(Kurzy.cz)
Inflace v březnu rostla o 0,1%
Mírný růst cenové hladiny pokračoval |
Meziměsíční zvýšení spotřebitelských cen (o 0,1 %) ovlivnil zejména růst cen pohonných hmot o 3,0 % v oddíle doprava a mírný růst cen v některých dalších oddílech spotřebního koše. Po poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů v únoru došlo v březnu k jejich nepatrnému růstu, který byl způsoben zejména zvýšením cen mléka, sýrů, vajec v průměru o 0,4 %, čerstvé zeleniny o 0,6 % a ovoce o 0,7 %. Pokračoval růst cen brambor (o 3,8 %). Ceny vepřového masa po čtyřměsíčním poklesu vzrostly v březnu o 0,4 %. Snížily se ceny drůbeže o 1,0 % a uzenin o 0,7 %. Ceny pekárenských výrobků a obilovin, jejichž ceny od října 2003 rostly, klesly v březnu o 0,3 %. Ve veřejném stravování se zvýšily především ceny v závodních jídelnách o 0,5 % a ceny piva v restauracích o 1,1 %. Ceny finančních služeb vzrostly o 2,6 %. Snižující vliv (podobně jako v loňském březnu) měl pokles cen tuzemských i zahraničních pobytů na horách, které po svém únorovém vzestupu v březnu klesly. Úhrnem vzrostly ceny zboží o 0,2 %, zatímco ceny služeb zůstaly stabilní.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 2,5%, což představuje zrychlení ve srovnání s únorem o 0,2 procentního bodu. Zrychlení meziročního růstu nastalo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, veřejné stravování a ubytování, ostatní zboží a služby. Z potravin se zvýšily zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 11,2 %, masa o 2,6 %, mléka, sýrů, vajec v průměru o 5,3 %, olejů a tuků o 4,1 %, ovoce o 4,4 %, brambor o 69,3 %. Nižší byly především ceny ryb a čerstvé zeleniny. V dopravě se pokles cen pohonných hmot o 1,9% v únoru zmírnil na 0,4 % v březnu. V oddíle ostatní zboží a služby dosáhl růst cen finančních služeb 13,2 % (z 10,4 % v únoru). Hlavními faktory meziročního růstu zůstaly i v březnu ceny potravin a bydlení. Nejvyšší cenový růst pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku zvýšení DPH u veřejných telekomunikačních služeb od ledna 2004. Naopak dlouhodobý pokles cen pokračoval u oděvů a obuvi, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku. Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,6 % a ceny služeb o 4,0 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců byla v březnu 0,8 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v únoru.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) členských zemí EU dosáhl v únoru podle předběžných údajů 1,5 %, což představuje zpomalení ve srovnání s lednem o 0,3 procentního bodu. Nižší meziroční tempa růstu v únoru než v lednu zaznamenala většina členských zemí EU. U přistupujících zemí naopak došlo většinou k mírnému zrychlení nebo stabilizaci cenového vývoje. V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v únoru stejně jako v lednu 2,0 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za březen 2004 je 1,6 %.
Analýza ČSÚ - Vývoj indexů spotřebitelských cen v 1. čtvrtletí 2004
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- US - inflace v březnu rostla jen o 0,1%. Trh počítal s růstem o 0,2%. Jádrová složka v souladu s odhady
- ČR - inflace v březnu rostla jen o 0,1%, meziroční růst se zmírnil na 15%. Průměrná míra inflace se zvýšila na 16,4 %
- ČR - inflace v březnu rostla jen o 0,1%, meziroční růst se zmírnil na 15%. Průměrná míra inflace se zvýšila na 16,4 %
- ČR - inflace v březnu rostla jen o 0,1%, meziroční růst se zmírnil na 15%. Průměrná míra inflace se zvýšila na 16,4 %
- ČR - inflace v březnu rostla o 0,3% díky cigaretám a PHM
- Německo - inflace v březnu rostla o 0,1%, meziročně tempo kleslo na 1,4%
- US - inflace v březnu rostla jen o 0,1%, core pouze stagnoval
- Eurozóna - inflace v březnu rostla na 1,4%, jádrová stagnovala na 1%
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada