Markit: Index nákupních manažerů v ČR v březnu vzrostl na 52,1 bodu
PRAHA (MEDIAFAX) - Index nákupních manažerů v ČR v březnu vzrostl z únorových 50,5 na 52,1 bodu a dostal se na nejvyšší úroveň za posledních šest měsíců, v pondělí o tom informovala společnost Markit. Tržní konsenzus počítal s poklesem na 49,5 bodu.
„Hlavní výrobní index nákupních manažerů (PMI) je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. V březnu zůstal nad neutrální hranicí 50 bodů a polepšil si na 52,1 bodu, což je maximum za posledních šest měsíců. To svědčí o mírném zlepšení celkových podnikatelských podmínek,“ uvádí Markit.
Pro zlepšení podnikatelských podmínek v březnu byl zásadní nárůst nových zakázek, který stavěl na nepatrném únorovém růstu, když naopak od listopadu do ledna nové zakázky oslabovaly. Oproti podstatnému poklesu v předchozím měsíci se na objemu nových exportních zakázek víceméně nic nezměnilo. Řada společností uvedla, že získala nové zakázky z klíčového německého trhu. Obnovení celkového růstu nových zakázek v březnu vyústilo v nejsilnější nárůst výroby za posledních šest měsíců. Navíc se objem rozpracovaných zakázek již podruhé za posledních pět měsíců zvýšil, byť jen skromně. Nicméně tempo růstu výroby i objemu rozpracovaných zakázek se ještě nevrátilo k hodnotám dlouhodobého trendu.
Zaměstnanost ve výrobní sféře byla v únoru v České republice víceméně stabilní, když v předchozích čtyřech měsících klesala. Ačkoli většina firem uvedla, že v počtu pracovníků nedošlo k žádným změnám, podle řady zpráv byli najati další zaměstnanci, aby mohla zvýšená výrobní kapacita pokrýt poptávku. Průměrné ceny vstupů v březnu stouply, ale tempo nárůstu zůstalo relativně slabé a od února oslabilo. Zvýšily se hlavně ceny paliva, umělých hmot a dalších ropných produktů. Ceny, které si výrobci účtovali za své výrobky, zatím nepatrně poklesly a již od srpna loňského roku nezaznamenaly žádný podstatnější nárůst. Důvodem jsou pokračující konkurenční tlaky v sektoru. V březnu se obnovil růst nákupní aktivity, která zareagovala na vyšší nároky výroby. Přesto zásoby vstupů na skladě v celém sektoru nadále klesaly.
Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je založen na údajích získaných z měsíčních dotazníků od nákupních manažerů zhruba 250 průmyslových podniků. Panel je rozvrstven zeměpisně a podle Mezinárodní standardní průmyslové klasifikace (ISIC) na základě příspěvku českému HDP. Výsledky průzkumu odrážejí případné změny v současném měsíci v porovnání s předchozím na základě dat shromážděných v polovině měsíce. Index nákupních manažerů (PMI) je smíšený index založený na pěti individuálních indexech, které mají následující váhy: nové zakázky 0,3, celková výroba 0,25, zaměstnanost 0,2, lhůty dodávek od dodavatelů 0,15, nakoupené zásoby na skladě 0,1.
Tomáš Cížek, cizek@mediafax.cz
Související zprávy:
Aktivita výrobního sektoru eurozóny v březnu...
Čína - index nákupních manažerů v březnu nejvýše..
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory