Spotřebitelské ceny v srpnu klesají
Komentář
Investiční bankovnictví KB
ČSÚ dnes oznámil, že CPI v srpnu meziměsíčně poklesl o –0,2% (oproti +1,0% v předcházejícím měsíci), meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 5,5% (v červenci to bylo 5,9%). Čistá inflace meziměsíčně poklesla o –0,3% (po červencových +0,7%), což znamená meziroční nárůst o 4,1% (v předcházejícím měsíci to bylo 4,4%). Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila 4,6%.
Podle průzkumu agentury Reuters trh v průměru očekával, že spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýší o 0,1% a meziročně si tak připíší 5,8%. Čistou inflaci za červenec očekával trh na úrovni 0,1%m/m a 4,6%y/y. Naše očekávání činilo pro celkovou inflaci –0,1% m/m a 5,6% y/y, pro čistou inflaci pak –0,1% m/m a 4,4% y/y.
V souladu s naším očekáváním tak zaznamenaly spotřebitelské ceny v srpnu meziměsíčně pokles, který byl dokonce mírně agresivnější, než kolik činila naše předpověď. Trh očekával mírný nárůst v průměru o +0,1%. Protože za stejné období loňského roku byl zaznamenán růst o +0,2%, došlo ve srovnání s předchozím měsícem ke snížení meziroční dynamiky růstu. Zatímco v červenci bylo dosaženo nevyšší hodnoty od prosince 1998 ve výši 5,9%, v srpnu index spotřebitelských cen meziročně vzrostl o 5,5%.
Na meziměsíčním poklesu se nejvíce podepsalo oproti červenci snížení cen potravin v rozsahu –1,4%. Ceny potravin táhly dolů především klesající ceny čerstvé zeleniny (-15,6%), brambor (-22,7%ˇ) a ovoce (-6,9%). Růst cen vepřového masa, který byl patrný v předcházejících měsících se zastavil, ceny hovězího poklesla o -0,6%. Ve prospěch nižších cen hrál i pokles cen ve skupině doprava o –0,6%, zejména v důsledku poklesu cen pohonných hmot o –1,7%. Na druhé straně pokračoval v srpnu růst cen zahraničních zájezdů, i když zvýšení již nebylo tak dramatické jako v předcházejícím měsíci – jejich zvýšení činilo +5,2%. Díky tomu si ceny ve skupině rekreace a kultura připsaly +1,4%. Výraznějšího růstu ještě zaznamenaly ceny tepla a teplé vody o 1,4% a léků o 1,6%.
Měnová politika: Dnešní data jsou v souladu s naší hypotézou, že meziroční růst spotřebitelských cen bude ve druhé polovině roku spíše stagnovat, popřípadě bude mít tendenci mírně klesat směrem k úrovni 5,0%. Tato skutečnost však poněkud modifikuje náš výhled vývoje úrokových sazeb. Tlaky na jejich zvyšování se tímto snižují, do konce letošního roku se tak vůbec nemusí dojít k jejich zvýšení. Absenci poptávkových inflačních tlaků potvrzuje vývoj jádrové inflace, která zaznamenala v srpnu meziměsíční pokles o –0,3%, po očištění o sezónní vlivy pak –0,2%. V případě realizace některých inflačních rizik je možné zvýšení sazeb maximálně v rozsahu 25bp.
Výhled: Ve zbytku letošního roku očekáváme, že inflační tlaky se budou mírně snižovat, což bude působit na pokles meziroční inflace směrem k 5,0%. Inflační prognózu ponecháváme nezměněnou - prosincová míra inflace bude činit 5,5%, průměrná míra inflace dosáhne 5,1%.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory