(Kurzy.cz)
ČS - koment 27.11. - regionální měny pod silným tlakem, domino začíná v Dubaji ?
· Regionální měny včera prudce oslabily kvůli celosvětovému zvýšení rizikové averze a nedůvěry vůči rozvíjejícím se trhům po tom, co dubajská státní společnost požádala o odsunutí splácení svých dluhopisů. Na region také stále působí důsledky problémů se splácením dluhopisů na Ukrajině a ČR specificky zasáhla razie EU proti ČEZu a následný výprodej jeho akcií zahraničními investory. Koruna oslabila přes 26,40. Nejvíce byl postiženi forint (oslabil o 1,8% na 274 EURHUF), což souvisí s jeho stále problematickou situací z hlediska zadluženosti. Zlotý se dostal na 4,18. Volatilita v regionu mohla být zvýšená i kvůli tomu, že se neobchodovalo v USA. Dá se předpokládat, že tlak proti regionálním měnám bude pokračovat, vzhledem k aktuálně nižší aktivitě v USA (prodloužený víkend kvůli slavení dne Díkůvzdání) ovšem může být poměrně slabý. V závislosti na tom, jak se vyvine situace kolem dubajského dluhu, může tlak pokračovat i na začátku příštího týdne.
· V ČR dnes bude zveřejněn předběžný údaj o vývoji průmyslové výroby za říjen. Čeká se jednociferný meziroční pokles. Na koruně by měly převyšovat globální faktory nad domácími událostmi. Ty dnes nejspíše zůstanou ve stínu.
· Dubajská státní společnost Dubai World, která má dluhy ve výši 59 mld USD požádala o odklad splatnosti 3,5 mld USD dluhu splatného v prosinci. Trh se obává řetězové reakce, pochybnosti jsou zejména o zdraví finančních institucí v oblasti Perského zálivu, což se projevuje dramatickým růstem jejich credit default slapů.
· Německý CPI se dostal meziročně do plusu , především kvůli obratu působení bazického efektu od změn cen ropy. Na konci loňského a začátku letošního roku se cena ropy propadla až pod 41 USD/brl, nyní je poblíž 80 USD/brl, to bude několik měsíců tlačit celkovou inflaci výrazně nahoru. Půjde ovšem o přechodný jev, kolem pololetí už bude bazický efekt od cen ropy podstatně slabší.
· Problémy Dubaje a Ukrajiny ilustrují, že přestože je nejhorší část finanční krize a následné globální recese za námi, stále existují silná rizika. To by mohlo vést k dalšímu přecenění hodnoty rizika ve finančních produktech. Mohlo by to vést tlaku na pokles výnosů státních dluhopisů států s vysokým ratingem (což se děje, například výnos německého desetiletého dluhopisu klesl od středy o 10 bp na 3,18%), posílit by mohl dolar (posiluje, už se vrátil pod 1,50) a oslabování aktiv pokládaných za riziková (akcie, komodity) – což se také děje.
· Dnes bude zveřejněna sada indikátorů důvěry za EU. Měly by potvrdit postupné pomalé zlepšování situace. Na trzích však patrně bude stále převažovat reakce na dubajský incident.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři