Okénko investora  |  15.08.2012 09:48:08

Která banka má větší bilanční sumu? FED nebo ECB?

Která banka má podle Vás větší bilanční sumu neboli celkový součet aktiv? FED nebo ECB? Napadl by Vás po tolika zmiňovaném kvantitativním uvolňování (QE) první FED? Evropská centrální banka ho již loni v srpnu předčila. Bylo to poté, co Řecko odstartovalo svůj existenční boj o přežití v eurozóně a následně začala dluhová krize nabírat na obrátkách. ECB na tuto nepříznivou situaci reagovala prostřednictvím operací LTRO a do evropských ekonomik nalila až 1bilion euro.

Smyslem poskytnutí 3letých levných půjček komerčním bankám ze strany ECB bylo uvolnění likvidity a oživení úvěrového trhu s koncovými důsledky pro domácnosti a podniky, což mělo vést k posílení růstu ekonomiky.

Po akci LTRO překonala bilance Evropské centrální banky hranici neuvěřitelných 3 biliónů eur, což je výrazně pod úrovní FEDu.

 

Celková bilance ECB v biliónech eur

Graf: Zdroj Reuters

 

Porovnání bilančních sum ECB a FED v eurech; ECB – fialová, FEDmodrá

Graf: Zdroj  http://blogs.r.ftdata.co.uk/money-supply/files/2012/03/cbbalancesheets.jpg

  

Z grafu je evidentní, že bilanční sumy obou bank se od roku 2008 navýšily až trojnásobně. Filosofie rostoucích bilancí centrálních bank vychází z toho, že banky nakupují na trhu dluhopisy nebo jiná aktiva za „vytištěné peníze“. Tato nakoupená aktiva se pak stávají součástí jejich bilancí, čímž následně dochází k zmiňovanému růstu hodnoty bilancí.

Rostoucí poptávka po dluhopisech zvyšuje jejich ceny, a tedy snižuje výnosnost. Nízký výnos ubírá dluhopisům na atraktivitě a nutí investory hledat jiné výnosnější investiční příležitosti. Následně pak nakupují rizikovější aktiva jako například akcie a komodity. Cena těchto aktiv s vyšší poptávkou roste. Růst cen akcií a indexů pak vede k vyšší ekonomické aktivitě a růstu efektu bohatství, což je požadovaným cílem centrálních bank a jejich měnového uvolňování.

Podle ekonomické teorie expanzivní monetární politika vede v krátkém období, jak již bylo napsáno výše, k poklesu úrokových sazeb. Nízké úroky obecně stimulují ekonomiku a výsledný ekonomický produkt roste. V období, kdy nejsou všechny zdroje ekonomiky plně využity, dochází jenom k nepatrnému růstu cenové hladiny.

V dlouhodobém horizontu se expanzivní měnová politika projeví růstem cen, tedy inflací. Podle grafu níže je možné tvrdit, že Evropa momentálně disponuje nevyužitou kapacitou zdrojů. Proto se také ani inflace neprojevuje.  Drží se při zemi, a to i z toho důvodu, že mnohé banky využili levné úvěry od ECB spíše jako pojistku a levné finanční zdroje uložili zpátky u ECB. Finanční prostředky se tedy ještě nedostaly v plné míře do ekonomického systému, tak jako bylo původně plánováno.

 

Využití ekonomické kapacity v USA a v Evropě v procentech

Graf: Zdroj Reuters

Centrální banky v boji s krizí zvýšili své bilance od roku 2008 trojnásobně. Negativní důsledky rozsáhlého měnového uvolňování v podobě inflace zatím naštěstí nepociťujeme.  Jak je totiž známo, inflace znehodnocuje peníze v podobě úspor i dluhů. Hraje tedy ve prospěch dlužníků. A největšími dlužníky jsou státy.

Navíc se zdá, že centrální banky ve své uvolňovací politice neskončily. Pořád je ve hře otázka třetího kola uvolňování FEDu nebo odkupu dluhopisů ECB. Co si centrální banky s tolika natištěnými penězi počnou, resp. jestli a jakým způsobem plánují stahovat peníze z oběhu, zatím není přesně známo.

Michala Moravcová

Michala Moravcová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze obor Finance. Působila ve společnosti WOOD & Company v Praze, kde pracovala jako trader na akciových trzích. Specializovala se zejména na trhy střední a východní Evropy. Momentálně pracuje jako analytička finančních trhů ve společnosti Bossa. Součástí její práce je analýza domácí i zahraniční makroekonomické situace a její vliv na finanční trhy, zejména na forex. Věnuje se ekonomickému vzdělávaní veřejnosti a publikaci ekonomických článků.

Logo BossaSpolečnost BOSSA je stabilním obchodníkem s cennými papíry, který se v evropském hospodářském prostoru pohybuje již 17 let. Za dobu své existence se dočkala mnohých ocenění. Např. časopisem Forbes byla několikrát označena za brokera roku a to zejména na svém domácím - polském trhu. Od roku 2012 vstupuje také na trh český, kde může své klienty oslovit obchodní platformou Metatrader 4 pro PC i mobilní zařízení, kamennou pobočkou v centru Prahy, technickou podporou i zpravodajstvím v českém jazyce, stejně tak strukturovaným systémem bezplatného vzdělávání, které zajišťuje tým zkušených odborníků i mnohaletých traderů.

22.08. 10:00  chvalitebně (vh06)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

18.12.2024  Jak zdraží pohonné hmoty růst napětí na Blízkém východě? Petr Lajsek (Purple Trading)
17.12.2024  Kryptoměny těží z kroků Donalda Trumpa: Bitcoin překonal historickou hranici… Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
17.12.2024  Výhled Wall Street na rok 2025 Mgr. Timur Barotov (BHS)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688