(Kurzy.cz)
Skupina ČEZ zahájila proces mezinárodní arbitráže proti Albánii
ČEZ dnes oficiálně uvědomil albánskou vládu o úmyslu vést mezinárodní arbitráž. Důvodem je neochráněná investice do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Skupina ČEZ si od tohoto kroku slibuje uhrazení vzniklé škody, na kterou má dle mezinárodního práva nárok.
Společnost ČEZ odvozuje svůj nárok na náhradu škody na základě dohody mezi Českou a Albánskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic a Smlouvě o energetické chartě definující mezinárodní přeshraniční spolupráci v oblasti energetiky, kterou obě země podepsaly.
Skupina ČEZ vstoupila na albánský trh v květnu roku 2009 nabytím 76% podílu v albánské distribuční společnosti, zbylých 24 % vlastní albánský stát. Hodnota počáteční investice činila 102 milionů EUR, což je cena zhruba desetkrát nižší než jakou například jiní investoři zaplatili za nákup distribuční společnosti v Rumunsku. Albánská akvizice tvoří ze zahraničních investic pouze 3,6 %, z celkových investic ČEZ je to pak ani ne procento (0,7 %). Skupina ČEZ vlastní v zahraničí významnější energetická aktiva celkem v sedmi zemích, ve všech kromě Albánie dosahuje plánované návratnosti, či ji dokonce překonává.
Situace v Albánii se zkomplikovala na začátku minulého roku, kdy v důsledku loňského katastrofálního sucha byla albánská státní elektrárenská společnost KESH nucena elektřinu za mnohem vyšší ceny dovážet ze zahraničí, čímž se dostala na hranici bankrotu a bez pomoci albánské vlády by nepřežila. Ta se pokusila situaci vyřešit, bohužel způsobem nemajícím v Evropě obdoby, tedy přenosem veškerých nákladů na bedra zahraničního investora, společnosti CEZ Shpërndarje. K 1.1.2012 byla tudíž rozhodnutím regulátora navýšena cena od společnosti KESH o 91%. Tento negativní vliv se po intenzivních jednáních podařilo částečně zmírnit novým rozhodnutím regulátora o snížení vstupní ceny elektřiny od státních elektráren KESH z 2 830 na 2 200 ALL/MWh, což představovalo snížení původního meziročního nárůstu z 91% na 49%, a schválením studie stanovující počáteční výši nedobytných pohledávek. Další zvrat však znamenalo vystavení daňového nedoplatku a penále ve výši 4 bil. ALL (cca
Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?