(Kurzy.cz)
Ceny pohonných hmot zvýšily v září meziroční inflaci
Ceny pohonných hmot zvýšily meziroční inflaci |
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,3 % ovlivnilo hlavně snížení cen v oddíle rekreace a kultura, kde po výrazném sezónním růstu cen v červenci a srpnu klesly v září ceny zahraničních rekreačních zájezdů o 22,7 % a tuzemských o 5,8 %. Pokles cen pokračoval již třetí měsíc u potravin a nealkoholických nápojů, i když se postupně zmírňoval a v září byl 0,2 %. Nižší než v srpnu byly zejména ceny čerstvé zeleniny o 6,2 %, brambor o 3,8 %, ovoce mírného pásma o 5,8 %, cukru o 2,1 %. Naopak ceny jižního ovoce vzrostly o 9,0 %, a ceny vajec o 6,7 %. Pokles cen v oddíle pošty a telekomunikace způsobilo přechodné snížení poplatku za zřízení stálé bytové telefonní stanice.
Na zvyšování cenové hladiny působil růst cen v dopravě v důsledku výrazného zvýšení cen pohonných hmot o 11,6 %. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly ceny za vzdělávání o 3,4 %, z toho například ceny za výuku cizích jazyků o 4,9 %, poplatky ve školních družinách o 13,9 %, v mateřských školách o 4,4 %, v soukromých základních školách o 3,1 % a soukromých středních školách o 2,2 %. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny ve školních jídelnách o 1,3 % a v mateřských školách o 1,8 %. Výrazně (o 54,7 %) vzrostly ceny za ubytování na vysokoškolských kolejích.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,6 %, ceny služeb klesly o 1,4 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,2 % , což je o 0,5 procentních bodů více než v srpnu. Tento skok způsobilo výrazné zrychlení růstu cen v dopravě, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 21,6 % (z 8,3 % v srpnu), což je nejvyšší meziroční růst těchto cen za posledních pět let.
Ceny potravin a nealkoholických nápojů zůstaly v září nižší než loni, ale jejich snižující vliv se zmírnil (v srpnu pokles o 0,8 %, v září pokles o 0,3 %). Nižší než loni byly hlavně ceny mouky o 19,1 %, vajec o 7,1 %, brambor o 7,8 %, cukru o 14,2 %, vepřového masa o 4,8 %. Vyšší byly zejména ceny čerstvé zeleniny o 12,0 %, hovězího masa o 3,6 %, sýrů o 4,1 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo ve vzdělávání v důsledku nižšího meziměsíčního růstu cen v září 2005 (o 3,4 %) než v září 2004 (o 4,5 %).
Největší podíl (jedna polovina) na meziročním růstu spotřebitelských cen měly (vlivem své váhy ve spotřebním koši) ceny v oddíle bydlení, voda, energie, paliva, kde vzrostly ceny zemního plynu o 14,7 %, elektřiny o 4,9 %, vodného o 4,5 %, stočného o 5,8 %, za odvoz odpadků o 9,9 %. Druhý největší podíl (zhruba jedna třetina) na růstu cenové hladiny měly ceny v oddíle doprava. Naopak na snížení cenové hladiny působily ceny odívání a obuvi, potravin a nealkoholických nápojů, bytového zařízení a vybavení domácnosti.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,4 %, ceny služeb o 3,6 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 2,0 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v srpnu 2,2 %. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 6,3 %), nejméně ve Švédsku a Finsku (o 1,0 %). Na Slovensku mírně zrychlil růst cen v srpnu na 2,1 % ze 2,0 % v červenci. V Německu vzrostly ceny v srpnu stejně jako v červenci o 1,9 %. V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v září 2,0 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za září 2005 je 2,5 %, jak uvedl Eurostat.
Analýza ČSÚ - Vývoj indexů spotřebitelských cen ve 3. čtvrtletí 2005
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?