Kateřina Vojtěchovská (Markit Economics)
Makroekonomika  |  02.11.2009 17:07:46

Provozní podmínky v českém výrobním sektoru se v říjnu stabilizovaly

Nejnovější údaje signalizovaly, že obchodní klima v českém výrobním sektoru se v říjnu přiblížilo ke zotavení. Hlavní PMI vystoupil z hodnoty 49.5 na 49.8 díky tomu, že se tři z jeho pěti komponentů - nové objednávky, produkce a dodací lhůty zásobitelů – udržely na pozitivní půdě, zatímco negativní vliv dvou ostatních (zaměstnanosti a zásob vstupů) oslabil. Pokud by se krajový říjnový nárůst opakoval v listopadu, hlavní cifra by překročila hodnotu 50.0 poprvé od června roku 2008, a naznačila tak celkové zlepšení obchodních podmínek v sektoru.

Výrobní index PMI pro Českou republiku je sestaven společností Markit pro HSBC, vedoucí světovou banku na mezinárodních rozvojových trzích. Je založen na sezónně upravených datech, sestavených z měsíčních odpovědí nákupních manažerů ze zhruba 250 českých výrobních podniků. Zkoumaná skupina je rozvrstvena zeměpisně i podle skupin standardní průmyslové klasifikace (SKP) na základě regionálního i odvětvového podílu na HDP.

 

PMI je smíšený „difúzní“ index založený na pěti individuálních indexech, zahrnutých v průzkumu (nové objednávky, produkce, zaměstnanost, časy termínů dodání, zásoby nákupů na skladě) a poskytuje výhodný jednociferný souhrn zdraví výrobního sektoru. Hodnota indexu nad 50.0 znamená celkový nárůst, pod 50.0 celkové snížení.

Markit Economics se specializuje v sestavování obchodních průzkumů a ekonomických indexů, včetně série Indexu Nákupních Manažerů (PMI), která je nyní k dispozici 26 zemím a klíčovým oblastem, včetně Eurozóny a skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Index PMI je nejostřeji sledovaný obchodní průzkum na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi centrálními bankami, finančními trhy a osobami rozhodujícími o obchodě.

 

 

Srovnání indexů České republiky a EU se datuje k červenci 2001, kdy byla data pro Českou republiku poprvé k dispozici. Ukazuje, že český výrobní sektor se od začlenění do EU v roce 2004 rozvíjel rychlejším tempem než byl průměr bloku, ale na počátku 2009 pozoroval ostřejší útlum.

 

Zdroj:

Markit Economics

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 11:17  Rok 2024 v ekonomice podle Davida Navrátila (ČS): Volby, krocení inflace i… Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá 11:04  Polská inflace meziročně vzrostla (3.1.2025) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688