EUR/USD je stále pod vlivem rizikové averze
Během včerejší asijské a dopolední evropské seance euro proti dolaru pokračovalo v poklesu a dosáhlo tak úrovně z minulého týdne. Odpoledne však trh tento vývoj změnil. Euro začalo posilovat a podařilo se mu dopolední ztráty umazat. EUR/USD uzavíral se ziskem 0,2% na hodnotě 1,2371. Asijské obchodování patrně ovlivnilo napětí na Korejském poloostrově. V úterý byl také schválen italskou vládou úsporný balíček, který spočívá ve tříletém zmražení platů státních zaměstnanců, jejich pozdější odchod do důchodu a v pozastavení náboru nových zaměstnanců do veřejného sektoru. Celkový rozsah opatření by měl přinést úsporu 24 mld. EUR.
Německo údajně uvažuje o rozšíření zákazu nekrytých krátkých prodejů na všechny tamější akcie včetně derivátových instrumentů. Že by toto opatření nějak snížilo volatilitu na finančních trzích a snížilo hrozbu dalších poklesů akciových titulů, předkladatelé čekat nemůžou. Zákaz nekrytých krátkých prodejů vybraných akcií již zavedlo také Rakousko. Pro investory to rozhodně není potěšující zpráva. Jen to dále zvyšuje nervozitu na trzích a zároveň to vyvolává otázky, proč se regulátoři k těmto krokům uchylují. Stojí před námi ještě nějaké nebezpečí nebo riziko, o kterém finanční trhy doposud neví?
Po zveřejnění problému se španělskými hypotékami včera ministr financí USA Geithner vyzval eurozónu k provedení stress testů svého finančního sektoru. Zmíněné stress testy byly již v minulosti udělány, ale určitě by bylo zajímavé provést testování aktuálních portfolií, například právě španělského bankovního sektoru. Morgan Stanley odhaduje náklady na rekapitalizaci španělského bankovního systému v rozsahu až 40 mld. EUR. Dalším kostlivcem ve skříni eurozóny může byt Irsko, které je momentálně nejvíce zadluženou zemí EU. Irský premiér sice včera oznámil, že očekává letošní deficit veřejných financí pod úrovní 11% HDP, ale i tento „úspěch“ je však vysoce nad tříprocentní hranicí, kterou definuje Maastrichtská smlouva. Zvyšování zadluženosti vůči HDP tedy pokračuje. Z nově přicházejících informací můžeme odhadovat, že euro má ještě volný prostor pro další propady. Potvrzují to i analytické závěry předních světových bank.
Z fundamentálních zpráv dnes očekáváme z USA dubnové výsledky počtu objednávek statků dlouhodobé spotřeby. Analytici předpokládají meziměsíční nárůst o 0,5%. Také trh bydlení dnes zveřejní statistiku počtu žádosti o hypotéku a počet prodaných nových domů. V současné době však podobné fundamentální zprávy nemají na trh významný vliv a na kurzy reagují spíše nové informace ohledně zadlužených zemí eurozóny.
Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna