(Kurzy.cz)
Ceny výrobců v únoru opět rostly
Růst cen výrobců pokračoval |
Meziměsíční srovnání:
Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 3,3 %. Zvýšily se především ceny obilovin o 6,7 %, brambor o 3,4 % a zeleniny o 5,7 %, dále také jatečného skotu, mléka a vajec. Naopak klesly ceny olejnin o 1,6 %, ovoce o 9,6 % a prasat o 4,4 %.
Ceny průmyslových výrobců se v únoru zvýšily o 0,3 % (v lednu o 0,8 %). Vzrostly ceny v odvětví chemických výrobků a vláken o 2,1 % a v odvětví rafinérských ropných výrobků o 1,3 %. Stejným tempem jako v lednu pokračoval růst cen potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků ve výši 0,5 %. Stouply především ceny mlýnských a pekárenských výrobků, dále mlékárenských výrobků, olejů a tuků, zatímco ceny masa a masných výrobků již čtvrtý měsíc meziměsíčně klesají.
Ceny stavebních prací vzrostly o 0,3 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se snížily o 0,2 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se zvýšily o 1,4 %. Vzrostly zejména ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu o 2,1 % (zvýšily se ceny za výstavní a veletržní služby, naopak ceny za pronájem vlastních nemovitostí klesly). Dále se zvýšily ceny v peněžnictví a služeb pošt a telekomunikací, shodně o 0,7 %.
Meziroční srovnání:
Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 13,4 % především vlivem růstu cen rostlinných výrobků o 41,3 %. Výrazně se zvýšily zejména ceny obilovin (o 30,6 %) a brambor (o 116,4 %), též olejnin, ovoce a zeleniny. Ceny živočišných výrobků naopak klesly o 2,2 % v důsledku poklesu cen prasat o 15,1 %, odstavených selat o 13,5 % a mléka o 1,4 %. Vzrostly ceny drůbeže, vajec a jatečného skotu.
Ceny průmyslových výrobců se v únoru zvýšily o 1,5 % (jejich meziroční tempo růstu bylo v podstatě obdobné jako lednové s 1,6 %). Výrazně vyšší byly nadále ceny v odvětví potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků o 4,5 % (jejich růst trvá již od září minulého roku). Stouply především ceny mlýnských a škrobárenských výrobků o 8,6 %, průmyslových krmiv o 12,2 %, ostatních potravinářských výrobků o 7,6 % a mlékárenských výrobků o 4,8 %. Růst cen masa a masných výrobků byl mírnější a činil v únoru 2,3 %. Dále byly významně vyšší ceny v odvětví elektřiny, plynu a vody o 2,9 % a v odvětví základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 2,8 %. Naopak ceny koksu a rafinérských ropných výrobků meziročně klesly o 6,4 %.
Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se nejvíce meziročně zvýšily ceny zboží krátkodobé spotřeby o 2,6 % a ceny meziproduktů o 1,9 %.
Ceny stavebních prací byly vyšší o 2,3 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 1,6 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se v úhrnu zvýšily o 2,2 %. Vzrostly ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu (růst cen reklamy v TV a rozhlase) a dále ceny v pojišťovnictví, vnitrostátní nákladní dopravě a peněžnictví.
Ceny průmyslových výrobců v EU a přistupujících zemích – leden 2004 *
V průměru za země Evropské unie (EU 15) se v lednu ceny průmyslových výrobců meziměsíčně zvýšily o 0,2 %. Nejvyšší meziměsíční růst byl zaznamenán v Portugalsku (+ 1,2 %), v Belgii a ve Švédsku (+ 0,9 %). Naopak v Německu ceny klesly (- 0,2 %).
Meziročně vzrostly ceny v lednu v EU 15 celkem o 0,4 %. Nejvíce v Lucembursku (+ 4,6 %*), ve Spojeném království a v Belgii (+ 1,2 %). Klesly v Irsku (- 0,6 %), ve Finsku (- 0,4 %) a v Portugalsku (- 0,3 %).
Z přistupujících zemí stouply v lednu meziměsíčně ceny nejvíce v Lotyšsku (+ 1,9 %) a na Slovensku (+ 1,3 %). V obou těchto zemích byl zaznamenán i nejvyšší meziroční lednový růst (v Lotyšsku + 4,9 % a na Slovensku + 4,4 %).
Rozdíl mezi růstem cen průmyslových výrobců rychlejším v ČR a pomalejším v EU15 se zvětšil.
* předběžná data
Zdroj:ČSÚ
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 12.h - Evropa roste, US futures rostou, BCPP roste, zlato roste, ropa zastavuje korekci
- 12.h - Evropa roste díky víře v obnovení růstu a zisků a projevu Draghiho, BCPP roste díky Erste, euro silně oslabuje
- 12.h - Evropa roste v očekávání dohody s Řeckem, euro přišlo o ranní růst, ropa reaguje na dolar, BCPP roste ale s odstupem
- 12.h - Evropa silně roste díky energiím, dolar přestal růst a koriguje, ropa silně v plusu, BCPP roste díky ČEZ
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 20. týdnu výrazně rostly, produkce rostla jen mírně, nebývale silný růst dovozu
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 28. týdnu rostly, produkce rostla o nevídaných 100 000 barelů, silný růst dovozu
- 12.h - Evropa roste nehledě na růst geopolitického napětí, eurodolar vyčkává, ropa dále roste, BCPP nejistá
- Xiaomi v 1Q s růstem tržeb o 13,6%, č. zisk rostl o 10,6%, prodeje smartphonů rostly o 4,7%. Firma registruje celkem silné oživování poptávky
- 13.h - akciové trhy rostou díky růstu sazeb v Austrálii, BCPP růst následuje, dolar oslabuje, ropa nad 71 USD
- Wall Street ve čtvrtek rostla nehledě na další růst pravděpodobnosti prosincového růstu sazeb
- B.I.G. Expert - akciové trhy 22.týden - růst, růst, růst
- 12.h - Evropa silně roste díky slábnutí obav z růstu USD sazeb, euro posiluje, ropa roste, BCPP pokulhává
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?