DOWER-D: ČEZ, TO2 a summit G20 - máme se nač těšit!
Aktuálně je ve hře je mnoho různých faktorů a každý jeden z nich ovlivňuje dění na akciové scéně. Jedním z nich je i návštěva amerického prezidenta v Evropě. Do Evropy přicestoval již včera večer. První velká oficiální návštěva Baracka Obamy ve funkci prezidenta USA s vysokou pravděpodobností hodně napoví i o dalším vývoji světa. Také o vývoji akciových trhů.
A právě z hlediska akciových trhů bude možná nejdůležitější už jeho zítřejší účast na ekonomickém summitu G20, na kterém se bude jednat především o současné celosvětové ekonomické krizi. Dnes proto na akciových trzích očekáváme obezřetné vyčkávání. Včerejší celosvětový růst si zatím vykládáme - na pozadí právě vzpomínaného vyčkávání - jen jako "korekci poněkud přehnané pondělní korekce", viz grafy 1 a 2.
Graf 1, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 31.3. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, Telefónica O2, OS MACD a Bollingerova pásma k 31.3. - pro zvětšení klikněte
Vyčkávání souvisí se zítřejšín ekonomickým summitem rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik skupiny G20. Za zmínku tentokrát stojí i historie nadcházejícího summitu. Není "dítětem" Baracka Obamy. Setkání bylo naplánováno ještě za prezidenta George Bushe a mělo rozhodovat o reformě světového finančního systému, včetně Mezinárodního měnového fondu. Mezitím se však hodně věcí změnilo. Nejen administrativa USA, ale především rozsah a dopady celosvětové krize. Dosáhla takových rozměrů, že USA místo propagace volného trhu, tak jak to plánoval George Bush, prosazují silné stimulační balíčky.
A v tom je problém. Podporují je pouze Británie, Japonsko a Turecko. Ostatní velcí světoví ekonomičtí hráči, včetně EU, jsou proti. EU například klade mnohem větší důraz na regulaci, než na stimulační balíčky. A tak je úspěch summitu G20 velmi nejasný. Politici si však zároveň uvědomují, že nic nemůže už beztak špatnou situaci poškodit víc, než právě neúspěch summitu. Co sehraje rozhodující roli? Možná Obamovo krédo, se kterým do Evropy přiletěl: "Vždy jsem byl proti přístupu 'buď - anebo'. Potřebujeme stimul i regulaci."
A ještě aktuální poznámka k této věci: Francie včera pohrozila, že opustí schůzku zemí G20, pokud nebude vyhověno jejím požadavkům po přísnější finanční regulaci. Řekla to francouzská ministryně financí Christine Lagardeová v rozhovoru pro BBC. Zároveň dodala, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy napodepíše žádnou dohodu, pokud "nebude proveditelná".
Máme se tedy na co těšit. Dnes ale zatím očekáváme jen přešlapování na místě.
Pokud se týká analýz TA a indikátorů jsou součástí naší pravidelně aktualizované elektronické učebnice technické analýzy, která patří do eServisu DOWER-D. Na domovských stránkách DOWER-D také přinášíme každý den jednu zajímavost TA - zde.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?