MMF výrazně snížil odhad růstu HDP Indie, pokles odhadů pro globální vývoj letos a příští rok
MMF (Mezinárodní měnový fond) včera zveřejnil zprávu, dle které bude světová ekonomika v nejbližší době nadále jenom oslabovat. Jak dlouho bude trend slábnoucího ekonomického růstu ještě pokračovat, to záleží hlavně na tom, jak chytře si evropští a američtí představitelé poradí s aktuálními ekonomickými výzvami.
MMF předpokládá, že světová ekonomika si v roce 2012 polepší jenom o 3.3 procenta, zatímco ještě v červnu očekávala 3.5 procentní růst. Svůj globální ekonomický výhled snížila i pro rok 2013, a to z 3.9 procenta na 3.6 procenta.
Nejrychleji rostoucím hospodářstvím v rozvinuté části světa v roce 2012 bude s 2.2 procentním růstem ekonomika USA. Evropa růst nebude, ale poklesne o 0.4 procenta, a rozvojové země posílí o 5.3 procenta. Obrovským překvapením bylo také dramatické snížení odhadu ekonomického růstu některých rozvojových zemí například Brazílie a Indie.
Nižší celosvětová hospodářská aktivita je navíc založena na pozitivním scénáři ekonomického a politického vývoje v USA a Evropě. Ten předpokládá, že euro přežije a že Američané nebudou zasaženi ve vzduchu visící fiskální propastí. Kdyby se tak nestalo, scénář budoucího vývoje bude mnohem horší.
Dech vyrážející částí včerejší zprávy MMF bylo snížení odhadu růstu HDP jihoasijských ekonomik, a to zejména Indie, což je třetí největší ekonomika Asie. Odhad hospodářského růstu pro letošní rok klesl z 6.1 procenta na 4.9 procenta. Hlavním důvodem tak obrovského propadu v řádech procent je pokles zahraničních investic.
HDP druhé nejlidnatější země světa naposledy kleslo pod klíčovou hranicí 5 procent v roce 2008, kdy světem otřásala finanční krize. Následně se Indii ale naštěstí podařilo ekonomickou aktivitu rychle obnovit a za poslední 3 roky dosáhla průměrného ročního růstu HDP ve výši 8.2 procenta. Růst HDP pod 5 procent je pro tento stát sice děsivou, ale reální předpovědí.
Negativní ekonomický výhled Indie navíc podporuje fakt, že ani tamní vláda, ani centrální banka nemá už v rukávu žádná esa, kterými by mohla ekonomiku ztrácející dech stimulovat. Nástroje fiskální politiky vyčerpal státní dluh a monetární expanzi brání inflace.
Vláda jihoasijské země si závažnost této situace uvědomuje a představuje návrhy na snížení zadluženosti státu a přílivu zahraničních investic. Ve hře je snížení dotací pohonných paliv a otevření se domácího trhu zahraničí, v odvětvích jakým jsou například letectví a televizní vysílaní.
Navíc ministr financí v pondělí potvrdil, že plánuje představit nový rozpočtový plán pro nejbližších 5 let.
Je určitě pozitivní, že Indie nespí na vavřínech a usiluje o reformy, které by mohly opět nastartovat její ekonomický růst. Do jaké míry budou účinné a správně načasované, však zůstává otázkou. Každopádně MMF pro rok 2013 odhaduje návrat růstu HDP k 6 procentům.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory