Proč právě teď kupovat zlato
- odpovídá Petr Čermák, anylytik Colosseum, a.s.
1) Proč vlastně zlato? V čem je jeho kouzlo pro investory?

Zlato je považováno za bezpečný přístav v dobách nejistoty, proto také v současnosti dosahuje historických rekordů. Mnohým předluženým státům hrozí státní bankrot a lidé proto přesouvají finanční prostředky do reálných aktiv. Jedním z nich je i zlato. Politici se snaží vyřešit předlužení dalším zadlužováním. Podporují je v tom i některé centrální banky a dochází k „tištění“ peněz (resp. jejich bezhotovostnímu vytváření). Lidé pomalu přestávají věřit státům a papírovým měnám, a proto přesouvají své peníze do jediné měny, kterou nelze natisknout – do zlata.
2) Neměla by vlastně stálá těžba tlačit na snižování ceny v budoucnu? Je „hodnota“ zlata trvalá?
Těžba v posledních několika letech klesala. Výjimkou byl minulý rok, kdy vysoké ceny vedly k růstu na straně nabídky. Z velké části to však bylo způsobeno recyklací. Zlato je stále obtížnější a nákladnější najít a vytěžit. GFMS uvádí v případě zlata průměrné těžební náklady ve výši 478 dolarů za unci. Produkční náklady, které zahrnují i další náklady nezbytné k udržitelné úrovni produkce, se pohybují na úrovni kolem 717 dolarů za unci. A náklady se každým rokem zvyšují. Hodnota 717 dolarů je tedy cenovým dnem. Pokud by zlato pokleslo pod tuto úroveň, potom by docházelo k uzavírání dolů. Nabídka nicméně není tím hlavním faktorem, který tlačí na cenu. Problémem je, že se ve světě rekordním tempem zadlužují státy a tisknou se peníze. A to mnohonásobně rychleji, než se produkuje zlato. Měny devalvují a investoři hledají prostředky, pomocí nichž by ochránili své úspory. A jedním z nich je právě zlato. Investiční poptávka proto rekordně roste a táhne cenu zlata vzhůru.
3) Jaký je současný vývoj na trhu, v jaké fázi se trh nachází – add může cena dále stoupat a proč, nebo je očekávána korekce současného rekordního růstu?
V dlouhodobém horizontu (několik let) by zlato mělo pokračovat v růstu. Zatím totiž není žádná známka změny chování ze strany států a centrálních bank. A dokud se jejich postoj nezmění, potom bude zlato podporováno a investory vyhledáváno. Krátkodobě a střednědobě samozřejmě budeme svědky korekcí. Dlouhodobé fundamenty podporující žlutý kov se však zatím nemění.
4) Jsou nějaké „korelace“ s ostatními komoditami, měnami či akciovými trhy?
Korelace je mezi dolarem. Samozřejmě pak i mezi ostatními drahými kovy a zlatem. Posilování dolaru je pro zlato většinou nepříznivá zpráva. I když v posledních týdnech posiluje dolar a roste i cena zlata, což potvrzuje jeho sílu.
5) Existuje nějaké období, kdy je lepší se investicím do zlata vysloveně vyhnout?
Zlatu je lepší se vyhnout v obdobích, kdy je ekonomika postavena na stabilních základech a zdravě roste. Po nervozitě na trzích není ani památky. V těchto dobách je lepší investovat do aktiv, která těží z růstu ekonomiky (např. akcie). Nepříznivé je pro zlato i období zvyšování úrokových sazeb.
6) Co těmto investicím naopak nahrává (inflace a spol?)
Nejistota, devalvace měn, hyperinflace, státní bankroty, tištění peněz, problémy s dluhy, problémy na straně těžby, válka, sociální nepokoje a další.
Druhá část - Jak se kupuje zlato ?