychta: Růst sazeb a konec kvantitativního uvolňování zabije zadlužené státy eurozóny
- ECB: konec kvantitativního uvolňování je tu. Euro čeká dlouhý a postupný růst - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- ECB: konec kvantitativního uvolňování je tu. Euro čeká dlouhý a postupný růst
- ECB – konec kvantitativního uvolňování se blíží
- Video: Konec kvantitativního uvolňování neznamená akciový armagedon
- Zápis z jednání FOMC upřesní konec kvantitativního uvolňování
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory