DOWER-D: ECM, PM, NWR, Erste, ČEZ - diskuze o tolik kritizované postranní fázi!
Náš dnešní příspěvek vznikl jako reakce na některé diskuzní příspěvky "proč stále mluvíte o postranní fázi, když stejně všechno evidentně padá". Námitka se může zdát na první pohled racionální, na "druhý pohled", ale už tak racionální není. V obchodní skupině SPAD se obchoduje 14 titulů a z nich minimálně 3 už delší dobu prokazatelně stagnují. Důvody jsou celkem zřejmé - ve dvou případech, včetně našeho příkladu, nabídka odkupní ceny, v jednom, Áčka, už cena nemá v podstatě "kam klesnout". Jeden příklad za všechny - ECM, graf 1.
Graf 1, ECM, OS MACD a Bollingerova pásma k 19.11. - pro zvětšení klikněte
Druhou aktuální "anomálií" je Philip Morris. Ten v posledních dnech, týdnech, roste, viz graf 2.
Graf 2, Philip Morris, OS MACD a Bollingerova pásma k 19.11. - pro zvětšení klikněte
A pak je tu 10 titulů, které jsou "něco mezi tím". Vezměme si za příklad ty nejvíce diskutované - NWR, Erste Bank a ČEZ, grafy 3 až 5.
Graf 3, NWR, OS MACD a Bollingerova pásma k 19.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 4, Erste Bank, OS MACD a Bollingerova pásma k 19.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 5, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 19.11. - pro zvětšení klikněte
Ani o jednom nelze z dlouhodobějšího časového horizontu přesvědčivě tvrdit - a další indikátory, například zúžující se Bollingerova pásma, které jsou na našich grafech také zakreslena, tvrzení o startu přechodu do postranní fáze potvrzují -, že padají. Ano, při pohledu "ze dne na den", to může vypadat, že trhy jen a jen padají, ale z dlouhodobějšího časového horizontu určitě ne.
A nyní už k jádru věci. Akumulační postranní fáze - tedy ty, ke kterým dochází po předchozím dlouhodobějším poklesu - bývají charakteristické poměrně dlouhým obdobím stagnace na určité cenové hladině. Nevylučují však velké výkyvy. Jinými slovy: amplituda výkyvů - a k tomu dochází v posledních týdnech - může být velká a jevit se "krátkýma očima" jako pokles!
Většina českých investorů - a to kritizujeme a víme, že se to čtenářům nelíbí - má tendenci ke krátkodobému investování, které má často blízko ke gambleřině (navíc podporované obchodníky, kteří "jdou po poplatcích"). Pak, samozřejmě, mohou být - a také jsou - naše příspěvky terčem tvrdé kritiky. To ale neznamená, že teze o přechodu trhů do postranní fáze s následným růstem je chybná. Střídání fáze poklesu, postranní akumulační fáze, růstové fáze a postranní distribuční fáze patří k akciovým trhům stejně jako jaro, léto, podzim a zima k životu.
Navíc má tato teze v těchto týdnech i své prosté "fundamentální" jádro - čekání na Obamu.
Proto v tomto kontextu není nesprávné mluvit o postranní akumulační fázi - zvlášť když se v ní v té či oné podobě nachází 10 ze 14 titulů! Nicméně, protože včera znovu padla i Amerika - pod vlivem sporu republikánů a demokratů v Kongresu USA "o automobilky" - je reálné očekávat i dnes další pády a další kritiku odpůrců "postranní fáze". Ani to však nezabrání vyslovit ono slavné "a přece se točí": po zimě přichází jaro!
Pokud se týká analýz TA a indikátorů jsou součástí naší pravidelně aktualizované elektronické učebnice technické analýzy, která patří do eServisu DOWER-D. Na domovských stránkách DOWER-D také přinášíme každý den jednu zajímavost TA - zde.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?