(Kurzy.cz)
ČS - koment 10.6. - finální HDP, inflace, ECB
· Finální data pro HDP 1Q/11 ukázala 0,9% růst po sezónním očištění. Revize byla poměrně značná: +0,5 p.b. Stejně tak ČSÚ upravil strukturu HDP v minulých kvartálech, čímž poněkud snížil kontinuitu a vypovídací schopnost dat. Například spotřeba v 4Q/10 se podle březnového nástřelu snížila o 1,3% q/q, včerejší oprava ale znamená 0,4% nárůst. Na druhou stranu poptávka domácností za r. 2010 oproti původnímu odhadu +0,3 y/y klesla o 0,1% y/y. Ale zpět k číslům za 1Q/11. Tahounem byl export především díky silné poptávce v Německu a k celkovému růstu HDP přispěl 2,5 p.b. Nakonec nedošlo k propadu investic, jak hrozilo kvůli konci solárnímu boomu. Tvorba hrubého fixního kapitálu sice nižší byla, bohatě to ale vyrovnala tvorba zásob. Investice tak celkem k růstu přidaly 0,5 p.b. Naopak spotřeba domácností i vlády růst snižovaly shodně o 0,3 p.b. kvůli trvající konsolidaci veřejných financí. Pro zbytek roku čekáme podobný vývoj, tedy ekonomiku taženou ze zahraničí a také tvorbou fixního kapitálu, která už nebude ovlivněna loňským solárním boomem.
· Inflace překvapila vyšším, než očekávaným růstem 0,5% m/m, konsenzus trhu 0,3%; meziročně +2%. Růst cen byl tažen především externími faktory, hlavně cenami potravin, dále palivy a regulovanými cenami. Poptávková inflace stále záporná, ČNB tedy nemusí nikam spěchat. Platí naše očekávání ohledně prvního hiku v 3Q/11.
· Vyšla i revize maďarského HDP za 1Q, růst 2,5% y/y je vyšší o 0,1 p.b. oproti prvnímu odhadu. Sezónně očištěná q/q data ukazují růst 0,7%. Podle guvernéra centrální banky Simora je ale zklamáním spotřeba, jejíž růst se nevyvíjí podle očekávání. Bude tak možná potřeba revize predikce růstu HDP, jehož odhad byl původně 3% v 2011. Ke zvyšování sazeb se guvernér vyjadřovat nechtěl, ale už podle těchto výroků se držíme našeho odhadu stabilních sazeb do konce 2011. A to i přes poměrně vysokou inflaci v dubnu 4,7%. Forint přes den po mírném oslabení posílil o 1% pod 264,5 za euro.
· ECB podle očekávání ponechala sazby na 1,25%. Trichet ale na tiskovce použil sousloví „strong vigilance“ (silná ostražitost) ohledně vývoje inflace, které se obecně považuje za znak hiku na příštím zasedání. Růst sazeb v červenci je tedy vysoce pravděpodobný. Inflace s 2,7% je totiž vysoce nad cílem ECB, který leží pod 2%. Podle Tricheta trvá silný tlak ze strany cen komodit a energií, což už si ECB nemůže dovolit ignorovat. Euro reagovalo oslabením z 1,47 na 1,45 což se dá interpretovat buď jako vybírání zisků („sell on news“) nebo reakci na ponechání výhledu inflace na příští rok na 1,7% a tedy menší prostor pro růst sazeb.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři