PRÁVO: Žalobci potvrdili, že Česko přišlo kvůli Mostecké uhelné o miliardy
PRAHA (MEDIAFAX) - Elitní žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze se přiklonili k názoru švýcarských úřadů, že Česká republika během divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) z konce devadesátých let skutečně přišla o miliardy. Právu to potvrdil pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl.
Dodal, že příslušnou analýzu jeho úřad ve čtvrtek odeslal ministerstvu financí. Podle švýcarských vyšetřovatelů byla Česká republika při prodeji uhelných dolů poškozena o 3,4 miliardy.
"Domníváme se, že státu škoda způsobena skutečně byla. Její přesnou výší jsme se nyní nezabývali, nicméně věříme, že na základě našich podkladů bude ministerstvo financí schopné ve spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových tyto nároky specifikovat a následně i uplatnit," řekl Mečl po jednání speciálního týmu žalobců, který byl tento týden kvůli rozsáhlé kauze MUS vytvořen.
Jde přitom o velmi důležitý krok, popsání škody je totiž podmínkou pro to, aby se Česká republika mohla jako poškozená připojit ke švýcarskému řízení a ucházet se tak o miliardy, které švýcarské orgány zmrazily na účtech obžalovaných ex-manažerů MUS.
O tom, že se Česko po dlouhých měsících váhání bude chtít k řízení připojit, rozhodl minulý týden premiér Petr Nečas (ODS).
Právu se nyní podařilo získat dokumenty, které si v rámci svého šetření privatizace mosteckých dolů nechala vypracovat tuzemská policie a které způsobenou škodu státu během odprodeje minoritního balíku akcií MUS v roce 1999 za 650 miliónů korun, o kterém rozhodla tehdejší sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana, zpochybňují.
Akcie podle těchto materiálů neměly zdaleka tak vysokou hodnotu, s jakou operovali v rámci svého řízení švýcarští vyšetřovatelé.
"Fondu národního majetku byla způsobena škoda odpovídající rozdílu mezi hodnotou akcií MUS, pokud by k prodeji nedošlo, a jejich prodejní cenou, tedy 3,4 miliardy korun," napsala poněkud kostrbatě letos v září švýcarská státní zástupkyně ministru financí Miroslavu Kalouskovi.
Poukazovala přitom na to, že podle švýcarských úřadů byla skutečná hodnota prodávaného minoritního balíku akcií MUS v době prodeje zhruba čtyřmiliardová.
Podle podkladů české policie se ale hodnota akcií na trhu proti původní nominální tisícikoruně za akcii v době založení společnosti pohybovala v roce 1999 zhruba na úrovni 120 korun za jednu akcii. Stát přitom svůj balík prodal v přepočtu za 150 korun za akcii, takže k jeho poškození by dojít nemohlo.
Eva Vanácová, vanacova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři