Druhým čtením prošlo ve sněmovně zvýšení DPH a nová daň pro lidi s vysokými příjmy
PRAHA (MEDIAFAX) - Poslanci v úterý propustili do závěrečného čtení významný balík daňových změn. Daň z přidané hodnoty tak pro tři následující roky zřejmě stoupne o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, lidé z příjmu nad 100 tisíc korun měsíčně budou nejspíš odvádět novou sedmiprocentní daň.
"Vláda se zavázala, že pokud bude scénář horší než stagnace, budeme muset přistoupit ke změnám legislativy. Prognóza nakonec ukázala nejméně špatný ze špatných scénářů, tedy mírnou stagnaci. Vláda proto nemusela pro rok 2012 přistupovat ke změnám legislativy, nicméně pro léta 2013 a 2014 strategie vlády není myslitelná beze změn rozpočtové legislativy na výdajové i příjmové straně," vysvětlil důvod změn již dříve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Dodal, že 68 procent aktivního konsolidačního úsilí vláda realizuje na výdajové straně, zbytek ale musí vyvíjet i na straně příjmové.
"Docílit toho chceme parametrickými změnami v daních přímých, nepřímých i na pojistném. Zdůrazňuji, že to jsou změny parametrické, nikoli systémové a jejich cílem je posílení příjmů rozpočtu," řekl Kalousek s tím, že jakkoli jsou změny politicky výbušné a kontroverzní, technicky jsou jednoduché.
V souboru opatření je také omezení výdajových paušálů pro živnostníky, zrušení slevy na dani z příjmu u pracujících důchodců nebo konec stropů u odvodů na zdravotní pojištění.
Balík daňových změn počítá i se zrušením "zelené nafty", zemědělcům tak nejspíš skončí možnost 60procentní vratky spotřební daně z nafty využité na obdělávání polí. Podle návrhu se zároveň zvýší daň z převodu nemovitosti ze tří procent na čtyři a srážková daň proti vyvádění zisků do daňových rájů stoupne na 35 procent.
Souhlas s novelou zákona přinese změny u příspěvku na bydlení. Místo dvou dávek, které za stejným účelem vyplácejí dva systémy sociálních nepojistných dávek, bude příspěvek pouze jediný v systému dávek pomoci v hmotné nouzi. To se nelíbí Sdružení nájemníků ČR, Občanskému sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí a ani Radě seniorů.
"Opatření mají přinést na příští rok na příjmové straně zhruba 25 miliard korun, v roce 2014 pak 33 miliard korun s tím, že část z nich je časově podmíněna do roku 2015," prohlásil už dříve premiér Petr Nečas (ODS).
Vláda musí podle šéfa rezortu financí v rozpočtu na příští rok ušetřit minimálně 56 miliard korun, jinak se kabinetu nepodaří dodržet plánovaný deficit ve výši 100 miliard korun a schodek veřejných rozpočtů na úrovni 2,9 procenta HDP.
Zvýšení DPH o jeden procentní bod podle návrhu neovlivní daňové zařazení jednotlivých položek. Výjimkou budou zdravotnické pomůcky a dětské pleny, které kvůli Bruselu čeká přesun do základní sazby. Ministerstvo financí jako předkladatel zákona avizovalo, že jednotná sazba DPH ve výši 17,5 procenta bude odložená z příštího roku na rok 2016.
Sedmiprocentní, takzvaný solidární příspěvek, mají lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně odvádět z částky nad touto hranicí. "V daném případě se nejedná o zavedení dalšího daňového pásma pro daň z příjmů fyzických osob," uvedlo už v předkládací zprávě ministerstvo financí.
Úprava počítá se zachováním stávající výše výdajových paušálů. Zároveň s nimi ale přijdou živnostníci o možnost uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manželku nebo manžela. "V případě souběhu příjmů z více druhů činností bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent celkového základu daně," zmiňuje rezort Miroslava Kalouska.
"U činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent, respektive 30 procent, bude absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu omezena na 800 tisíc, respektive 600 tisíc korun," uvedlo ministerstvo. Mezní příjem pro uplatnění odpočtů tak bude dva miliony korun.
Na víno vláda chtěla uvalit novou daň ve výši 10 korun na litr, ze které by měli výjimku drobní vinaři. Nakonec s ní od roku 2013 nepočítá a plánuje ji zavést o rok později.
Předložený balík změn má být účinný od roku 2013 a Kalouskův rezort ho zpracoval prioritně. V průběhu letošního roku vládě předloží další sérii opatření, jež budou účinná až od roku 2014. Vláda koncepci změn schválila 11. dubna.
V předstihu už poslanci projednali návrh, který pro následující tři roky mění valorizační schéma penzí. Důchodci mají podle něj v letech 2013 až 2015 dostávat každoročně navíc sumu ve výši třetiny růstu reálných mezd a třetiny míry inflace. Dosud přitom valorizace kompenzuje penzistům růst spotřebitelských cen stoprocentně.
Cílem úprav je udržet deficit veřejných rozpočtů na následující tři roky pod třemi procenty HDP. Konkrétně v roce 2013 by měl být schodek ve výši 2,9 procenta HDP a o rok později už jen 1,9 procenta HDP.
Návrh se ve sněmovně v prvním čtení probíral několik hodin, úterní rozprava byla již kratší. Rozepře mezi Kalouskem a zástupci ČSSD v úvodu projednávání normy v červnu sklouzla spíše k výměně názorů na to, kde se finance ztrácí nebo kdo a kde "krade".
Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nicméně ve svém vystoupení vládě vysmekl poklonu. "Velmi vážená vládo, chci ocenit, k jakému posunu došlo v myšlení některých členů kabinetu. Viděl jsem, že pan ministr nemá ze čtení návrhu žádnou radost, chybělo mi to nadšení, se kterým ministr přednášel například návrh na rovnou daň," pošťuchoval ministra financí Sobotka a zároveň se vlády ptal, kam se poděla pravicová koncepce daňové politiky.
Kalousek mu opáčil, že radost ze špatných zpráv mohou mít leda psychopati, a ČSSD obvinil, že její lidé "v krajích kradou, ani poledne nedrží".
Sněmovna by měla o balíku daňových změn rozhodnout ve třetím, závěrečném čtení ještě na své červencové schůzi. V úterý totiž poslanci zkrátili lhůtu k projednání mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin.
Filip Nachtmann, Jan Kálal, nachtmann@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Životní minimum 2020 - zvýšení a online kalkulačka. Jaké je životní minimum vaší rodiny?
- Zvýšení důchodu
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Kalkulačka zvýšení důchodu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla