ČS - koment 11.3. - reforma DPH, finální HDP, dluhová krize
· (CZ) Včera vláda znovu změnila svůj plán reformy – a dává tak těm, kteří mají pocit, že je reforma šitá horkou jehlou, za pravdu. DPH se totiž dle posledních plánů v roce 2012 ještě nesjednotí, spodní se bez výjimky zvýší na 14%. Ke sjednocení dojde teprve v roce 2013, a to na 17,5%. No, pokud je to poslední návrh, tak v roce ’12 dopad na inflaci cca 0,8 p.b. (v roce ’12 cca -1 p.b.,80% bude zdaňováno o 2,5 p.b. nižší daní). No – tato výše daně se mi líbí, jen nevím, jak souvisí s penzijní reformou – protože tohle na výpadek pojistného a kompenzace důchodcům a chudým stačit nebude…
· (CZ) Dnes finální HDP, již i se strukturou. HDP by mělo ukázat na zpomalení poptávky domácností. Hnací silou bude export a fixní investice, spotřeba vlády negativní. Dále ještě průmyslová produkce za leden, čekáme solidní růst na který ukazuje jak historicky silné PMI, tak i robustné IFO v Německu.
· (PL) Podle agentury PAP bankovní daň v Polsku již získává finální rysy a může být uvalena již letos – zlotý oslabil jelikož trhům se další opatření ve stylu Maďarska nemůže líbit.
· (GE) Lednové exporty překvapivě o 1% klesly, trh čekal mírný růst. Navzdory lehkému zklamání zůstává vývoz tahounem německého oživení, které je důležité i pro nás. Přebytek obchodní bilance poklesl z prosincových 14,2 mld. na 11,8 mld. EUR i díky zvýšení importů o 2,3%.
· (CHN) Čínský zahraniční obchod se v únoru překvapivě propadl do deficitu 7,3 mld. USD, největšího za 7 let. Důvodem sice mohly být jen oslavy čínského Nového roku, přesto tato zpráva s asijskými trhy zamávala, například Nikkei klesl o 1,5%. Pokud však vezmeme data za leden a únor dohromady, deficit je pouze 0,4 mld. USD. Světoví analytici očekávají obnovení silných přebytků v 2H 2011.
· (UK) Zasedání BoE změnu sazeb podle očekávání nepřineslo a ty tak zůstávají na rekordně nízké úrovni 0,5%. Britská ekonomika na růst ještě není zralá, naopak je oslabena škrty ve veřejném sektoru. Hike trh očekává až v polovině 2011.
· (EU) Náladu v Evropě znovu ovlivňuje dluhová krize, především středeční pokles španělského ratingu od Moody‘s na Aa2. Euro kleslo o půl centu na $1,3804, index FTSEurofirst zahrnující top 300 evropských akcií spadl na šestitýdenní minimum. Na dnešním summitu Eurozóny bude tedy o čem povídat. Kromě rozčarování na trzích panuje napětí i na politické frontě. Iveta Radičová tvrdí, že Portugalsko bude potřebovat bailout, Merkelová chce dát víc času Řecku na řešení dluhů a Merkelové koaliční spojenec Fricke žádnou dohodu dnes nečeká.
Jana Krajčová
Česká spořitelna, a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Elektřina Německo - ceny a grafy elektřiny v Německu, vývoj ceny elektřiny v Německu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Koronavirus Německo
- ČS - koment 13.11. - domácí makro, HDP v Evropě
- ČS - koment pro 11.5. - dolarové sazby a HDP Německa
- ČS - koment 14.5. - domácí dluhopisy, ČNB připravena na další cut, zklamání z US maloobchodu
- ČS - koment pro 27.7. - sazby, zklamání z USA a čejkání na tamní HDP ve 2Q
- ČS - koment 8.2. - domácí makro, ČNB, německé zklamání
- ČS - koment k revizi HDP a červencovému průmyslu a stavebnictví
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…