Kdo vydělá na vstupu Číny do WTO?
Na posledním zasedání WTO, které se konalo od 9.11 do 11.11.2001, v městě Duahá ve státě Katar, došlo k významné události z hlediska globálního světového obchodu. Členem světové obchodní organizace se v neděli 11.11.2001 oficiálně stala, doposud největší izolovaná komunistická země - Čína.
Ministři obchodu 142 členských zemí tak odsouhlasili členství Číně a uzavřeli tak více než patnáctiletý proces vyjednávání. Společně s Čínou byl také přijat Taiwan, země, která patří již pod čínskou správu, ale stále se snaží o jakousi samostatnost.
Historie
WTO je de facto nástupkyní organizace Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT), jejíchž založí v roce 1948 iniciovala i Čína, tehdy ještě nekomunistická země.
Celý proces vstupu Číny do WTO má samozřejmě kontinuální charakter již od roku 1995, kdy byla Čína přijata jako pozorovatel. Hlavní ekonomické důvody, které bránily vstupu této země byly, vysoká dovozní cla (až 30%) jak na spotřební zboží, tak i na zemědělské produkty. Ty byly postupně sníženy a Čína reorganizovala svůj obchodní systém natolik, že v říjnu 2000 obdržela od Spojených států amerických doložku nejvyšších výhod. V letošním září pracovní skupina WTO schválila dohodu o vstupu Číny do WTO, na základě výsledků zvláštní skupiny vyjednavačů a de facto tak dokončila přijímací procesy, které byly formálně zakončeny v Kataru.
Politické pozadí
Každé jednání o přijetí Číny do WTO, vždy provázely bouřlivé diskuse, o celosvětově známém porušování lidských práv v této největší komunistické zemi na světě.
Přijetí Číny, bylo vždy pod vlivem především ekonomických zájmů, které bylo nutné postupem času politicky zdůvodnit. Jsem osobně přesvědčen, že události, které se staly 11. září v USA, a především následné vojenské působení v oblasti Dálného východu, kde se střetávají strategické zájmu USA, Ruska a Číny, sehrály nemalou úlohu v konečném přijetí Číny do WTO.
Nový trh
Současný počet obyvatelů v Číně dosahuje úctyhodného čísla 1,2 mld. Dalo by se říci, že v Číně žije 1,2 mld. nových spotřebitelů, nových konzumentů připravených na nové globální výrobky a služby. Realita je ovšem trochu jiná. Ekonomicky silné obyvatelstvo se soustřeďuje ve velkých městech především pak na jihu Číny a kolem velkých řek..
Velká většina obyvatel Číny žije na venkově, kde jediným a tradičním způsobem obživy je zemědělství. Ekonomická síla, těchto lidí, je opravdu hodně slabá a pohybuje se na pokraji chudoby.
Čínské výrobky
Vstup Číny do WTO, kromě jiného také znamená, že na trhy členských zemí WTO vstoupí mnohem jednodušeji, než předtím, levné nekvalitní spotřebitelské zboží, se kterým budou mít samozřejmě místní výrobci nemalé problémy.
Porovnám-li velikost a strukturu obchodní bilancí EU a USA, tak je jasné, že atak čínského zboří bude v USA větší než v Evropě.
Podíváme-li se na hospodářskou politiku v Číně, tak jde o klasický plánovaný centralistický systém, který samozřejmě vyplývá z toho, že největší moc a vliv, je v této komunistické zemi soustředěn do rukou vlády a tzn. komunistické organizace, která ovládá státní podniky.
Čínská vláda – respektive komunistická strana Číny, je ten kdo vyhlašuje národní programy na restruktualizaci rozvodné infrastruktury, na výstavbu nových bytů, programy na rozvoj dopravy, atd.
Myslím si, že nejlepším, tedy největším, zákazníkem v Číně, pro všechny firmy, které zde chtějí najít nové odbytiště pro své výrobky a služby, je čínská vláda a její komunistická. strana.
Závěr
Takže jaké firmy, respektive jaké obory, podle mého názoru mají v počátku největší šanci profitovat z přijetí Číny do WTO?
Budou to firmy podnikající v sektoru výstavby dopravní infrastruktury, stavební firmy, firmy zabývající se výrobou distribucí energie, firmy dodávající telekomunikační infrastrukturu a možná i výrobci PC, kteří budou dodávat státnímu sektoru.
Dodavatelé internetového řešení, na jakékoliv úrovni, to rozhodně nebudou, neboť v Číně, je tato oblast, alespoň prozatím, velice omezována.
Určitě jsem zde všechny sektory neuvedl, ale na co naopak nesmím zapomenout, je to, že každý kdo bude chtít na čínský trh proniknout se bude muset vypořádat s velkou mírou korupce státních úředníků, která samozřejmě vyplývá ze zdejší mocenské struktury.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory