(Kurzy.cz)
Říjnová inflace poskočila díky plynu a PHM
Zemní plyn a pohonné hmoty zvýšily inflaci |
Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,5 % způsobilo hlavně zvýšení cen v oddíle bydlení, které se podílelo na úhrnném přírůstku spotřebitelských cen 0,4 procentního bodu, dále ceny v oddílech doprava a odívání a obuv. Snižující vliv měl hlavně pokles cen v oddíle rekreace a kultura o 0,5 %.
Růst cen bydlení ovlivnilo především zvýšení cen zemního plynu o 11,0 %. V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot o 2,6 %, což je nejvyšší meziměsíční růst za posledních pět měsíců. V oddíle odívání a obuv byly vyšší zejména ceny zimních oděvů a obuvi. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny ve školních jídelnách o 0,9 %, v závodních jídelnách o 0,6 % a ubytovacích služeb pro vysokoškolské studenty o 6,9 %. Zvýšení cen zaznamenaly i veřejné telekomunikační služby v důsledku ukončení přechodného snížení poplatku za zřízení stálé bytové stanice.
U potravin a nealkoholických nápojů se zastavilo tři měsíce trvající snižování cen. Vyšší byly zejména ceny masa (o 0,8 %), z toho ceny vepřového masa po mírném poklesu v září vzrostly o 2,2 %. Zvýšení zaznamenaly i ceny uzenin, mléka, sýrů, olejů a tuků. Po sedm měsíců trvajícím poklesu vzrostly v září ceny čerstvé zeleniny o 0,8 %. Naopak pokles cen, i když pomalejším tempem než v minulém měsíci, pokračoval u ovoce (o 3,8 %) a brambor (o 6,4 %). Mírně klesly ceny mouky, rýže, drůbeže, vajec a po pěti měsících růstu i ceny cukru.
Sezónní pokles cen (shodně o 7,4 %) se projevil u lázeňských léčebných pobytů a tuzemských rekreačních pobytů.
V úhrnu vzrostly ceny zboží o 0,7 % a ceny služeb o 0,2 %.
V meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny o 3,5 %, což je o 0,5 procentního bodu více než v září a nejvyšší meziroční růst od března 2002. Tento vývoj ovlivnilo zvýšení meziročního růstu cen v oddíle bydlení, kde ceny zemního plynu vzrostly v říjnu o 7,7 %, zatímco v září byly meziročně o 5,8 % nižší. Zrychlení cenového růstu nastalo i v dopravě v důsledku zvýšení cen pohonných hmot o 14,3 % (z 10,4 % v září), což představuje nejvyšší meziroční cenový růst pohonných hmot od listopadu 2000. V oddíle pošty a telekomunikace přetrvával vysoký růst cen jako důsledek změny sazby DPH u veřejných telekomunikačních služeb, který se v říjnu ještě zvýšil ukončením slevy na zřízení stálé bytové stanice.
Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje došlo k dalšímu zpomalení meziročního růstu cen, které se týkalo většiny druhů potravin. Ceny pekárenských výrobků a obilovin byly vyšší o 13,3 % (v září o 13,8 %), masa o 1,6 % (v září o 2,4 %), mléka, sýrů, vajec v průměru o 2,4 % (v září o 3,1 %), olejů a tuků o 3,6 % (v září o 4,2 %), cukru o 40,8 % (v září o 47,8 %). U čerstvé zeleniny se prohloubil meziroční pokles na 16,2 % (ze 13,1 % v září), u brambor na 42,3 % (ze 33,9 %). Zpomalení cenového růstu v oddíle vzdělávání bylo způsobeno nižším meziměsíčním zvýšením cen zejména vyššího a vysokoškolského vzdělávání než loni. Podobně v oddíle ostatní zboží a služby se zmírnil růst cen finančních služeb na 7,3 % (ze 14,2 % v září) vlivem rozdílného meziměsíčního vývoje v říjnu 2003 a 2004.
Nejvyšší růst (kromě oddílu pošty a telekomunikace) zaznamenaly i nadále ceny stravování a ubytování, kde ceny jídel ve veřejném stravování vzrostly o 8,2 %, v závodním stravování o 11,6 % a ve školních jídelnách o 6,1 %. Nižší byly i nadále ceny oděvů a obuvi, domácích spotřebičů, pracích prostředků, jízdních kol, mobilních telefonů, elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku.
Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,7 % a ceny služeb o 6,2 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 2,5 %.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU dosáhl podle předběžných údajů Eurostatu v září 2,1 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v srpnu. Zmírnění růstu cenové hladiny se projevilo u převážné většiny členských zemí EU. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 7,7 %), nejméně ve Finsku (o 0,2 %). V ČR dosáhl meziroční růst HICP v říjnu 3,1 % (v září 2,8 %). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za říjen 2004 je 2,5 %, jak uvedl Eurostat.
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?