(Kurzy.cz)
Komentáře k inflaci - vaječná horečka a růst nade všechny prognózy
Index spotřebitelských cen se v březnu zvýšil o 0,2 procenta. Meziroční inflace stoupla na 3,8 procenta a dosahuje nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Vývoj spotřebitelských cen minulý měsíc nejvýrazněji ovlivnily potraviny, v čele s vejci, pohonné hmoty a sezónní pokles cen rekreace.
Ceny potravin v březnu stouply o 1,9 procenta, když je vzhůru popohnaly zejména ceny vajec, která zdražila téměř o dvě třetiny. Vejce mají sice relativně malou váhu ve spotřebním koši (necelá tři promile), ale při takto výrazném zdražení již dokážou pohnout celkovou inflací. Nicméně to nebyl zdaleka jediný faktor potravinové inflace: ceny chleba vzrostly o 2,3 procenta, zelenina zdražila o 4,1 procenta.
Faktor číslo dvě jsou ceny pohonných hmot. Kvůli růstu cen ropy a ropných produktů na světových burzách se ceny pohonných hmot v březnu v průměru zvýšily o 1,6 procenta. Průměrná cena Naturalu vyšplhala téměř na 36,8 koruny za litr. Ve srovnání s loňským rokem je benzín dražší o 8 procent, nafta dokonce o 10 procent.
Inflaci v březnu tlumil sezónní pokles cen v oblasti rekreace související s končící zimní turistickou sezónou. Minimálně polovinu dospělé populace může těšit pokles průměrné ceny piva o 1,4 procenta.
Zatímco celková inflace ve spotřebitelských cenách šplhá vzhůru a vzdaluje se inflačnímu cíli ČNB, jádrová inflace, která zrcadlí situaci domácí poptávky, naopak stále klesá. Vzhledem k tomu, že její hodnota činí -1,3 procenta, měli bychom správně mluvit o deflaci. Tato situace vystavuje centrální banku určitému dilematu při rozhodování o měnové politice. Nicméně pokud na začátku příštího roku odezní vliv letošní změny DPH, měla by se inflace opět snížit ke dvěma procentům. Pokud ovšem vláda připraví další zvyšování DPH či spotřebních daní, může být ČNB v nepříjemné situaci dlouhodobého překračování inflačního cíle a rizika zvýšení inflačních očekávání.
David Marek, Patria Finance
Ceny dál rostou a zjevně je nic nezastaví. Pohonné hmoty atakují svá maxima téměř každý den. Přesto je rozdíl mezi jednotlivými kraji přes jednu korunu na litru.
Meziměsíčně i meziročně se výrazně projevilo zdražení vajec, které bylo hlavním cenovým tématem v uplynulém měsíci. Podle statistiků vejce zdražily o 124 %. V některých případech ceny vajec atakovaly až sedmikorunovou hranici. V prvním dubnovém týdnu se ale situace již uklidnila a cena postupně klesá. V následujících týdnech a měsících se ceny opět zmírní a pozvolna poklesnou.
Vejce ale nebyly jediným zbožím, které v uplynulé době zdražilo. Dlouhodobě také zdražují základní potraviny a hlavně pohonné hmoty (+ 7,8 %). Ty neustále atakují své historické rekordy, kdy cena nafty byla ke konci měsíce 36,8 Kč a benzinu 37,2 Kč za litr. Přitom v jednotlivých koutech republiky jsou značné rozdíly mezi cenami. Tradičně nejdražší oblastí je jižní Morava, kde se cena nafty je 37,3 Kč, na opačné straně republiky, v Ústeckém kraji, stojí litr průměrně jen 36,1 Kč (dle statistik CCS ke konci března). Přitom ceny se takto výrazně liší i v rámci jedné distribuční sítě.
Ing. Michal Kozub
Analytik
Home Credit a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Základní potraviny - Cena chleba, másla, mléka, brambor
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?