Týden na devizovém trhu (27.12.2006)
CZK/EUR
Uplynulý týden byl pro korunu ve znamení rekordu, když pokračovala díky regionálnímu sentimentu v posilování a postupně zpevnila z 27,70 CZK/EUR až na nové historické maximum 27,41 CZK/EUR. V závěru týdne domácí měna jen mírně zkorigovala a týden končila na 27,56 CZK/EUR.
Z domácí ekonomiky jsme se dočkali zveřejnění maloobchodních tržeb a zasedání ČNB. Koruna na tyto události nijak nereagovala. Maloobchodní tržby za říjen vzrostly meziročně o 8,6 %. Vysoké dynamice pomohl o dva dny vyšší počet pracovních dní v letošním říjnu a pravděpodobně také blížící se Vánoce. Bankovní rada ČNB, která poprvé zasedala v novém složení, ponechala úrokové sazby podle očekávání jednomyslně na současné úrovni 2,50 %. Následný komentář vyzněl jasně proti silné koruně, do obchodování ale nijak nezasáhl.
V tomto zkráceném týdnu se již nových ekonomických událostí nedočkáme. Koruna bude i nadále sledovat hlavně vývoj v regionu. Jako riziko vnímáme nízkou likviditu, díky které hrozí výkyvy kurzu. I nadále očekáváme, že by se měla v brzké době dostavit korekce, která korunu oslabí.
Dlouhodobý výhled
V prvním čtvrtletí by mohlo dojít ke korekci na 28,20 CZK/EUR. Růst kurzu koruny byl doposud velmi lineární, v podstatě bez korekcí. To je určitě pozitivní vývoj a je dán zejména nízkými úrokovými sazbami. Česku se vyhýbá krátkodobý spekulativní kapitál charakteristický pro emerging markets (rozvíjející se trhy). V rámci regionu čekáme na začátku roku korekci, která by se nejsilněji měla projevit na slovenské koruně. Na českou měnu by korekce růstu v regionu tolik dopadnout neměla. Dlouhodobě bude koruna nadále posilovat směrem ke kurzu 27,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Koruna v minulém týdnu výrazně zpevnila také vůči dolaru. Z hodnot kolem 20,90 CZK/USD dokázala v půlce týdne dosáhnout na nové historické maximum 20,74 CZK/USD. Poté zisky odevzdala a do konce týdne se nacházela v pásmu 20,80 – 20,90 CZK/USD. Na eurodolarovém trhu se dolar obchodoval bez jasného směru v pásmu 1,3100 – 1,3200 USD/EUR.
Dolar v úvodu týdne nejdříve oslabil po zveřejnění německého IFO indexu podnikatelského klimatu, který se 108,7 body zaznamenal nejlepší výsledek od roku 1991. Na index průmyslových cen v USA, který za listopad překvapivě vzrostl meziměsíčně o 2,0 %, trh nereagoval. Část svých ztrát dolar smazal až po zveřejnění amerického HDP za 3. čtvrtletí, který meziročně vzrostl o 2,0 %. V pátek zveřejněné listopadové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za prosinec do předvánočního obchodování již nezasáhly.
V nadcházejícím týdnu bude zveřejněn pravidelný report týdenního počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index spotřebitelské důvěry za prosinec. Pokud se nedočkáme překvapivých čísel, dolar pravděpodobně zůstane na stávajících úrovních.
Dlouhodobý výhled
Dolar by v příštím roce neměl dále oslabovat a měl by se pohybovat kolem hranice 1,3000 USD/EUR. Zůstává otázkou, zda si koruna zachová současnou růstovou trajektorii, nebo dojde ke korekci a dočasnému pozastavení tohoto dlouhodobého trendu. Americká ekonomika stále roste poměrně solidním tempem a nedojde-li k prudkému nárůstu cen energií, dá se předpokládat, že si tento růst ponechá i v příštím roce.
CZK/SKK
Slovenská koruna zůstává i nadále v hledáčku zahraničních investorů. Stále se drží velmi silná. V minulém týdnu dokonce opět posunula své historické maximum vůči euru na 34,33 SKK/EUR. Česká koruna se pohybovala těsně pod úrovní 0,8000 CZK/SKK. Zasedání slovenské centrální banky do obchodování nový impuls nepřineslo. Bankovní rada ponechala úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,75 %.
V tomto týdnu se dočkáme zveřejnění indexu průmyslových cen za listopad. Předpokládáme, že by slovenská koruna již neměla do konce roku posilovat. Čekáme stagnaci nebo postupné oslabení.
Dlouhodobý výhled
Během léta jsme považovali hodnotu slovenské koruny vůči české fundamentálně podhodnocenou. Tato mezera se během podzimu zcela vyplnila a v příštím roce čekáme stabilní kurz kolem 0,7900 CZK/SKK. Díky masivnímu posílení vůči euru z poslední doby se dá předpokládat brzký obrat a korekce ke slabším úrovním.
Kalendář událostí pro tento týden
Středa 27. 12. 2006
Slovensko: Index průmyslových cen za listopad
USA: Prodej nových domů za listopad
Čtvrtek 28. 12. 2006
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
USA: Index spotřebitelské důvěry za prosinec
Pátek 29. 12. 2006
USA: Chicagský index nákupních manažerů
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna