Americké volby vs. čínský komunistický sjezd
Téměř ve stejné době, v druhém listopadovém týdnu, se uskuteční dvě události, které by neměly uniknout pozornosti žádného aktivního investora. Šestého listopadu se konají v USA prezidentské volby, o dva dny později začíná osmnáctý kongres čínské komunistické strany. Jaké mohou mít obě události dopad na trhy a kde hledat investiční příležitosti?
Prezidentské volby v USA nebudou samy o sobě žádným významným katalyzátorem pro akciové trhy. Nechci říci, že je úplně jedno, kdo bude novým prezidentem Spojených států, ale ať už zvítězí demokrat Obama či republikán Romney, akcie žádné zemětřesení nečeká. Pro investory je klíčové, zda se mají bát tzv. fiskálního útesu, který by potenciálně mohl uvrhnout US ekonomiku do recese. A jelikož je extrémně nepravděpodobné, že by jedna či druhá strana získala blokovací majoritu, osud fiskálního útesu bude stejně záležet na (ne)dohodě obou klíčových stran.
To, že výsledek US prezidentských voleb asi nebude znamenat změnu trendu na trzích, neznamená, že nelze identifikovat „vítěze a poražené“ v obou variantách výsledku. Asi není překvapením, že na vítězství Obamy by mohly dobře reagovat akcie v sektorech, které lze nazvat sociální, měkké či ekologické. Společnosti z oborů zabývajících se zelenou energií, veřejnou infrastrukturou, nemocniční sítí – to jsou potenciální vítězové v případě znovuzvolení Obamy. Těžký a tradiční průmysl jako jsou ropné společnosti, těžaři uhlí (Romney v televizní debatě přímo podpořil tento sektor), zbrojovky, železnice, velké banky – to by měli být vítězové v případě, že z voleb vzejde jako vítěz Romney.
Osobně bych tomu, kdo věří ve vítězství republikánského kandidáta, doporučoval zvážit investici především do některého z těžařů uhlí v USA. Jejich akcie byly v poslední době pod extrémním tlakem nepříznivých podmínek na trhu, volby a případný vítěz Romney, to by pro firmy z tohoto sektoru byla dost možná živá voda. Zatím to nicméně vypadá, že pravděpodobnější je scénář vítězství Obamy (např. dle známého portálu intrade.com je nyní šance Obamy 67%).
Podle mého názoru ještě důležitější listopadovou událostí, než US prezidentské volby, může být čínský komunistický sjezd, přesněji řečeno Kongres, který se koná jednou za pět let a je (alespoň oficiálně) nejvyšším orgánem čínské komunistické strany. Ne že by se čekalo, že čínská vládnoucí garnitura změní nějakým zásadním způsobem kormidlo dosavadní komunisticko-kapitalistické politiky, nicméně vedení strany čeká poměrně velká generační obměna (největší za posledních 10 let) a to v době, kdy se růst čínského hospodářství výrazně zpomaluje a finanční svět čeká na to, zda přijdou razantní podpůrná opatření ze strany čínské vlády/centrální banky.
Pozitivní výsledek kongresu by mohl mít (i když třeba ne okamžitě) sílu ovlivnit další vývoj globálních trhů. Je nade vší pochybnost, že globální ekonomika se může zotavit jen tehdy, když se podaří zamezit dalšímu oslabování čínské ekonomiky. V Číně sice člověk nikdy neví, přesto bych si vsadil na to, že nové (omlazené) vedení čínských komunistů nejenže bude pokračovat v dosavadních trendech v hospodářské politice, ale dočkáme se i nových kroků směrem k liberalizaci trhu, podpoře malých a středních podniků, rozvoje akciového a dluhopisového trhu či moderních technologií. To hlavní z pohledu ekonomického směrování země přijde až za rok, kdy se bude konat tzv. třetí plénum (tradičně věnované ekonomickým reformám), listopadový kongres by však měl investory ujistit v tom, že Čína bude pokračovat v cestě, na níž je již třicet let. Očekávám, že se to může v příštích měsících pozitivně projevit na ocenění čínských akcií.
Marek Hatlapatka (1978)
Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?