Firmy tají své majitele a žijí ze státního
![Mediafax](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/90/212890-firmy-taji-sve-majitele-a-ziji-ze-statniho/logo_mediafax.jpg)
PRAHA (MEDIAFAX) - Poslanci poslali ve čtvrtek do dalšího čtení zákaz akcií na majitele. Z celkového počtu 8852 veřejných tendrů jich přes 1200 získaly společnosti s akciemi na majitele, "tajemných" firem, které dostávají státní zakázky, je 260, píší v pátečním vydání Hospodářské noviny.
Jednou z firem, za níž stojí anonymní majitelé a držitele akcií na jméno odmítá zveřejnit, je například kladenská stavební firma ČNES dopravní stavby. Předseda jejího představenstva Vladimír Dráb se nikdy netajil sympatiemi k ODS. Jeho lidé například demonstrovali v roce 2007 na podporu tehdejšího hejtmana Petra Bendla. Dobré vztahy se byznysmenovi hodí, jen loni dostala firma státní zakázky za téměř půl miliardy korun. Mimo jiné z rozpočtu ministerstva dopravy, které vede Gustáv Slamečka, kterého do vlády dosadila ODS, uvádí deník.
Za firmou stojí anonymní firma Interoil s akciemi na majitele. „Že bychom zveřejnili jméno majitele, nepřichází v úvahu, bylo by to nebezpečné. Já už se v tomhle byznysu pohybuji řadu let a vydírání jsem zažil na vlastní kůži. Šlo mi doslova o život. Nehodlám tomuto riziku vystavit akcionáře a jejich rodiny tím, že zveřejním jejich identitu,“ tvrdí podle Hospodářských novin Dráb.
ČNES ale není výjimka. Z databáze veřejných zakázek za rok 2009, kterou zpracovala společnost Czech Credit Bureau a kterou mají Hospodářské noviny k dispozici, vyplývá, že z celkového počtu 8852 veřejných tendrů jich přes 1200 získaly právě společnosti s akciemi na majitele. A právě z toho důvodu poslali ve čtvrtek poslanci do dalšího čtení zákaz akcií na majitele. Pokud návrh ČSSD a zelených sněmovna do voleb odsouhlasí, společnosti budou muset zveřejňovat, kdo drží jejich akcie. U řady z těchto firem totiž není jasné, v čí kapse končí veřejné peníze zda ne u lidí napojených na politiky nebo na podsvětí.
Zrovna ČNES třeba založil a poté v něm devět let působil jako šéf představenstva Jan Jezbera. Toho měly tajné služby i policie v hledáčku kvůli kontaktům na podsvětí. V 90. letech byl jednou z klíčových postav finančního impéria Interconex. To ovládalo například vytunelované litoměřické investiční fondy. A s ČNES dopravní stavby je přes Drába propojena i další tajemná akciovka, která loni získala zakázky od státu v hodnotě 314 milionů korun Pozemní komunikace Bohemia (PKB). Největší tendry byly od Ředitelství silnic a dálnic či od Středočeského kraje.
Ještě v roce 2008 byl předsedou představenstva této společnosti Dráb, propojení je zřejmé i ze zápisu z valné hromady z loňska, kdy část akcií držel právě ČNES. Současný šéf Tomáš Macenauer ale o vlastnících firmy hovořit odmítá. Macenauer přitom před svým angažmá v PKB pracoval pro středočeský krajský úřad jako ředitel jedné z jeho společností. A právě v té době, tedy během roku 2008, získala firma PKB podle Hospodářských novin od kraje zakázky ve výši půl miliardy korun.
S vedením Středočeského kraje je spojen také Filip Bušina, ze kterého hejtman David Rath (ČSSD) udělal svého náměstka. Když loni v létě zatkla Bušinu policie kvůli podezření z daňových úniků, vyšlo najevo, že do spleti jím ovládaných společností pravděpodobně patří i firma Stavby a.s. Ta loni dostala zakázky za osm set milionů, píší Hospodářské noviny.
Zdenek Michora, michora@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Státní svátky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Státní svátky 2024
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Státní svátky 2025
- Státní svátky Prosinec 2024
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Firma Rivalenti s.r.o. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení