Dynamika českého průmyslu zpomaluje (13.8.2001)
Komentář
Investiční bankovnictví KB
ČSÚ dnes oznámil, že průmyslová výroba v červnu meziročně stoupla o 3,7% po květnovém zvýšení o 6,9%. Průmyslové tržby se v červnu meziročně zvýšily o 4,0%.
Český průmysl se tak i v červu letošního roku udržel v černých číslech, i když dynamika jeho růstu se dále snížila. Pokles dynamiky průmyslové produkce z květnových 6,9% na červnových 3,7% je ospravedlnitelný i faktem, že letošní červen měl o jeden pracovní den méně než loňský. Po očištění o tuto kalendářní variaci zaznamenala průmyslová výroba v červnu růst o 5,8%. Zpomalování dynamiky jednoznačně potvrzují meziměsíční sezónně očištěná data. Oproti květnu si průmysl pohoršil o –0,6%.
I když je možné ze statistického pohledu tvrdit, že zpomalení růstu české průmyslové výroby je dáno i relativně vyšší statistickou základnou, za hlavní příčinu je třeba vidět zpomalování evropské ekonomiky a v důsledku toho i nižší exportní poptávku po českých výrobcích. Tento závěr potvrzují poslední data ze zahraničního obchodu, kde je zaznamenáván pokles temp růstu českých exportů.
Zpomalování evropské ekonomiky s sebou přináší reálné nebezpečí dalšího snižování dynamiky českého průmyslu. Červnová data totiž potvrdila, že tržby z přímého exportu rostly o 9%, tedy nadprůměrným tempem ve vztahu k celému sektoru. Vysoká otevřenost české ekonomiky tak má na svědomí vysokou citlivost na konjunkturní cyklus u našich západních sousedů. Zpomalení hospodářského růstu v Německu se tak významným způsobem promítá i do české ekonomiky.
Co se týče domácí poptávky, spotřebitelská poptávka zatím českému průmyslu příliš nepomáhá. Růst je tažen pouze poptávkou investiční, která souvisí se současným investičním boomem, který mají na svědomí především zahraniční investoři, kteří zde budují kapacity pro svou výrobu. Výroba strojů a zařízení pro další výrobu si v červnu připsala nadprůměrných 17,2%. To, že zahraniční investoři jsou příslibem budoucího dlouhodobého růstu tohoto sektoru potvrzuje fakt, že růst průmyslové produkce u podniků pod zahraniční kontrolou překovává průměrný růst, zatímco podniky v domácích rukou představují brzdu růstu průmyslové výroby. V samotném červnu si podniky pod zahraniční kontrolou polepšily o 9,1%, jejich podíl na celkových tržbách činil 41,5%.
Po třech měsících v řadě, kdy průmyslová produkce překonávala tržby, což indikovalo hromadění výrobků na skladech, znamenal červen otočení této relace. Zřejmě však nešlo o to, že by se sklady díky vyšší poptávce vyprázdnily, podniky spíše omezily svou produkci.
Z hlediska struktury se na růstu českého průmyslu podílel především zpracovatelský sektor (+4,0%), růst v těžebním a energetickém průmyslu byl pomalejší. Ve zpracovatelském průmyslu se zvýšila především produkce v koksování a rafinérském zpracování ropy o 30,9% (což souvisí zejména s aktuálním investičním boomem v ČR), ve výrobě strojů a zařízení +17,2% (zde se rovněž projevuje realizace přímých zahraničních investic), elektrických a optických přístrojů o 13,3% (jedná se o tradiční exportní artikl, v posledních měsících se v souladu se zpomalováním v západní Evropě možno vysledovat výrazné zpomalování dynamiky) a gumárenského a plastikářského průmyslu o 8,5%.
Růst českého průmyslu, i když se jeho dynamika zpomaluje, má pozitivní dopad na český trh práce, neboť v jeho důsledku dochází ke zvyšování poptávky po pracovních silách. To se promítá do celkové zaměstnanosti v tomto sektoru, která se meziročně zvýšila o 8,1 tis. osob. Číslo bylo zároveň negativně ovlivněno meziroční snížením počtu zaměstnanců v těžebním a energetickém průmyslu o 6,5 tisíce, což je důsledkem utlumování aktivity v tomto sektoru. V červnu bylo tempo růstu produktivity (3,3%) nižší než nominálních mezd (6,2%), růst reálných mezd činil 0,7%. Relaci bude nutné v dalších měsících bedlivě sledovat. Existuje zde reálné nebezpečí, že se ve vývoji mezd začnou projevovat vyšší inflační očekávání, což by znamenalo poptávkový tlak na růst spotřebitelských cen.
Výhled: Očekáváme, že trend rostoucího českém průmyslu se v letošním roce udrží, i když tak vysoké hodnoty, které byly zaznamenány v prvních čtyřech měsících, se již opakovat nebudou, naopak tempa se budou dále snižovat. Pokračující oživování české ekonomiky a domácí poptávky a zejména realizace přímých zahraničních investic povedou k tomu, že se český průmysl udrží v černých číslech, výrazné riziko však představuje snížení zahraniční poptávky v důsledku zpomalování evropské ekonomiky. I po červnových číslech držíme naši prognózu, že průmyslová výroba poroste letos tempem 7,0%, průmyslové tržby budou vyšší o 7,9%.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?